Új helyszínekkel és csaknem ötven komoly- és népzenei koncerttel, jazzelőadással és kulturális-gasztronómiai programmal jelentkezik az idei Zempléni Fesztivál augusztus 8. és 17. között. A Fesztiválminősítési program által „Kiváló Minősítésű Művészeti Fesztivál" kategóriába sorolt rendezvény közönsége Sárospatak, Sátoraljaújhely, Szerencs, Tokaj és sok más zempléni település legszebb műemléki és szabadtéri helyszínein most is megtalálja azokat a komolyzenei programokat, színházi- és táncelőadásokat, jazz koncerteket, kirándulásokat, kiállításokat, családi és gasztronómiai programokat, amelyekért érdemes akár a teljes időszakot Zemplénben tölteni. Az elismerésről, egy új zenekari akadémia indításáról és a programokról si beszámol Hollerung Gáborral, a Budafoki Dohnányi Zenekar zeneigazgató-karmestere, a Zempléni Fesztivál művészeti igazgatója.
A tavalyi év sikere után az Eszterházi Vígasságok közönségét idén is kiváló művészekkel és gazdag repertoárral várja a fertődi Esterházy-kastély. A 18 hét alatt 60 koncert, 150 fellépő teszi felejthetetlenné a programsorozatot. Az idei zenei évadban a 300 évvel ezelőtt, 1714-ben született Esterházy „Fényes" Miklós herceget ünnepeljük, aki egykori vadászkastélyából „Tündérországot" teremtett. Fertőd olyan pezsgő kulturális központtá fejlődött idejében, amelynek muzsikájáért Joseph Haydn volt a felelős, és ez Eszterházát az európai magaskultúra egyik centrumává tette. A részletekről az Eszterházi Vigasságok művészeti vezetőjével, Rácz Mártonnal beszélgettünk.
Kolbászok, májasok, kolozsvárik jelenítenek meg minden mellékszereplőt az Egy csemegepultos naplója című előadásban. Az egyetlen színész, Ötvös András bábként mozgatja, játszik majd a tárgyakkal. Gerlóczy Márton regénye 2009-ben jelent meg, Göttinger Pál készített most belőle egyszereplős előadást az Orlai Produkciós Iroda égisze alatt. A premiert Balatonföldváron, a Kultkikötőben tartották az elmúlt hetekben, szeptembertől pedig Budapesten, a Jurányi Inkubátorházban látható majd a produkció.
Czóbel, egy francia magyar címmel nyár végéig látható a Czóbel Béla életművét bemutató kiállítás a Szentendrei MűvészetMalomban. A helyszínválasztás nem véletlen, a mester életében ugyanis Párizs mellett Szentendre is igen fontos szerepet játszott. A négy kurátor munkáját dicsérő, változatos tárlaton közel kétszáz alkotás tekinthető meg. Közöttük nemcsak olyanok, amelyeket száz éve nem láthatott a közönség, de olyanok is, amelyeknek még a létezéséről sem tudtunk. A MűvészetMalom valamennyi kiállítóterét kihasználó Czóbel-kiállításról Kálnoki-Gyöngyössy Mártont, a Ferenczy Múzeum igazgatóját kérdeztük.
A Magyar Nemzeti Galéria kiállítása hazai tárlaton korábban még nem látott teljességben mutatja be a 20. század két meghatározó jelentőségű avantgárd irányzatát. A jeruzsálemi Izrael Múzeum anyagából válogatott tárlaton szereplő művek segítségével átfogó képet kapunk a dadaizmus és a szürrealizmus nagy hatású alakjairól, eseményeiről, dokumentumairól és hatásáról az 1910-es évek végétől az 1970-es évek közepéig. A Magyar Nemzeti Galériában október 5-ig látható kiállítás kurátorával, Kumin Mónikával a hétköznapi tárgyak műtárggyá avatásáról is beszélgettünk.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére július 27-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.