Klasszikus

Grandiózus remekmű Haydntól – újra színpadon a Tóbiás hazatérése

2025.04.16. 10:40
Ajánlom
Május 24-én a Zeneakadémia Nagytermében különleges zenei esemény várja a közönséget: Joseph Haydn ritkán hallható oratóriuma, a Tóbiás hazatérése csendül fel a Concerto Budapest, a Purcell Kórus, valamint kiváló szólisták előadásában, Vashegyi György vezényletével. A produkció a Concerto Budapest és a Haydneum – Magyar Régizenei Központ együttműködésével valósul meg.

Haydn első oratóriuma, a Tóbiás hazatérése 1775-ben íródott, és hatalmas sikert aratott már bemutatásakor. Idén éppen 250 éve szólalt meg először – a jubileumi évforduló méltó alkalmat kínál arra, hogy a mű ismét reflektorfénybe kerüljön. Bár a Tóbiás hazatérése ma jóval kevésbé ismert, mint A teremtés, Az évszakok vagy a Krisztus utolsó hét szava, zenei gazdagsága és expresszív ereje semmivel sem marad el azok mögött.

Haydn e munkájában olyan különleges megoldásokat alkalmaz, amelyeket máshol alig

– a lenyűgöző énekesi virtuozitást megkövetelő mű több tételében a zenekarban például két oboa mellett két angolkürt is megszólal, ami a korban feltétlen ritkaság.

Az oratórium alapjául szolgáló történet apokrif ószövetségi elbeszélés, amelyben a hittel és bizalommal teli főhős csodás módon talál haza. A zeneszerző e művével felvételizett a bécsi zeneszerző-egyesületbe is, nem véletlenül: a régi olasz oratórium hagyományait követő mű Haydn munkásságának fontos mérföldköve.

Purcell_Korus_Nagy_Attila__Mupa-095636.jpg

Purcell Kórus (Fotó/Forrás: Nagy Attila / Concerto Budapest)

„Számomra ez a mű Haydn zenei szótára – épp ahogyan Harnoncourt látta az Idomeneót Mozart esetében” – fogalmazta meg Vashegyi György, aki 2022-ben a Müpa produkciójában vezényelte először a művet, és már akkor eldöntötte, hogy rendszeresen műsoron tartja.

A Tóbiás hazatérése lenyűgöző remekmű, tele olyan zenei megoldásokkal, amelyek ritkán vagy egyáltalán nem jelennek meg Haydn más műveiben.

Aki meghallgatja, egészen új, meglepően árnyalt képet alkothat a zeneszerzőről – bízom benne, hogy a közönség is osztozni fog ebben a felfedezésben.”

A mostani előadás különlegessége, hogy Haydn eredeti, 1775-ös verzióját hallhatja a közönség, kiegészítve a zeneszerző 1784-es átdolgozásában megjelenő második verzió kórustételeivel. Ez a kibővített változat még teljesebb képet nyújt a műről – amely egyszerre bensőséges és grandiózus, spirituális és emberközeli.

A koncert szólistái – Kristóf Réka, Szutrély Katalin, Balogh Eszter, Megyesi Zoltán és Nyikolaj Borcsev – mindannyian a hazai és nemzetközi oratóriumélet elismert művészei.

Haydn: Tóbiás hazatérése

május 24.szombat 19:30 Zeneakadémia, Nagyterem

Szutrély Katalin szoprán, Kristóf Réka szoprán, Balogh Eszter alt, Megyesi Zoltán tenor, Nyikolaj Borcsev basszus

Purcell Kórus (karigazgató: Vashegyi György)

Concerto Budapest
Vezényel: Vashegyi György

További részletek és jegyek itt érhető el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Vashegyi György (forrás: Concerto Budapest)

Concerto Budapest

Magyarország egyik vezető nagyzenekara, történelmi múlttal és a fiatal zenészek dinamizmusával. Nagy ívű és innovatív műsorszerkesztésével, egyéni hangzásával új színt hozott a magyar zeneéletbe.

A Concerto Budapest karmestere, művészeti vezetője 2007 óta Keller András, aki szólistaként, koncertmesterként és kamarazenészként is világszerte elismert muzsikus.

A zenekar az elmúlt években számos nemzetközi fesztiválra, Európa, Amerika és a Távol-Kelet rangos koncerttermeibe is meghívást kapott. Visszatérő vendégei olyan világhírű művészek, mint Gidon Kremer, Boris Berezovsky, Heinz Holliger, Isabelle Faust, James Galway, Jevgenyij Koroljov. A klasszikus művekből álló repertoárt kortárs zeneművek, gyermek- és ifjúsági programok teszik még színesebbé.

A Concerto Budapest koncerteken, fellépéseken túl fontosnak tartja a tehetséges fiatalok képzését is: világszerte tarta mesterkurzusokat. Gyermek és ifjúsági sorozatokkal, valamint egy-egy eseményhez kötődő alkalmi ifjúsági koncerttel az egész család számára tartalmas és izgalmas szórakozási lehetőséget kínál.

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.