Klasszikus

Filharmonikusok Londonból

2004.04.13. 00:00
Ajánlom
Az Európa Koncertek sorozat nyitányaként ma a Budapest Kongresszusi Központban játszik a Philharmonia Orchestra London. A Klemperer nevével fémjelzett, több mint ezer hanglemezt készített együttes régóta a világ hangversenyéletének egyik legkeresettebb zenekara. Ma este Prokofjev I. (Klasszikus) szimfóniáját, Mahler I. (Titán) szimfóniáját, illetve Arvo Part Fratres című művét adják elő Christoph von Dohnányi vezényletével.

A Londoni Philharmonia Zenekar olyan jelentős karmesterekkel dolgozott együtt, mint Furtwängler, Richard Strauss, Toscanini, Cantelli, Karajan, Otto Klemperer, Lorin Maazel, Riccardo Muti és Giuseppe Sinopoli. A zenekarral eddig több mint ezer felvétel készült. A BBC Radio 3 és a Classic FM rádiókkal folyamatos az együttműködésük.

A Londoni Philharmonia Zenekar rendszeresen tűzi műsorára a legjelentősebb kortárs szerzők műveit, ezért számos rangos elismerést is kaptak: Ligeti György Clocks and Clouds című művének előadásáért 1997-ben a legjobb koncertsorozatért járó díjat, a finn zeneszerző, Magnus Lindberg Related Rocks című művének tolmácsolásáért pedig a Royal Philharmonic Society-díjat vehették át.

A Philharmonia Orchestra London sokak szerint az Egyesült Királyság egyik legjelentősebb kulturális követe: ebben az évadban többek között Ausztráliában, Ausztriában, Belgiumban, Németországban, Hollandiában, Olaszországban, Szingapúrban, Svájcban, Tajvanon és az Egyesült Államokban léptek, illetve lépnek fel.

Hét éve vezeti őket a világhírű német karmester, Christoph von Dohnányi (aki amúgy Dohnányi Ernő Berlinban született unokája). Vezetése alatt a Philharmonia Zenekar megerősítette központi helyét a brit zenei életben: Londonban a Royal Festival Hallban lépnek fel rendszeresen, valamint kilencedik éve a Bedford Corn Exchange-ben, és hét éve a leichesteri De Montfort Hallban.

Christoph von Dohnányi 1984 és 2002 között a Cleveland Orchestra zeneigazgatója volt, felvette velük Beethoven, Brahms és Schumann összes szimfóniáját, valamint Bartók, Bruckner, Csajkovszkij, Dvorák, Mahler, Mozart, Ravel és Schubert több művét.

Az elmúlt évadban Dohnányi ismét vezényelte a philadelphiai, a pittsburghi, a chicagói, a bostoni és a New York-i filharmonikusokat. A 2004–2005-ös évadban a Hamburgi NDR Szimfonikus Zenekar vezető karmestere lesz, de emellett a világ vezető zenekaraihoz, operaházaihoz (Concertgebouw, Scala, Metropolitan, Bécsi Opera, Covent Garden) is rendszeres meghívásokat kap.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.