Klasszikus

Fidelio Klasszik: Marozsán Erika, Érdi Tamás, Kocsis Rozi

2011.09.29. 15:59
Megosztom
A Fidelio Klasszik október 1-jei adásában megszólal Egri Márta, Mertz Tibor, Rózsa Richárd és Bonecz Ervin is.

Bizonyára az Önök ismerősei, barátai között is akadnak szép számmal olyanok, akik szemlátomást soha nem pihennek. Elég egy gyors pillantást vetni Érdi Tamás ez évi koncertnaptárjára, és máris kiderül: a zongoraművész minden kétséget kizáróan közéjük tartozik. Többek között arra voltunk kíváncsiak, hogy vajon nyáron jutott-e ideje a fiatal zongoristának a feltöltődésre, illetve hogyan készül az őszi, téli koncertjeire. Érdi Tamást Hegedűs Claudia kérdezte.

Egy majdnem elfeledett önmagához tér vissza Marozsán Erika. A színésznő, aki hosszú éveket töltött a Balettintézetben, a Bozsik Yvette Társulattal eleveníti fel tánctudását. Október 8-án láthatja első alkalommal a közönség a Nemzeti Táncszínházban a Bozsik Yvette Társulat előadását A Bál, avagy a táncos mulatság című darabot, amelyet Bozsik Yvette a Nemzeti Táncszínház kérésére újít fel Marozsán Erika és Vati Tamás főszereplésével. A színésznővel Balkányi Nóra beszélgetett.

Van, aki zenét hallgat futás közben, de akadnak olyanok is, akik szeretnek csendben kocogni. A Liszt Ferenc Kamarazenekar ifjú csellistája, Rózsa Richárd már hosszú évek óta futással kapcsolódik ki. Szívfájdalma, hogy az idei Budapest Maratonon nem indul, de az mindenképpen kárpótolja, hogy zenésztársaival rendhagyó koncertet adnak majd a futam ideje alatt. Az LFKZ sportos csellistájával Hegedűs Claudia beszélgetett.

Pályázatgyőztes meseadaptációk, klasszikusok történetek új köntösben, kifejezetten kisbabáknak készülő előadások és sok fiatal alkotó - ez jellemzi a győri Vaskakas Bábszínház jubileumi, huszadik évadát. Az első három premierre, a Piroska és a farkas, a Jancsi és Juliska, illetve a Borsószem hercegkisasszony bemutatóira október elsején kerül sor. Ennek kapcsán beszélgetett Kocsis Rozival, a színház igazgatójával Papp Tímea.

Mint arról korábban beszámoltunk, január végén indult el a 90 decibel Project azzal a céllal, hogy siketek és nagyothallók számára akadálymentessé tegye a színházi előadásokat. Ez azt jelenti, hogy az ország számos teátrumában jelnyelvi tolmács közreműködésével mutattak és mutatnak be darabokat. Az előadások mindegyike az integráció jegyében jön létre, vagyis siket és halló nézők együtt ülnek a nézőtéren. A 90 decibel Project keretében brit szakemberek bevonásával október elején itthon is elindul a színházi jelnyelvi tolmácsképzés. A 90 decibel Projekt eddig elért eredményeiről és a legújabb kezdeményezésről Bonecz Ervin projektvezetővel Hegedűs Claudia beszélgetett.

Szeptember végén mutatták be a Karinthy Színházban Csurka István Eredeti helyszín című darabját, mely saját korában, 1976-ban játszódik egy filmforgatáson. A két főszereplővel, Egri Mártával és Mertz Tiborral Rick Zsófi beszélgetett.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 9-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére október 2-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Keveházi Gábor nyílt levelére örökös tagsági járadéka felfüggesztésével reagált Ókovács Szilveszter

A Magyar Állami Operaház korábbi balettigazgatója nyílt levelet intézett a kulturális kormányzathoz a Magyar Nemzeti Balett helyzete kapcsán. A közleményre Ókovács Szilveszter főigazgató is reagált. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Zenés színház

Mátyássy Szabolcs tölti be augusztustól a Szegedi Nemzeti Színház zeneigazgatói posztját

A színművész-zeneszerző korábban a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen igazgatója volt, Szegeden Dobszay Péter távozása után tölti be a pozíciót.
Színház

Magyar Teátrumi Társaság: „STOP fenyegetés! STOP megbélyegzés!”

A szervezet hétfőn kiadott közleményében a fenyegetés, a kirekesztés és a szakmai „listázás” ellen emelt szót, miközben a Magyar Színházi Társaságot és az elmúlt hetek kulturális egyeztetéseit is bírálta.
Színház

A barlangrajzoktól az algoritmusokig – evolúciós kabaré az emberiség nagy utazásáról

A szavannától a startupokig száguld a Homo sapiens grand tour című előadás a Pinceszínházban. Mikó Csaba evolúciós kabaréja Yuval Noah Harari Sapiens című műve alapján keresi a választ, valóban boldogabbak lettünk-e.
Plusz

Rock & roll a téren, zsonglőrködés és ünnepi jazzkoncert – így folytatódik a nyár az Eötvös10-ben

Augusztus második feléhez közeledve sem lassít az Eötvös10: a Hunyadi téren mozgással és tánccal, a Dajka Margit színházteremben pedig a hazai jazzélet egyik kiemelkedő eseményével várják a közönséget.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Régizenei ünnep Haydn-operával Eszterházán

Augusztus 28. és szeptember 5. között negyedik alkalommal rendezi meg a Haydneum – Magyar Régizenei Központ a Haydneum Eszterháza Fesztivált, a fertődi Esterházy-kastély páratlan történelmi légkörében.
Klasszikus beszámoló

Közösség a muzsikában – a Kaposfesten jártunk

A Kaposfest olyan, mint egy sziget: az idegenek a zenében pár napra ismerőssé válnak. A fesztivál a művészi élmény mellett közösségi kapcsolódást is jelent. Augusztus 10. és 12. között vendégeskedtünk Kaposváron.
Klasszikus ajánló

Klasszikus zene kis csavarral – Bóna Márton lemezbemutató koncertje a Pesti Vigadóban

Mozart és Beethoven művei mellett Bach egy rendhagyó átirata is megszólal Bóna Márton első lemezének bemutató koncertjén a Pesti Vigadóban. A zongoraművészhez az est végén Zeffer András előadóművész Hammond orgonán csatlakozik.
Klasszikus hír

Plácido Domingo lesz az idei Marton Éva Nemzetközi Énekverseny fővédnöke

A világhírű operasztár a névadó művésznő és a szervező Zeneakadémia felkérésére vállalta el a rangos megmérettetés támogatását, amelyre idén augusztus 31. és szeptember 6. között kerül sor.
Klasszikus ajánló

A fagott 21. századi arcára fókuszál az UMZE Kamaraegyüttes évadnyitó koncertje

Fiatal magyar szerzők műveinek hazai premierje, fúvósötös-ősbemutató, neves osztrák komponista itthon először hallható darabja – hangszerének sokoldalúságát Lakatos György fagottművész mutatja be az UMZE szeptemberi koncertjén.