Klasszikus

Filmzenétől balettig – amerikai zenei különlegességek hallhatók az Opera koncertjén

2025.05.16. 14:00
Ajánlom
A Csillagok háborúja főcímzenéje, az Egy amerikai Párizsban, valamint Bernstein Candide című operettjének részletei is elhangzanak az Operaház Aranykor: Amerikai szépség című hangversenyén. A május 18-i koncerten John Williams, Leonard Bernstein, George Gershwin, Samuel Barber és Charles Ives emblematikus művei csendülnek fel a Magyar Állami Operaház Zenekarának tolmácsolásában. Az OPERA Angol100 évadtematikájába illeszkedő est karmestere az amerikai Paul Connelly, a műsorban közreműködik Balga Gabriella és Zemlényi Eszter operaénekesek, Varga Gergő Zoltán zongoraművész, valamint a Magyar Nemzeti Balett.

A koncert egyik attrakciója a többek közt 5 Oscar-díjjal és 26 Grammy-díjjal kitüntetett John Williams ikonikus szerzeménye, az 1977-es Csillagok háborúja című film főtémája. A legendás hollywoodi zeneszerző romantikus és posztromantikus hatásokat idéző muzsikája – többek között Wagner, Csajkovszkij, Gustav Holst és Erich Wolfgang Korngold nyomán – a filmművészet egyik legkarakteresebb vezérmotívumává vált.

A koncert másik slágerdarabja George Gershwin Egy amerikai Párizsban című, 1928-ban komponált alkotása, amelyet a zeneszerző Maurice Ravel hatására tett franciaországi útjai inspiráltak.

A zenemű egy amerikai utazó párizsi élményeit idézi meg, utcai zajokkal, francia hangulattal.

Gershwin híresebb darabja 1951-ben egy azonos című musicalfilmet is ihletett Gene Kelly főszereplésével, amelynek látványos fináléjában a teljes mű is elhangzik nagyszabású koreográfiával kísérve.

A két ismert darab között Leonard Bernstein itthon ritkán játszott, 1956-os Candide című operettjének két népszerű koncertszáma hallható: a zenekari nyitányt Kunigunda virtuóz koloratúráriája, a Glitter and Be Gay követi, amelyet Zemlényi Eszter operaénekes tolmácsol.

A szünet előtt, különleges színfoltként, a koncert egyik zeneművét balettprodukció is kíséri. Philip Glass 2000-ben komponált Tirol zongoraversenyének második tételére – amely a 1998-ban bemutatott Truman Show című filmhez írt zenei anyagra épül –

Lukács András készített koreográfiát 2010-ben Örvény címmel a Magyar Nemzeti Balett számára, ami most először látható élő zenei kísérettel.

A Virginia Woolf amerikai írónő tragikus halála és az azt feldolgozó Órák című 2002-es film – melynek szintén Glass a zeneszerzője – által ihletett táncműben szólót mutat be Carulla Leon Jessica és Kekalo Iurii magántáncos, míg zongorán Varga Gergő Zoltán, az I. Országos Cziffra György Zongoraverseny (2016) és a Los Angeles-i Liszt Verseny concerto kategóriájának I. helyezettje működik közre.

Az est elején három kamarazenei csemegével találkozhat a közönség. Samuel Barber 1938-ban bemutatott Adagio című műve – amely a szerző Vonósnégyesének 2. tétele alapján született – világszerte gyászzeneként ismert, de számos filmben (pl.: Az elefántember, A szakasz, Amélie csodálatos élete) is hallható. A zeneszerző Dover Beach című kompozíciója, amelyet Matthew Arnold verse nyomán írt bariton hangra és vonósnégyesre, most először hallható magyarországi színpadon, Balga Gabriella operaénekes előadásában.

A harmadik nyitódarab Charles Ives A megválaszolatlan kérdés című, 1908-ban komponált metafizikus alkotása, amelyben

egy szóló trombita fogalmazza meg a lét örök kérdését újra és újra, amit a fúvósok egyre türelmetlenebbül és kétségbeesettebben igyekeznek megválaszolni, mindhiába.

