Klasszikus

Gyökerek és emlékek: Jordi Savall koncertje

2005.11.28. 00:00
Ajánlom
Balladák, románcok, dalok és hangszeres muzsika - a középkori spanyol, a mór-arab és a szefárd zene emlékei elevenednek meg december 6-án a Művészetek Palotájában a világhírű muzsikus és zenetörténész, Jordi Savall koncertjén. A koncert részleteiről hétfőn tartottak tájékoztatót a szervező Danubius Music Kft-t patronáló Inter-Európa Bank Rt. épületében. A sajtótájékoztatón résztvett Emilio Villanova Martinez-Frias, a spanyol nagykövetség kulturális attaséja is, aki méltatta Jordi Savall munkásságát.

A világhírű muzsikus Barcelonában született. Hatéves korától már kórusban énekelt, majd a cselló szerelmese lett. 1966-ban kezdte el viola de gamba tanulmányait egy híres holland csellistánál. Közben sokat utazott: Londonban és Párizsban kutatta fel azokat a régi zenei emlékeket, amelyek olyannyira izgatták. A középkori, a reneszánsz és a barokk zene alkotásai kötik le leginkább a figyelmét, miközben családi együttest alkot.

Magyarországon fellépett már három évvel ezelőtt, óriási sikerrel. Most is elkíséri zenész lánya, Arianna és a felesége, Montserrat Figueras, ai kitűnő szopránénekesnő. Együtt zenélnek majd a Hesperon XXI. együttessel, a Művészetek palotájának Nemzeti Hangversenytermében.

A 1941-es születésű Savall már szinte minden spanyol és nemzetközi zenei díjjal kitüntették. Ma a viola de gamba legnagyobb művészének számít, de amellett karmester, tanár és zenekutató is. Filmzenét is ír: a Minden reggel című filmnek ő szerezte a zenéjét, amelynek főszerepét Gerard Depardieu játszotta és amely 7 Cézár díjat zsebelt be. Saját lemezkiadója van, amely mára több mint 900 ezer - régi zenei - CD-t dobott piacra.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.