Klasszikus

Ha a rezesek viccelni kezdenek...

2019.11.16. 16:05
Ajánlom
... csinálják úgy, mint ez az öt plusz egy fickó. Most, amikor kis hangszórókon hallgatunk zenét, mindennél fontosabb, hogy megismertessük a legkisebbekkel az élő zene izgalmait. A Brass In The Five harsány humorral és a hangszereik sokféle hasznosításával végzik ezt a munkát.

Huszonhét éve alakultak, amikor II. Erzsébet angol királynő Budapestre látogatott. Úgy tudták a magyar szervezők, hogy a királynő szereti a rézfúvós zenét, így az egyetem legjobb rézfúvósaiból kvintettet verbuváltak – ők lettek a Brass In The Five: Simai László, Monoki Attila, Soós Péter, Koppányi Béla és Takács Tibor.

Azóta sok minden történt: Eötvös Péter, Lehotka Gábor, Gregor József, Kincses Veronika, Vajda Gergely egyaránt dolgozott az együttessel, a kvintett részt vett az UMZE alapításában, illetve a Filharmóniai Társaság ifjúságnevelő koncertsorozataiban is. 2000-ben Artisjus-díjban részesültek, és turnéztak Pekingben, Rómában, Párizsban és Berlinben is.

Én pedig párszáz 10-14 éves iskolással ülök egy nézőtéren a Müpa Fesztiválszínházában, és újra rácsodálkozom arra, mennyi mindent lehet egy rézfúvós hangszerrel kezdeni.

IraE__nyRIO_04-142055.jpg

Brass in Five

Lehet, hogy Richard Strauss okkal mondta, hogy a rezesekre nem szabad bátorítóan nézni, mert akkor még vadabbul fújják, de ezekben a hangszerekben – trombita, kürt, harsona és tuba – megannyi lehetőség van. Például lehetőség arra, hogy nevessünk, mert az Irány Rió! című előadáson lehet. A történetben néhány utcazenészt hoz össze a sors, akik elhatározzák, hogy világjárással próbálnak szerencsét, és felkerekednek Rióba. Ülnek repülőn, rozoga gépkocsin, táncolnak osztrák és brazil táncokat, énekelnek O sole mio-t, rezes hangszereiket pedig a lehető legtöbb módon hasznosítják. Van, hogy a harsonából kerékpumpa lesz, máskor a tubából mozdonykémény. Olyan könnyedén utánozzák a repülőgép zúgását, az elhaladó autó zaját, hogy az ember hajlamos elfelejteni, milyen kiváló hangszertudás kell ehhez.

A gyerekek pedig – mert kíváncsi vagyok az ő reakciójukra is – csodálkozással, csodálattal és nevetve figyelik, mi történik a színpadon.

„Amióta letértünk a hagyományosnak mondható koncertezés útjáról, azóta teljesen más, katartikus sikerélmények részesei lehetünk, akár gyerekeknek, akár felnőtt közönségnek játszunk” – mondja Takács Tibor, az együttes tubaművésze.

Hogyan találtátok ki, hogy nektek gyerekek előtt kell fellépnetek? – kérdezem. Hiszen nem mindenkinek van ehhez érzéke.

Talán saját gyermekeink születése késztetett bennünket erre. A gyerekek figyelmét egyre nehezebb lekötni, a mai rohanó világban kell valami különleges, hogy valóban közel kerülhessünk hozzájuk

– felel. „Így váltottunk; nyitottunk a színház világa felé, és megtartva a zenei igényességünket, valami teljesen mást, újszerűt sikerült megalkotnunk.”

IraE__nyRIO_03-142056.jpg

Brass in Five

Még nem ejtettem róla szót, de az Irány Rió! című előadás hatodik közreműködője Méhes Csaba. Ő nem zenész, hanem pantomimművész. „Csabát mi nem tartjuk vendégművésznek, ő az együttesünk életének részévé vált az elmúlt 15 évben. Vele közös előadásokat játszunk, mondhatni új együttes született.” Valóban a pantomimművész harsány személyisége az, ami fűszer ebben az előadásban. Úgy halandzsázik, mint Menő Manó, úgy kacsázik, mint Chaplin, és merít a bohócművészetből és a klasszikus kabaréból is. Sokan a Fővárosi Nagycirkuszból ismerhetik. „Rengeteget tanultunk tőle” – mondja Takács Tibor. – „Színpadi jelenlétet, színészi játékot… és valószínűleg mi is sok mindent ragasztottunk rá a zeneiségünkből.” Mint hozzáteszi, már négy előadásuk van együtt.

Szerencsések azok a gyerekek, akik így ismerkedhetnek meg a szimfonikus zenekar hangszereivel. Zenét élőben hallani mindig zsigeri, semmihez sem hasonlítható élmény, s most éppen olyan generációk nőnek fel, amelyek talán azt hihetik, ugyanolyan zene az is, ami a tablet, a mobiltelefon hangszóróján szivárog. Pedig dehogyis. Mennyivel izgalmasabb, ha a zene a szemünk előtt, a fülünk hallatára képződik.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Vizuál

KÉP-regény: Sztalker Óbudán

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt eleveníti fel, amikor 1992-ben úgy döntött, besurran az Óbudai hajógyár területére, és megörökíti a csendben rothadozó épületeket. 
Klasszikus

Duplalemezzel ünnepli fennállása hatvanadik évét a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Az együttes új dupla albumán közönségkedvenc felvételek is helyet kaptak. A jubileum alkalmából jelent meg Egy viharos nap című zenés mesekönyvük is. 
Vizuál

Varázslatos bábanimáció érkezik a mozikba karácsonykor

A cseh-szlovák-magyar koprodukcióban készült Tomi, Polli és a varázsfény című bábanimáció olyan örökzöldekhez hasonlítható, mint a Mirr-Murr, a kandúr vagy a Misi Mókus kalandjai. Cikkünkben elérhető a film első hivatalos előzetese. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Duplalemezzel ünnepli fennállása hatvanadik évét a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Az együttes új dupla albumán közönségkedvenc felvételek is helyet kaptak. A jubileum alkalmából jelent meg Egy viharos nap című zenés mesekönyvük is. 
Klasszikus gyász

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Klasszikus gyász

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Klasszikus interjú

A revü világát idézi meg a Szolnoki Szimfonikusok újévi gálája

Január 20-án tizedik alkalommal tart újévköszöntő hangversenyt a Szolnoki Szimfonikus Zenekar. A különleges jubileum alkalmából Patkós Imrével, az együttes ügyvezető-szakmai igazgatójával beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Koppándi Jenővel lép fel az Anima Musicae

Folytatódik a zene lelkéről elnevezett kamarazenekar nagy sikernek örvendő sorozata, amelyen hazánk kiváló hegedűművészei vezetik egy-egy hangverseny erejéig az együttest.