Klasszikus

Grammy-díjat kapott Kashkashian Kurtág-Ligeti lemeze

2013.02.11. 15:32
Ajánlom
A legjobb komolyzenei hangszeres szóló kategóriában nyert Kim Kashkashian örmény-amerikai brácsaművész ECM Recordsnál megjelent albuma.

Kashkashiant a nemzetközi zeneélet úgy tartja számon, mint aki már régóta az egyik legjelentősebb főszereplője a modern művek életre keltését szolgáló kezdeményezéseknek. Merész és finom, egyéni kompozíciók hallhatók a két nagy magyar zeneszerzőtől, Kurtágtól és Ligetitől. Mérföldkő a felvétel - így ajánlja a díjnyertes albumot az ECM Records kiadó, amely többek között Schiff András és Keller András lemezeit is közreadja. A díjazott albumon Ligetitől az 1991 és 1994 között keletkezett művek hallhatók, Kurtágtól egyebek között a Jelek, játékok, üzenetek, továbbá a Kroó György, illetve Dobszay László emléke előtt tisztelgő darabok. A New Series sorozatban megjelent anyagot 2011 májusában rögzítették.

Kashkashian fáradhatatlan zenei intellektusa ösztönös tehetséggel párosul - írták a brácsaművészről amerikai kritikusok. Az elmúlt évadokban a legnagyobb zenekarokkal lépett fel szólistaként nemcsak New Yorkban, Berlinben, Bécsben, Londonban, Milánóban, Münchenben és Tokióban, hanem Budapesten is. 2007 és 2011 nyarán a szombathelyi Nemzetközi Bartók Szeminárium brácsa mesterkurzusát vezette. Kim Kashkashian rendkívül nyitott az új zenei irányzatokra és formákra, életének fontos részét képezi a kortárs zeneszerzőkkel (Gubaidulina, Penderecki, Giya Kancheli, Kurtág, Pärt és Eötvös) való munka, amelynek gyümölcseként egyre gyarapszik a brácsairodalom.

Az idei Grammyn 81 kategóriában nyújtottak át díjakat, s másik három magyar érdekeltségű album is versengett a gramofon-szobrocskáért. A legjobb zenekari előadás kategóriájában a Fischer Iván vezényelte Budapesti Fesztiválzenekar Mahler I. szimfóniáját tartalmazó Channel Classics lemeze volt jelölt, a legjobb kórus előadások között a német lemezkritikusok bestseller listájára is felkerült BMC-kiadvány szerepelt, a legjobb klasszikus zenei hangszeres szóló kategóriában Schiff András és a több neves külföldi lap által is méltatott, Bach Das Wohltemperierte Klavierját tartalmazó, szintén az ECM Records által kiadott anyaga versengett.

A további klasszikus zenei és opera kategóriákban Michael Tilson Thomas és a San Francisco-i Szimfonikusok lemeze, illetve a Metropolitan Opera James Levine és Fabio Luisi vezényletével a Deutsche Grammophon gondozásában megjelent Ring-sorozata győzedelmeskedett. Díjat kapott Renée Fleming is Poémes című korongjáért, valamint egy Penderecki-lemez, és egy Stephen Hartke-felvétel is szerepel a legjobbak között.

Ami a jazz és világzenei kategóriákat illeti, a legjobb improvizáció kategóriában a tavalyi turnéjukon Budapestet is útba ejtő Gary Burton és Chick Corea győztek Hot House című anyagukkal, s a zongorista a lemez Mozart Goes Dancing című számával bezsebelte a legjobb zeneszerzőnek járó szobrocskát is. A legjobb énekes szólistát foglalkoztató lemez Esperanza Spalding általunk is méltatott Radio Music Society-je lett, míg a legjobb instrumentális album díját Pat Metheny Unity Band-je kapta. (Corea és Metheny tavaly is kaptak díjat...) A legjobb latin jazz album díját a The Clare Fischer Latin Jazz Big Band kapta !Ritmo! című lemezéért - talán nem függetlenül attól, hogy a zenekar névadója és billentyűse tavaly hunyt el.

A musicalek mezőnyében a Steve Kazee és Cristin Milioti főszereplésével készült Egyszer (Once) olyan versenytársakat utasított maga mögé, mint Gershwin Porgy és Bess című művének felvétele, valamint a Nice Work if You Can Get It című válogatásalbum, a Follies című Stephen Sondheim-felújítás és a Rikkancsok című Disney-musicallemez. Az Egyszer című musical egy 150 ezer dollárból forgatott, 2006-ban bemutatott romantikus film alapján született. A cseh virágáruslány és az ír utcai zenész szerelmének története hatalmas sikert aratott, 20 millió dollárért váltottak rá jegyet a mozikban. A tavaly színpadra került musicalfeldolgozásra ugyancsak tódultak a nézők, 5,5 millió dolláros költségeit kevesebb mint fél év alatt behozta, és idén nyárra turnét is szerveznek belőle. A film és a musical is Marketa Irglova és Glen Hansard szerzeményeire épül, a Falling Slowly című szám a legjobb eredeti filmdal Oscarját kapta 2007-ben. A sors fura fintora, hogy miközben a musicalalbum elnyerte a Grammyt, annak idején a Grammyre jelölt eredeti dalok a szerzők előadásában nem kaptak díjat az amerikai lemezakadémiától.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Könyv

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.