Klasszikus

Fidelio Klasszik: Mörk, Orosz, Pass, Puskás

2018.04.27. 11:14
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának következő adása április 28-án 10 órától hallható a 92.1-en.

Mörk Leonóra író-újságíró, az Elle magazin magyar kiadásának vezető szerkesztője a napokban új regénnyel jelentkezett: A porcelánlány napjainkba és az I. világháború éveibe kalauzolja az olvasót jó adag humorral, két szálon futó izgalmas cselekménnyel. A történet főszereplője Lili, aki egy nap felfedez az interneten egy régi udvarházról készült fotót, majd rájön, hogy az épület nem véletlenül ismerős neki – üknagymamája emlékkönyvében találkozott vele. Nyomozni kezd, a megfejtéshez azonban csak akkor jut közelebb, amikor egy távoli szigetre, Ahlbeckbe küldik. Lili egyre mélyebbre merül a régmúlt emlékeibe, és közben nemcsak az üknagymamája, hanem saját élete sorsfordító kérdéseire is választ kell találnia. Mörk Leonórával a regény keletkezési körülményeiről, a regénybeli főszereplő és a szerző élete közötti hasonlóságokról beszélgetünk.

Orosz Ákos

Orosz Ákos (Fotó/Forrás: Juhász Éva)

Orosz Ákos, a Vígszínház Junior Prima díjas színművésze új oldaláról mutatkozik be: rendezőként debütál május 3-án a Mozsár Műhelyben, itt mutatják be ugyanis a Homokember című összművészeti előadást Gyöngy Zsuzsa, Lendváczky Zoltán, Patkós Márton és Zsótér Sándor közreműködésével. A színpadi adaptáció E.T.A. Hoffmann A Homokember című novellájának parafrázisa. Az előadás a színészek és a Biljarszki Maxim által tervezett egyedi multimediális megoldások szimbiózisára épül, a valóság és az idő múlásának témáit feszegeti, és kalauzolja a nézőt ismeretlen világokba. A rendezői koncepcióról Orosz Ákost kérdezzük.

Szerb Antal író, irodalomtörténész olyan hatalmas sikerű regények szerzője, mint a Pendragon legenda, a Budapesti kalauz marslakók számára vagy az Utas és holdvilág. Húszéves sem volt, amikor 1921-ben a Nyugat megjelentette több versét is, néhány évvel később a Belvárosi Színház rendezője, de kiemelkedő a Magyar Irodalomtörténet című kétkötetes műve is. Május 9-én a Hadik Szalonban Szerb Antal-est lesz, az író, műfordító május 1-jei születésnapja előtt tisztelegve, ezúttal is a Római Magyar Akadémiával együttműködve, Szerb Antal emblematikus regénye, az Utas és holdvilág köré fűzve az estet és a meghívott vendégeket. A regény 1937-ben jelent meg, azóta lefordították angol, német, lengyel, francia, olasz, spanyol, holland és szerb nyelvre. 2004-ben Németországban és Ausztriában a mű új, Christina Viraghtól származó fordítása hetekig vezette a könyveladási listát. A regényből egyébként 1974-ben film, később pedig rádiójáték is készült. A Hadik Szalon május 9-i estje kapcsán Puskás Istvánt, a Római Magyar Akadémia igazgatóját, a est ötletgazdáját arról is kérdezzük, vajon mi az a hangulat, az az életérzés, amit Szerb Antal regénye több mint nyolcvan éve újból és újból el tud érni az olvasóinál; miért éppen ezt a regényt választotta most ő maga; a meghívott vendégek hogyan kapcsolódnak az esthez; és vajon miért mondják, hogy az Utas és holdvilág nélkül nincs olaszországi utazás.

Pass Andrea

Pass Andrea (Fotó/Forrás: Nagy Gergő)

Pass Andrea   Bebújós  című darabja május 5-én ismét látható a Jurányi Inkubátorházban. Az óvodásokról és szüleikről szóló darabot szerzőként és rendezőként is jegyzi, amelynek alaptörténete szerint a gyerekek valamiféle bebújós játékot játszanak, de senki nem tud erről sokat, így a szülők nyomozni kezdenek, mi is történik valójában az oviban. A darab számos érdekessége mellett a gyerekszerepeket felnőttek játsszák, sőt, ugyanaz a színész alakítja a szülőt, mint aki a következő jelenetben a gyerekét. A gyerekek egyszerre bonyolult, ugyanakkor a felnőtt világhoz képest mégis egyszerűbb érzelmi kapcsolatai jelennek meg az előadásban, amiben az idő egészen más szerepet játszik, mint a percre beosztott felnőttlétben. Ahogy egy kritika fogalmaz a drámáról: „megmutatja kicsiben a nagyot”. Pass Andrea korábbi drámái is a gyerekek világával foglalkoznak behatóan: a  Kő, papír, olló  című darab a pályaválasztás előtt álló fiatalok dilemmáit dolgozza fel, és üzeni, hogy az légy, aki vagy; a  Napraforgó  című előadás pedig általános iskolában játszódik. Az eredetileg zenei pályára készülő, majd színháztudomány szakon végzett Pass Andrea saját rendezései mellett sokáig a Pintér Béla Társulatban is nagyon aktív szerepet játszott. Most saját darabjai okán kérdezzük többek között arról, hogy a gyerekek miért ennyire markáns szereplői a darabjainak; mi az, amit a gyereklélektan, a gyerekek viselkedése, kapcsolatrendszere, válságai, örömei ennyire erőteljesen meg tudnak jeleníteni számunkra; a  Bebújós  című darabot nem csak írta, de rendezte is: mi volt a legnehezebb ebben, és mi volt a legnagyobb katarzis az előadás során; illetve a színházi nevelés miben a leghatékonyabb; és az, hogy felnőttek játsszák a gyerekszerepeket, mit váltott ki a szereplőkből és a nézőkből.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2018. április 29-én, vasárnap este hét órától kerül sor.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 
Színház

Nagy Feró Hamletjével indul útjára az Akvárium Színházi Műhely

Januártól izgalmas színházi előadások színtere is lesz Budapest egyik legkedveltebb közösségi helye, az Akvárium Klub. Az Akvárium Színházi Műhely első előadása január 13-ra várható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Klasszikus hír

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Klasszikus ajánló

Schiff András, Antonio Pappano, Janine Jansen és John Malkovich is fellép 2025-ben Kismartonban

A jövő évben összesen harminchárom koncertet rendeznek a classic.Esterházy programsorozat, a KEYS TO HEAVEN és HERBSTGOLD Fesztiválok keretein belül a kismartoni Esterházy-kastélyban.
Klasszikus ajánló

A zene (majdnem) mindenkié

A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.