Az ÓDZ hagyományos módon, a Zeneakadémián kezdte 2020/2021-es évadát. A zenekar művészeti vezetője, Hámori Máté vezényletével idén is számos meghatározó, mégis ritkaságnak számító kincset mutat be az együttes – akár a kortárs zeneművészetben, akár a huszadik század zenei stílusainak titkos őseiként tekinthetünk rájuk.
Még mindig felfedezésre vár az ’56-os forradalom legnagyszerűbb zenei lenyomata, Lajtha VII. szimfóniája, amely szégyenletesen ritkán hangzik el élőben: ezt az adósságot szeretné törleszteni a zenekar, amikor egy kirobbanóan sikeres párizsi koncert után október 26-án Budapesten, majd két nappal később Veszprémben is eljátsszák a művet. Ezeken az estéken két fő mű hangzik el – csak az egyikről (szinte) senki sem hallott.
Lajtha Hetedikje a legfantasztikusabb művészi emléke 1956-nak és az egész, sok felvonásos „magyarság vs. elnyomás” drámának.
Ott a helye minden fülben, szívben. Ahogyan Csajkovszkij méltán népszerű V. szimfóniájának, amelyben a drámai, érzelmes és szenvedélyes részletek váltják egymást. A koncert előtt 17.45 órától a koncerthez kapcsolódó Beavató előadást tart Eckhardt Gábor, zongoraművész, zenepedagógus. A Beavató látogatása koncertjeggyel vagy bérlettel ingyenes.
A sorozat november 20-án folytatódik, amikor kiemelt szerepet kap a kortárs zene, ahogy az egy élő művészeti ág esetében természetes és szükségszerű is. Három ifjú magyar szerző – Balogh Máté, Horváth Balázs, Tornyai Péter – és Bach enigmatikus Die Kunst der fuge című sorozatának találkozásából születő új mű bemutatóját hallhatja a közönség.
Mikor, hol?
2020. október 26 19:30 Zeneakadémia
„Út a zenéhez 2020/2021”: Lajtha: VII. („Forradalmi”) szimfónia; Csajkovszkij: V. szimfónia
Vezényel: Hámori Máté
Október 28-án a zenekar ugyanezt a műsort játssza a veszprémi Hangvillában.