Klasszikus

Fidelio Klasszik: Szamosi Szabolcs és Szőke Nikoletta

2017.07.07. 15:45
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió 92.1 magazinműsorának július 8-i adásában hallható lesz még Imre Györgyi kurátor és Kováts Péter hegedűművész is.

Bartók a magyar és az egyetemes zenetörténet olyan alakja, akinek munkássága, zenei gondolkodása nemcsak inspirálja az utána következő generációkat, de újból és újból megemlékeznek Bartókról – ahogyan a szombathelyi Bartók Fesztivál is minden évben nagy presztizsű zenei eseményként tiszteleg a mester előtt. A Bartók Fesztivál éppen 50 évvel ezelőtt indult, akkor még szemináriumként, és 33 éve lett fesztivál. 2017 a tánc jegyében zajlik: a parasztzene, az énekelt és hangszeres zene, a néptánc, a kortárs tánc Bartók és Kodály művein keresztül. A Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztiválon idén a Fából faragott királyfi bemutatójának 100. évfordulójára emlékezve szólaltatja meg a nagyhatású művet a Savaria Szimfonikus Zenekar. A hagyományokhoz híven a koncertek mellett mesterkurzusok és társművészetek is megjelennek a szombathelyi fesztiválon, például Stravinsky Tavaszi áldozata Bozsik Yvette rendezésében, a Nemzeti Táncszínház művészeivel. Bartók élete előtt pedig főhajtás Sípos József legújabb filmjének premier előtti vetítése: a Bartók című mozi a zeneszerző életútját követi magánemberi, közéleti és világpolgár szemszögből.

Szamosi Szabolcs

Szamosi Szabolcs (Fotó/Forrás: Kalmár Lajos)

Szamosi Szabolcs orgonaművész, a Filharmónia Magyarország igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a július 8-án induló és július 15-ig tartó eseménysorozat idén is várja a tehetséges fiatalokat itthonról és külföldről egyaránt. Azt is megtudhatjuk tőle, hogy mely országokból várják a neves professzorokat és a diákokat a mesterkurzusokra; mit tudott Bartók, ami 100 év távlatából is ilyen korszerűvé teszi az életművét; illetve azt, hogy a kortárs zene hogyan merít a bartóki gondolkodásból.

Szőke Nikoletta

Szőke Nikoletta (Fotó/Forrás: Raffay Zsófi)

Megjelent Szőke Nikoletta jazzénekesnő hetedik, Moonglow című lemeze, mely nemcsak hazánkban, de Japánban, az Egyesült Államokban és Európa számos országában is kapható. Az új album közreműködőinek listája igen impozáns: az album hangmérnöke és producere a négyszeres Grammy-díjas Helik Hadar, nagybőgőn Barcza Horváth József, zongorán Szakcsi Lakatos Róbert, klarinéton az olasz Nico Gori, szájharmonikán a dán Mathias Heise működött közre, a dob szekcióért pedig Gregory Hutchinson felel. Hogy milyen koncepcióra fűzték fel a korongon szereplő számokat, és milyen jelentéstöbblet húzódik meg a lemezcím mögött, arról a nemzetközi jazz színtér egyik legkeresettebb hazai énekesnőjével, Szőke Nikolettával beszélgetünk.

Felújítás után új állandó kiállítással nyílt meg június 19-én az óbudai Vasarely Múzeum. A rekonstrukció egy éve alatt egy új állandó kiállítási koncepció is készült, így a 2017. június 20-án megnyíló, mintegy 150 műtárgyat bemutató tárlat új megvilágításba helyezi Victor Vasarely életművét. A kiállítást kiegészíti egy egyedülálló virtuális valóság élményen alapuló múzeumpedagógiai program, amely az alkotó műveit a lehető legközelebb hozza a látogatókhoz. A felújításokról és az újrarendezett állandó kiállításról, valamint a magyar gyökerekkel rendelkező Victor Vasarely (Vásárhelyi Győző) munkásságának esszenciájáról a múzeum kurátora, Imre Györgyi mesél.

Kováts Péter

Kováts Péter

Az Auer Fesztivál idén augusztus 2. és 6. között Veszprémben, ismét több helyszínen, a Hangvillában, a Megyeházán és a Szent Mihály Bazilikában várja a hegedű és természetesen a klasszikus zene rajongóit. Auer Lipót, aki a világ egyik legjobb hegedűművésze és zenepedagógusa volt, Veszprém szülötteként indult el világhódító útjára és vált olyan művésszé, akinek hatása a mai napig tart. Fontos azonban, hogy ne csak a szakma és a vájtfülű közönség számára legyen hívószó Auer Lipót neve, hanem minél többen megismerjék munkásságát és művészetét. A Mendelssohn Kamarazenekar, amelynek repertoárja a barokk zenétől a klasszikán át a XX. század legjelentősebb művein keresztül a kortárs zenéig terjed és Kováts Péter hegedűművész, a zenekar vezetője ezzel a célkitűzéssel hívta tehát életre az Auer Fesztivált, amely idén is bővelkedik világklasszis hazai és külföldi művészekben egyaránt. További érdekesség, hogy a Liszt Ferenc Zeneakadémia három tanára: Fülei Balázs zongoraművész, Kováts Péter hegedűművész és Varga István gordonkaművész megalakította az Auer nevét viselő zongorás triót. Hamarosan hallhatják őket Rómában, Sanghajban és a Zeneakadémián is, de az idei Auer Fesztivál nyitóestjén is fellépnek. Kováts Péter hegedűművészt az Auer Lipót életéről készült film mellett arról is kérdeztük, hogy a frissen alakult, de rövid idő alatt számos sikert elért Auer Trió mit kíván képviselni a szerencsére nagyon gazdag magyar zenei életben; a hazai tehetségek idén milyen formában kapnak lehetőséget a bemutatkozásra; illetve mi a tavaly létrejött Auer Akadémia célkitűzése.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2017. július 9-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.
Klasszikus ajánló

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

A Bartók Tavasz régizenei koncertjeire készülve gyorstalpalót adunk azzal kapcsolatban, miért különleges a reneszánsz és a barokk zenéje, és hogyan fedeztük fel őket újra.
Klasszikus ajánló

Bemutatkoznak az Európai Kamarazenei Akadémia tehetségei

A program keretében kiváló fiatal muzsikusok koncertjeit hallgathatja meg a közönség a Zeneakadémián, illetve zenés tárlatvezetéseken is részt vehetnek a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban.
Klasszikus interjú

Dubóczky Gergely: Rajongok Ives elképesztően ötletgazdag szemléletéért

A kísérletező zeneszerző, Charles Ives két karmestert is foglalkoztató IV. szimfóniája először hangzik fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A mű második karmesterével, Dubóczky Gergellyel beszélgettünk.