Október 31-én este gálaműsorral zárult a 2021-es, vonósnégyesek számára kiírt Bartók Világverseny. Az első helyezett a japán Quartet Integra lett, a 8 ezer euróval járó második helyet a bécsi illetőségű Chaos String Quartet, a 4 ezer euróval jutalmazott harmadikat pedig a belga Sonoro Quartet nyerte el a nemzetközi zsűri döntése értelmében.
Rajtuk kívül a döntőben nyújtott teljesítményükért díszoklevelet kapott a zeneakadémista magyar fiatalokból álló Korossy Kvartett és a New York-i The Juilliard School egykori és jelenlegi diákjaiból álló Unison Quartet is.
A versenyen számos különdíj is gazdára talált. A Bartók Rádió egy-egy koncertmeghívást és ezzel járó rádiófelvételt biztosít a Chaos Quartetnek, valamint a Korossy Kvartettnek. Az Auer Fesztivál fellépési lehetőségét a Sonoro és a Korossy vonósnégyesek nyerték, a Bartók Emlékházét a Sonoro Quartet, a Zeneakadémia 2022-2023-as évadra szóló koncertmeghívását a Korossy Kvartett, a jövő nyári Fesztivál Akadémia Budapestét pedig a Chaos Quartet és a Korossy Kvartett.
A Fidelio médiacsomagját a Chaos Quartet nyerte,
a Papagenóét a Korossy Kvartett.
A 2021-es Bartók Világverseny hétfőn kezdődött, 11 vonósnégyes részvételével, amelyek fiatal tagjai a világ minden tájáról érkeztek, Ázsiától Észak-Amerikán át Európa több országáig.
A rangos nemzetközi zsűriben idén az egyaránt Kossuth-díjas Kelemen Barnabás, Keller András és Rolla János hegedűművészek, valamint a Széchenyi-díjas Tallián Tibor zenetörténész mellett a világ kamarazenei életének elismert személyiségei foglaltak helyet: Mikhail Kopelman orosz-amerikai hegedűművész, a testület elnöke; Bjørg Lewis norvég csellóművész, a Vertago Quartet alapító tagja; Johannes Meissl osztrák hegedűművész, a Bécsi Zeneművészeti Egyetem kamarazene professzora és rektorhelyettese, az Artis Quartet tagja; valamint Ami Oike hegedűművész, a Tokiói Művészeti Egyetem (GEIDAI) tanára.
Fejléckép: Quartet Integra (fotó: Mudra László / Zeneakadémia)