Klasszikus

Fidelio Klasszik: Vashegyi György, Goda Gábor

2012.05.03. 16:00
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió magazinműsorának május 5-i adásában megszólal még Balázs János, Majoros Balázs és Mezei Zoltán is.

Új sorozatot indítottunk április 28-tól a Fidelio Klasszik műsorában, amelynek során a Művészetek Palotája kulisszatitkait ismerő személyeket kérdezünk arról, hogy milyen személyes élmények fűzik őket az idén hetedik évébe lépett intézményhez. Vashegyi György az általa alapított együtteseivel, a Purcell Kórussal és az Orfeo Zenekarral kérték fel a Fesztivál Színház megnyitó előadása, 2005 óta számos zenekari koncertet és előadást adott a Müpa közönségének. Azonban Vashegyi György kapcsolata a Müpával nem a 2005-ös megnyitás idején kezdődött, hiszen a Liszt-díjas karnagyot régi barátság fűzi a Művészetek Palotájának tervezője, Zoboki Gábor építészhez, így jóval a hivatalos átadás előtt megismerhette az épületet.

Mint arról már korábbi adásainkban is hírt adtunk, május 9. és 14-e között rendezik meg a Thália Színházban a Határon Túli Magyar Színházi Szemlét. A találkozó hat napján nyolc előadást láthat a közönség a budapesti játszóhely három színpadán. A Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Arany-légy című produkciójára május 13-án ülhetnek be a nézők. Az előadás rendezője az Artus Kortársművészeti Stúdió alapítója és vezetője, a budapesti koreográfus-rendező, Goda Gábor.

A Szabadkai Népszínház: (Egy)mással című előadását szintén május 13-án nézhetik meg a Thália Színház Új Stúdiójában. A színészi kezdeményezésre született darab humorral beszéli el a talán mindenki számára ismerős szituációt - a se veled, se nélküled magánéleti patthelyzetet. A komédia két szereplője Kalmár Zsuzsa és Ralbovszki Csaba. Az előadás rendezőjével, Mezei Zoltánnal beszélgettünk.

Nem kevesebbre vállalkozott ifj. Balázs János, mint hogy a zongorairodalom legszebb és legvirtuózabb operaátiratait szólaltatja meg a Művészetek Palotájában június 1-jén. A nemrég Junior Príma Díjjal kitüntetett és a jubileumi Liszt-év Budapesten rendezett nemzetközi zongoraversenyén III. díjat nyert ifjú pianista a hangversenyen Liszt Ferenc és Cziffra György operaparafrázisai mellett saját zenei átiratait is bemutatja.

Majoros Balázs, a Magyar Nemzeti Balett művésze egy hónappal ezelőtt, húszévesen mutatkozott be szólistaként a Don Quijote című darabban. A kemény munka meghozza gyümölcsét - vallja. Ezt már a balettintézeti felvételi idején, majd hallgatóként is megtapasztalta, s ismét bizonyosságot nyert efelől, amikor a tánckarból szólistává léphetett elő. A táncos pálya kezdeteiről és első szóló-alakításáról mesél.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére május 6-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.