Klasszikus

Fidelio Klasszik: Tudj meg többet az orkesztikáról!

2018.09.21. 13:30
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának szeptember 22-i adásában vendégünk lesz Kovács Adrienn, Pálosi István, Szabó Marcell és Ullmann Mónika.

Kovács Adrienn

466-132644.jpg

Bűvös erdő – Boszorkányos küldetés (Fotó/Forrás: Magyar Mezőgazdasági Múzeum)

A Vajdahunyadvár szeptember 22-től ismét varázslatos hellyé alakul az F exhibition segítségével, hiszen kezdetét veszi a Bűvös erdő – Boszorkányos küldetés kiállítás, amely a korábbi rendezvényekhez hasonlóan interaktív, a gyerekeket és felnőtteket pillanatok alatt másik világba repítő esemény. Az új játék egy képzeletbeli erdei utazásra, bűvös küldetésre hív. A mesebeli kaland során a látogatók megismerhetik a rejtelmes rengeteget, miközben megtévesztő feladványok, játékos fejtörők és megbűvölt erdőlakók teszik próbára bátorságukat, ügyességüket és érzékeiket. Az óriásgombák közt barangoló résztvevők küldetése, hogy az akadályokat legyőzve túljárjanak egy bajkeverő Boszorkány eszén. A furfangos feladványok megfejtéséhez éles szemre, jó szimatra és biztos fülre is szükség lesz. A több mint 1000 négyzetméteren megvalósuló kiállítás szöveges játékfüzettel, látványos installációkkal, sok játékos feladvánnyal és ajándékkal várja a kalandvágyó látogatókat. A Bűvös erdő – Boszorkányos küldetés kapcsán Kovács Adriennt arról is kérdezzük, milyen újdonságokat tartogat a kiállítás; a szakemberek milyen fontos információkat szeretnének átadni, hangsúlyozni; vannak-e ehhez hasonló kezdeményezések külföldön; mi a visszajelzés a pedagógusoktól a korábbi évekről; és mely érzékszerveket mozgósítja az idei erdei utazás.

Pálosi István

Orkesztika – Mozdulatművészet. A módszert eredeti formájában 1912-ben hozta létre Dienes Valéria, és a mai napig is él, hiszen a mozdulatlehetőségek kifejeznek emberi érzelmeket, gondolatokat, tapasztalatokat, eseményeket egyaránt. Október 2-án Pálosi István, a MOHA – Mozdulatművészetek Házában bevezeti az önkifejezésre, az emberi test, lélek-szellem szépségének kifejezésére vágyókat abba a komplex rendszerbe, amelyet a Dienes és Berczik rendszer és módszer alapján dolgozott ki. A cél a tudatos mozgás elsajátítása a tér, idő, erő szimbolika felfedezésén keresztül.
A mozdulatművészet órák a klasszikus alapú tradicionális magyar modern táncra épülnek, fejlesztve a testtudatot, a koordinációt és a térhasználatot. Az alapozó gyakorlatok mellett tudatosítja a mozdulatokat a tér-idő-erő-kifejezés tükrében. A fátyolvariációk, korong, labdahasználat mellett az óra végén a szabad tánc, improvizáció sem maradhat el. Pálosi István mozdulatművészt, koreográfust, pedagógust, a Magyar Mozdulatművészeti Társulat igazgatóját arról is kérdezzük, hogy a Táncművészeti Főiskolától és a Balettintézettől hogyan vezetett az útja a mozdulatművészetig; mi volt az első témája, amit feldolgozott;  mit érdemes tudni Dienes Valériáról és Berczik Sáráról; illetve mit ad az orkesztika a tanítványoknak, amit csak e módszer képes megtanítani.

Hogyan lett terhestorna Isadora Duncan forradalmi művészetéből?

Kapcsolódó

Hogyan lett terhestorna Isadora Duncan forradalmi művészetéből?

Szécsi Noémi A modern budapesti úrinő című, Gera Eleonórával közös életmódtörténeti kötetében érdekes aspektusára mutatott rá a mozdulatművészet magyarországi hatásának.

Szabó Marcell

A romantikus zene 145 éve született mesterének, Rachmaninovnak a művei állnak a szeptember 29-én kezdődő, október 6-án záruló első Orosz Zenei Fesztivál középpontjában, amely idén két városban, Debrecenben és Budapesten várja a közönséget. A programsorozaton többek között olyan rangos művészek ismertetik meg Rachmaninov műveivel az érdeklődőket, mint Kolonits Klára, Perényi Miklós, Farkas Gábor, a Moszkvai Rachmaninov Trió és a Debreceni Kodály Kórus. Az eseménysorozat megálmodóját és művészeti vezetőjét, Szabó Marcell zongoraművészt kérdezzük.

_E_L8113-093524.jpg

Ullmann Mónika és Józan László a Táncórák próbáján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)

Ullmann Mónika

Az utolsó óra és az Istenek tanácsa után ismét Mark St. Germain-művet tűzött műsorára a Rózsavölgyi Szalon: az évadot szeptember 14-én az amerikai drámaíró Táncórák című romantikus, kétszereplős darabjával nyitották, amely egyszerre szórakoztató és elgondolkoztató mű, ráadásul ajtót nyit az autisták világára, s megmutatja, hogyan boldogul két magába zárkózó ember a páros tánc, azaz a lélek rejtett nyelvén. Az előadás egyik főszereplőjével, a Senga nevű Broadway-táncosnőt megformáló Ullmann Mónikával beszélgetünk.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2018. szeptember 23-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

Fejléckép: Bűvös erdő – Boszorkányos küldetés című kiállítás (forrás: Magyar Mezőgazdasági Múzeum)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Klasszikus ajánló

Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János a Magyar Hospice Alapítványért

A Méltóság hangja című est bevételét a Budapest Hospice Ház egy betegszobájának éves fenntartására ajánlják fel a legendás művészek: Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Szokolay Sándor emléke előtt tisztelegnek Sopronban

December 8-án gyertyagyújtással, kiállítással és hangversennyel idézik meg a tíz évvel ezelőtt elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző alakját a soproni Liszt Ferenc Kulturális Központban. 
Klasszikus magazin

Zene a lakatlan szigeten

Nemrég azt a kérdést tettük fel olvasóinknak, milyen zenét vinnének magukkal egy lakatlan szigetre. Az izgalmas és változatos válaszokat olvasva persze mi is elgondolkodtunk, és összeállítottuk a magunk lakatlansziget-playlistjét.
Klasszikus ajánló

Világsztárok a Zeneakadémián – 6 érv, amiért ott a helyünk november 29-én

Ha klasszikus zene, akkor koncert; ha koncert, akkor a legjobb hangversenyterem és szólisták. Mutatjuk, miért érdemes november 29-én, szerdán este a Zeneakadémia Nagytermébe menni.