A mű jelentőségét mutatja, hogy címét Leonard Bernstein is átvette a Harvard Egyetemen 1973-ban elhangzott, emlékezetes előadás-sorozatához, amiben elemezte is Ives darabját.

A Magyar Állami Operaház Zenekarát az amerikai Paul Connelly dirigálja, aki négy évtizede dolgozik vezető európai és amerikai operaházakban balett- és operakarmesterként, valamint számos koncertprodukcióban, az Operaházban pedig a 2022-es újranyitás óta vezényel rendszeresen balettprodukciókat.

Az OPERA Amerikai szépség című koncertje színes és tartalmas válogatást kínál a 20. századi amerikai zeneszerzők legkiemelkedőbb alkotásaiból, amelyek közt szinte minden műfaj képviselteti magát a közönségbarát slágerdaraboktól a fajsúlyos, kísérletező alkotásokig.

A koncertről további részletek itt érhetők el. >>>

Fejléckép: Az Aranykor: Amerikai szépség című koncert közreműködői (forrás: Magyar Állami Operaház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.
Színház

Székely Kriszta vezetésével folytatja a Katona – jövőre Hamletet rendez ifj. Vidnyánszky Attila

15 év után utolsó teljes évadát zárta a Katona igazgatójaként Máté Gábor. Székely Kriszta igazgatói pozíciójáról június 25-én szavaz a Fővárosi Közgyűlés. A jövő évadban rendez ifj. Vidnyánszky Attila mellett Bodó Viktor, Ascher Tamás és Tarnóczi Jakab is.
Színház

Bagossy Júlia Bergmant, Szikszai Rémusz Parasztoperát rendez a Radnótiban

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Radnóti Színház. Hat bemutató lesz jövőre, Bagossy Júlia, Szikszai Rémusz és Nagy Péter István is rendez. A következő évadtól kezdve Krisztik Csaba és Katona Péter Dániel csatlakozik a társulathoz.
Klasszikus

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.
Színház

Kolovratnik Krisztián: „Színházamra találtam a Játékszínben”

A nézők 2024/25-ben is szavazhattak kedvenceikre a Játékszínben. Az Évad színésznője Gubik Petra, az Évad színésze pedig Kolovratnik Krisztián lett, aki lapunknak arról is beszélt: a színházban jobbnál jobb szerepek találják meg egymás után.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bach nyomában – nyáron is elhozza a barokk zenét a Csíkszeredai Régizene Fesztivál

Július 5. és 13. között ismét időutazásra hív Erdély egyik legjelentősebb zenei eseménye, a Csíkszeredai Régizene Fesztivál. A 42. alkalommal megszervezett eseménysorozat középpontjában idén a német barokk géniusz, Johann Sebastian Bach áll.
Klasszikus interjú

José Carreras: „Sose vitatkozz egy szopránnal!”

A világhírű katalán tenor, José Carreras először zsűrizett a Virtuózok nemzetközi tehetségkutatójában – a fiatalok indulásáról is kérdeztük. José Carreras-interjú.
Klasszikus ajánló

Ifjúsági koncertek a Magyar Rádió Művészeti Együtteseivel

Ifjúsági bérlet kicsiknek, nagyoknak és iskolás csoportoknak a belváros szívében, az Oktogon mellett, a Dohnányi Ernő Zenei Központban! A Magyar Rádió Művészeti Együttesei a 2025/26-os évadban is várják diákcsoportok jelentkezését 7 éves kortól 14 éves korig az Ifjúsági-bérlet előadásaira.
Klasszikus gyász

94 éves korában elhunyt Alfred Brendel zongoraművész

Pályája során több mint száz lemezt készített, közülük nem egy máig etalonnak számít, ha Beethovent vagy Schubertet akarunk hallgatni. Az osztrák zongoraművész június 17-én, életének 95. évében hunyt el.
Klasszikus interjú

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.