Klasszikus

Frid Géza koncertek a Spinoza-házban

A magyar származású Frid Géza a XX. századi holland zenei élet jelentős alakja, aki kerek hatvan éven keresztül élt és alkotott Hollandiában. Csodagyerekként kezdte: már hat éves korában fellépett. Később Bartók és Kodály tanítványa lett, majd hatvan éven át tartó karrierje során „bezongorázta” a nagyvilágot.

Frid Géza Máramarosszigeten született 1904. január 25-én. Kevés tanárának sora az abszolút hallással rendelkező, melegszívű zongoratanár édesanyától Tolsztoj ösztönzésén keresztül Bartókig terjed. Sok híres emberrel találkozott életében: levelezett Thomas Mann-nal, fellépett Mussolini villájában, éjszakákon át sétált Ravellel az amszterdami Vondel-parkban, együtt zongorázott Bartókkal…

1913-ban családjával Pestre költözött. 1919 és 1924 között a Zeneművészeti Főiskolán tanult Bartóktól – akinek segített a népdalgyűjtésben – zongorát, Kodálytól zeneszerzést. 1927-ben hagyta el az országot. A háború után zeneszerzésével egyik díjat a másik után nyeri. Mániákusan dolgozik: hetven éves koráig soha, egy napig sem beteg, nem vakációzik, ugyanakkor koncertjeivel bejárja a világot. Több mint 2000 koncertet ad és több mint 100 zeneművet komponál. 1989-ben, 85 évesen egy öregek otthonában veszti életét.

Frid Géza sokoldalú ember és sokoldalú zenész volt: koncertzongorista, zeneszerző, karmester, zenepedagógus, zenekritikus és némileg zenetörténész is. 1990-ben munkásságáért posztumusz Bartók Béla-díjat kapott Budapesten. Most, 100 évvel születése után fiatal művészek emlékeznek rá.

A Spinoza-házban március 24-én 13 órakor Rohmann Ditta (cselló), Gazda Bence (hegedű) és Zsoldos Bálint (zongora) előadásában lesz hallható Frid Géza Sonate voor viool en piano, Sonate en 5 pieces pour violoncelle et piano és Trio pour Piano, Violon et Violoncell című műve. Március 31-én, szinté 13 órától Kolonits Klára (ének) és Dinyés Dániel (zongora) koncertjén elhangzik Frid Géza Quattre chansons 12 caricatures musicales pour piano című műve, valamint részletek Bartók Béla Mikrokozmosz és Kurtág György Játékok című művéből.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.