Klasszikus

Fontos nemzetközi díjat vett át Kurtág György

2015.06.24. 09:51
Ajánlom
A komponisták egyik legjelentősebb elismerését, a spanyol BBVA bankcsoport alapítványának A Tudás Határai elnevezésű díját vette át Kurtág György zeneszerző június 23-án Madridban.

"Kevés ember van, akit csodálhatunk" - mondta a díjátadón ünnepi beszédében Francisco González, az alapítvány elnöke, aki hangsúlyozta, hogy az immár hetedik alkalommal kiosztott elismerés nyertesei mind kiemelkednek tudásukkal. A jövőnk szempontjából a tudás a legfontosabb, mert annak összessége segíti a társadalmakat a fejlődésben. A tudás a legjobb eszköz szembeszállni a jelen és a közeli jövő nagy kihívásaival: kezdve az éghajlatváltozás megfékezésétől a környezet védelmének biztosításán át egészen a súlyos betegségek kezelésének forradalmasításáig, a hatékonyabb társadalom-gazdasági politika tervezéséig vagy az internet összes lehetőségének kimerítéséig, amely korunk meghatározó technológiája. Ez a fő üzenete ennek az elismerésnek - mondta az elnök, utalva azokra a területekre, amelyeknek szakembereit díjazták idén. Beszélt arról is, hogy milyen nagy szerepe van a szabad gondolkodásnak, és hogy a díjazottak mind szabad gondolkodók.

Kurtág György zeneszerzőt a kortárs zene legjelentősebb képviselőjének nevezte. Mint mondta, egy újító, akinek rendkívüli kifejezőereje és saját hangja, egyéni hangzása van, aki Magyarországról jött és világhírűvé vált. A zeneszerző a díj átvétele után meghatottságáról beszélve köszönte meg az elismerést, amely - mint mondta - "minden képzeletet felülmúl". Elmondta, hogy 2010 óta dolgozik első operáján, amely Samuel Beckett Végjáték című művéből készül, majd egy részletet olvasott fel a szövegből.

A 89 éves, évek óta Franciaországban élő művész délelőtt videokonferencián válaszolt az újságírói kérdésekre. A már több mint négy éve készülő operáról azt mondta: "Lehet, hogy meghalok, mielőtt befejezem, de az utolsó percemig Beckett interpretálója akarok lenni". Hozzátette, hogy a darab mind a négy szereplőjével azonosulni tud, és megpróbálja közvetíteni, hogy mi történik a lelkükben. "A zene nyelv, olyan mint a beszéd. Ugyanaz a szintaxisa mint egy szövegnek" - fogalmazott, miközben arról beszélt, hogy művei előadóitól azt várja: tegyenek meg minden erőfeszítést, hogy megértsék a darab struktúráját, mert anélkül nem ér semmit. Kitért arra is, hogy legfőbb kritikusa a felesége, és csak azokat a műveit mutatja meg másoknak, amelyeket ő jónak tart.

Kurtág Györgynek a Zeneakadémia és a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia jelölése nyomán ítélték oda A Tudás Határai díjat a hivatalos indoklás szerint zenéjének "egyedülálló expresszivitásáért". "Zenéjének újszerűsége és jelentősége nem a használt zenei anyagban gyökerezik, annak forrása a zeneszerző legbensőbb világa, nyelvének egyedisége, s az a szabadság, ahogy a spontaneitás és a reflexió, formálás és kifejezés közötti határokat kezeli" - fogalmaztak.

A díjat korábban olyan komponisták vehették át, mint Steve Reich vagy Pierre Boulez. A BBVA alapítványának 400 ezer euróval járó díját nyolcan kapták meg.

A díjazottak tiszteletére június 22-én este koncertet adott az Orquesta Sinfónica de Euskadi a madridi királyi színházban, ahol Berlioz, Ravel és Kurtág György műveiből álló műsort adtak elő nagy sikerrel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.