Klasszikus

George Sand, Chopin férfinadrágos szerelme

2019.05.09. 13:55
Ajánlom
Május 10-én 19 órától élőben közvetítjük az Óbudai Danubia Zenekar koncertjét a Facebook-oldalunkon. Tartsanak velünk!

Cherchez la femme!

– azaz „keresd a nőt”, tartja a francia mondás. Azt, hogy a sikeresek férfiak mögött gyakran határozott nő áll, a pszichoanalitikusok úgy magyarázták, hogy ezek a nők, mivel nem tarthatnak számot sikerre egy férfiközpontú társadalomban, egyetlen férfira projektálják saját elfojtott tehetségüket.

George_Sand_by_Nadar_1864-153339.jpg

George Sand 1864-ben (Fotó/Forrás: Nadar)

Csakhogy George Sand – vagy ahogy családja és barátai hívták: Aurore – kiteljesítette a benne rejlő tehetséget. Korának egyik legnépszerűbb írója volt, Angliában egyenesen népszerűbb, mint Victor Hugo vagy Balzac. Egyike volt az első női pioníroknak, aki nem elégedett meg a társadalom által kínált női szerepekkel. Nadrágban járt, férfi művésznevet választott, szivarozott, és olyan szabadon mozgott korának művésztársaságaiban, hogy egyhamar központi figurává vált Párizsban. Regényei hasonlóképp megbotránkoztatóak voltak államellenes, bomlasztó szellemiségük miatt. „George Sand nem akarja eldönteni, hogy nő vagy férfi. (…) És nekem sem tisztem meghatározni, hogy nővérem vagy fivérem ő” – kommentálta Victor Hugo.

George Sand 1838-39 telét Mallorcán töltötte Chopinnel egy karthauzi kolostorban. A zeneszerző ekkor már tuberkolózisban szenvedett, amit a nehezen fűthető szoba csak erősített. Szenvedélyes szerelem volt kettejük között: a visszahúzódó, csendes Chopin és az extravagáns Aurore jól kiegészítették egymást. A pár végül két évvel a zeneszerző halála előtt szakított, de Sand a férfiról mintázta Lucrezia Floriani című regényének Karol hercegét.

erditamas-141714.jpg

Érdi Tamás (Fotó/Forrás: Gordon Eszter)

Ignaz Moscheles, Liszt Ferenc és Fryderyk Chopin művei hangoznak el az Óbudai Danubia Zenekar koncertjén május 10-én és 11-én 19 órakor. A kötetlen hangulatú koncert szólistája Érdi Tamás (zongora), a házigazda ezúttal is Eckhardt Gábor. Az est karmestere Haraguchi Shoji.

A május 10-i koncertet a Fidelio Facebook-oldalán élőben közvetítjük. Kövessék az adást este 7 órától!

Salon de musique 3.

május 10. & 11. 19 óra, Budapest Music Center

Moscheles | Esz-dúr szonáta négy kézre – I. tétel
Liszt | 104. Petrarca szonett Pace non trovo (Nincs békém)
Chopin-Liszt | 6 lengyel dal – részletek
1. Mädchens Wunsch (Życzenie – Kívánság)
2. Frühling (Wiosna – Tavasz)
6. Heimkehr (Narzeczony – Vőlegény)
Chopin | e-moll zongoraverseny

Közreműködik | Nagy Anna | Rozsonits Ildikó |  Érdi Tamás | Magyar Valentin

Vezényel | Shoji Haraguchi

Jegyvásárlás a zenekar honlapján. A Danubia a koncertet május 11-én megismétli.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.