Klasszikus

Fidelio Napi Zene – Beethoven: Für Elise

2016.05.05. 17:19
Ajánlom
Beethoven a-moll bagatellje a világ egyik legismertebb dallama. Minden zongorista ujjában megvan, a legtöbbek fülében pedig már kapucsengőként szól. Az alábbi, 1964-es felvételen Wilhelm Kempff előadásában hallgathatjuk meg.

Ki volt az az Elise?

Az utókor kevés zeneszerző magánéletébe szeretne talán mind a mai napig annyira belelátni, mint Beethovenébe, noha nem volt akkora szerencséje a nőkkel, mint mondjuk Liszt Ferencnek. Az 1810-es év elején állítólag orvosa, dr. Johann Malfatti unokahúgának, Therese Malfattinak is tett házassági ajánlatot, de a család sem tartotta megfelelő partinak a negyvenéves Beethovent a tizenhét éves lány számára. A zeneszerző maga is belátta, hogy elhamarkodott döntést hozott, kellemetlen helyzetbe hozva ezzel mindenkit, így levélben Therese bocsánatáért esedezett, majd – az újabb kutatások szerint – egy rövid zongoradarabot, az a-moll bagatellt (WoO 59) is neki ajánlotta Für Therese ajánlással, amit Ludwig Nohl zenetörténész 1865-ben Für Elise-nek olvasott. 
Beethoven szerelmeiről ebben a cikkünkben olvashat további részleteket!

Egyéb teóriák

Mivel az eredeti kézirat elveszett, zenetörténészek évtizedeken át próbáltak választ találni a kérdésre, ki is volt a címben megnevezett hölgy. Klaus Martin Kopitz német zenetudós szerint Elisabeth Röckel szoprán énekesnő, akivel Bécsben ismerkedett meg a zeneszerző. Bár Röckel kisasszony később egy rivális komponistához, Hummelhez ment feleségül, Kopitz szerint 1810-ben, a zongoradarab keletkezésekor Beethovennel igen közel álltak egymáshoz, ekkor nem is volt a zseni életében más Elise vagy Elisabeth nevű hölgy.

Persze arra is vannak teóriák, hogy nem is Beethoven írta a művet. 

Beethoven zenéjével közelebbről is megismerkedhet, ha ellátogat a ma kezdődő Beethoven Budán fesztivál valamelyik eseményére.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Nemes Márton képviseli hazánkat a 2024-es Velencei Biennálén

A Ludwig Múzeum 2024-ben Nemes Márton festőművész Techno Zen című kiállítását mutatja be a Velencei Képzőművészeti Biennálén.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat

A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. A 2023-as sorozat nyitókoncertje A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem közreműködésével mutat be egy különleges zenei világot.
Klasszikus gyász

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Klasszikus hír

Fesztivállal és versennyel emlékeznek Tallér Zsófia zeneszerzőre

Tallér Zsófia elismert zeneszerző, tanár 2021-ben hunyt el, nagy űrt hagyva maga után a magyar kulturális életben. Emlékére idén tavasszal először szervezik meg hagyományteremtő céllal a Sofianetta Fesztivált.
Klasszikus interjú

„Ha csinálsz valamit, csináld jól!” – interjú Varga Gilberttel

Varga Gilbert március 24-én a Müpában, 25-én a pécsi Kodály Központban vezényli a Pannon Filharmonikusokat. A világhírű dirigenst Franciaországban értük utol.
Klasszikus interjú

„Csajkovszkij és Rahmanyinov sose támogatná ezt a háborút” – Interjú Oksana Lynivvel

Az ukrán karmester a Concerto Budapesttel lép fel március 17-én a Zeneakadémián, ebből az alkalomból korábbi magyarországi élményeiről, a hangverseny műsorának aktualitásáról és természetesen a hazájában dúló háborúról is beszélgettünk.