Klasszikus

Gyógyító táltoshangok

2003.08.08. 00:00
Ajánlom
Az énekesnő Kanalas Éva azon előadók közé tartozik, akiket a sikeres nemzetközi fellépések miatt az utóbbi évben alig hallhattunk itthon. A telet a Moszkvai Drámai Művészetek Iskolájában töltötte, ahol a moszkvai közönség előtt lépett fel, és ellátogatott az Urálon túli nyelvrokonaink közé is. A Kanalas Éva produkcióira jellemző kultikus hangzásvilágot annak is köszönheti, hogy népdalgyűjtő útjai során megfordult már Erdélyben, Moldvában, Szerbiában is. Főként azokat a vidékeket kereste fel, ahonnan a magyarok ősei egykor elindulhattak a Kárpát-medence felé. Az Ob és a Jenyiszej forrásánál, az Altaj hegységben, Tuvában, később Baskíriában gyűjtögette az ott élők dalait, és előszeretettel énekli a moldvai csángók balladáit is. Nem csupán a díszítésmódokat, azok technikai megoldásait tanulmányozta, hanem azt az alkotási folyamatot, amely az énekesben a pillanat hatása alatt dallamok és szövegek megszületéséhez vezet.

Tavaly Szíriában és Jordániában énekelt, ahol az arab világ elkendőzött aszszonyai és szigorú szemű férfijai a koncert alatt tapsolva kísérték az énekeket. „Jelenleg több ezer magyar népdalt ismerek. Keserveseket, balladákat, katonaénekeket, szerelmes dalokat, párosítókat, halotti énekeket, siratókat, a gyermekdalokat, mondókákat, archaikus imádságokat is beleértve.” Ám szinte mindenütt ugyanazt tapasztalta: akármerre járt a világban, Komiföldön vagy Törökországban, akármilyen népekkel találkozott, tatárokkal vagy üzbégekkel, minden nemzet párhuzamos vagy rokon dallamot énekelt a népdalainkra.

Az Altaj hegység zugaiban rejtőző ősi világkép és a mindenben megnyilvánuló, gazdag improvizációs hajlam őt is arra sarkallta, hogy kísérletezni kezdjen a hangjával. „Különböző légzéstechnikákat használtam, amit például a szibériai sámánok és a kanadai eszkimók is használnak rituális éneklés közben.” Ekkor kezdte el a hangját hangszerként használni, illetve egy olyan énekstílus megteremtésén fáradozni, mely nem ismer nyelvi korlátokat. Amit bárhol a világon megérthetnek, hiszen az emberi hang, a beszéd előtti kommunikáció, a közös ősnyelv mindenkiben ott rejtőzik. A kísérletezésben nagy segítségére volt Somogyi István színházi rendező. Az ő sámándobolása mellett törtek fel belőle a már dallammá fogalmazott hangok improvizációja.

A folyamat következő állomásaként alapította meg 1999-ben az Ojanna Hangszínházat. Ennek lényege, hogy olyan rituális közeget hoz létre, ahol az éneket a pillanat szüli, s a megszólaltatott „dallamok” az artikulálatlan beszédtől a táltosi éneklésen keresztül a magyar népdalokig ívelnek. „A magyar népdalok, archaikus imádságok, gyógyító rigmusok, gyermekmondókák egykor nem különválasztva, hanem egyként működtették a magyar hagyományt, műveltséget, és mindenkor alkalmazkodtak az őket körülvevő világhoz” – teszi hozzá Kanalas Éva. A megidézett hangi világ az ember elfelejtett emlékeit, legelrejtettebb értékeit hozza felszínre, sőt akár gyógyíthat is. Ugyanakkor az előadások egységes képet adnak arról a kultúráról is, amely a Kárpát-medence lakosainak létét erősítette és erősíti most is. A különleges hatásokkal operáló hangok és dallamok az Ojanna társulat által készített 99-es albumon, az Erdei liturgián is hallhatóak.

Ma este héttől az Ojanna Hangszínház a Nyitott Műhelyben koncertezik. A produkció hangjait ezúttal Kanalas Éva (ének, sámándob) mellett Keresztes Nagy Árpád (koboz), Benkő Róbert (bőgő) és László Ildikó (ének, hangok) adják.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

A magyar kultúra napján mutatják be a Debrecen 175 drámapályázat nyertes műveit

„A debreceniek, a szindarabokon keresztül a város rejtözködő múltját megismerve, joggal lesznek büszkék a debreceniségükre” – mondta Meskó Zsolt, a drámapályázat győztese.
Jazz/World

Magyar zenekar dala lett listavezető Spanyolországban

A Peet Project 2024-ben megjelent új albumán szereplő, Queen of My Heart című a spanyol és latin-amerikai smooth jazz Top 100-as lista élére került.
Vizuál

Elhunyt Csáji Attila festőművész

A Munkácsy-Mihály-díjas alkotót, az MMA rendes tagját, volt alelnökét életének nyolcvanhatodik évében érte a halál – osztotta meg a hírt a köztestület.
Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.
Klasszikus hír

Schönberg-relikviák vesztek oda a Los Angeles-i tűzvészben

Megsemmisült a 20. század kiemelkedő osztrák–amerikai zeneszerzője, Arnold Schönberg archívumának nagy része a Los Angeles-t sújtó tűzvészben, köztük fényképek, levelek, plakátok, valamint zenekaroknak és zenészeknek kölcsönzött kották – írja a hvg.hu.
Klasszikus magazin

Ez volt az év koncertje 2024-ben!

Kérésünkre idén is olvasóink mondták meg, hogy az általunk kiválasztott 10+2 klasszikus zenei koncert közül melyik volt az, amely 2024-ben számunkra a legemlékezetesebb volt. Íme a nyertesek listája!
Klasszikus ajánló

Elindult a jelentkezés a 21. Crescendóra

Elindult a korai kedvezményes jelentkezés a Crescendo Nyári Akadémia és Fesztiválra, amely egy nemzetközi, komolyzenei mesterkurzus Tokajban július 23. és augusztus 4. között, ahova zeneművész-tanárok és diákok egyaránt a világ minden tájáról érkeznek.