Klasszikus

Fischer Annie emléktábla

2014.10.06. 10:10
Ajánlom
Megkoszorúzták a száz éve született zongoraművész, Fischer Annie XIII. kerületi lakóházának falán található emléktábláját október 3-án.

A Nemzeti Örökség Intézete által a Szent István park 14. szám alatti ház előtt szervezett megemlékezésen Radnainé Fogarasi Katalin, az intézet elnöke bejelentette, hogy 2015-ben, a legendás zongoraművész halálának 20. évfordulóján felújítják síremlékét a Farkasréti temetőben.

Batta András, a Zeneakadémia egykori rektora köszöntőjében felidézte, hogy bár Fischer Annie sohasem volt hivatalosan az intézmény tanára, valójában mindenkit mindig tanított. "Külön intézménnyé vált, külön zeneakadémiává. Olyan művészek jártak hozzá, mint Vásáry Tamás, Frankl Péter, Schiff András vagy Prunyi Ilona." Batta András méltatta Fischer Annie férjének, Tóth Aladár zeneesztétának, az Operaház egykori igazgatójának érdemeit is. "Az ő tudása és szellemi köre Fischer Annie zongorajátékára is meghatározó hatást gyakorolt" - hangsúlyozta a zenetudósról, akinek neve szintén az emléktáblán áll.

Vásáry Tamás zongoraművész királynőnek, papnőnek nevezte egykori jó barátját, Fischer Annie-t. Mint felidézte, 1945-1950 között maguk is a Szent István parkban laktak, és többször lett figyelmes egy ablakból kihallatszó zongoraszóra - később tudta meg, hogy Fischer Annie gyakorolt ott. "Mesélt, és ez a lényege az előadóművészetnek. Tudta, hogy miről szólnak a művek, minden hangot, minden szünetet értett" - emlékezett vissza Vásáry Tamás, aki úgy vélte, hogy Fischer Annie volt a világ legnagyobb zongoraművésze. "Nem az első volt. Az egyetlen. Nem lehetett besorolni" - fogalmazott.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.