Klasszikus

Ha nem a húr, akkor a pedál... de hogyan kerüljünk ki győztesen?

2017.01.11. 08:13
Ajánlom
Noha egy koncerten az a legkellemetlenebb, ha az előadó nem képes úrrá lenni hangszerén és kihozni magából, valamint a zeneműből a maximumot, az is igen fájó élmény, ha magával a hangszerrel történik valami baj. És ha ez a hangszer történetesen a zongora...

Amikor zongoratanulmányaim elején elkezdhettem élvezni a vad fortissimók püfölésének felszabadító energiáit, és a Liszt Ferencről látott dinamikus képek engem is széles mozdulatokra sarkalltak, találkoztam először – mintegy tanári parabola formájában – a figyelmeztetéssel, hogy azért vigyázni kell néha az erőteljes mozdulatokkal, mert elszakadhat a húr. Én meg csak néztem nagyokat. Aztán megtudtam azt is, hogy történetesen maga Liszt Ferenc volt az, aki előszeretettel szaggatta a húrokat koncertjein, ami talán a százötven-kétszáz évvel ezelőtti, Liszt technikai újításaihoz még nem éppen hozzászokott hangszereken egyszerűbb is lehetett.

Már Liszt koncertjeit megelőzően, pusztán a hírétől is hisztérikus roham söpört végig az éppen aktuális városon, és mondanunk sem kell, hogy ahogyan később Elvis Presley vagy a Beatles koncertjein, a hölgy hallgatók ájultak el főleg a hosszú haját dobáló nagy művész játékától. A Beetlemania kifejezés is a Lisztomaniából ered, amely nemcsak Ken Russell excentrikus filmjének volt a címe – amelyben Ringo Starr alakította a pápát és Roger Daltrey, a The Who énekese volt Liszt –, hanem már Heinrich Heine egy tárcájában megjelenik, amelyben a költő épp az 1844-es párizsi koncertszezont taglalja. Az ájulásból felocsúdott kisasszonyok a koncerteken árgus szemekkel figyelték a mesteri zongorázást, és ha éppen elpattant egy húr,

olyan is akadt, aki nem volt rest, és rávetette magát a zongorára, hogy megkaparinthassa az ereklyét, amelyből aztán nyakláncot vagy karkötőt készített magának.

Ma már persze mosolygunk az ilyesmin, de a kézműves, egyedi termékek korában azon sem lepődhetünk meg, ha valaki éppen zongorahúrból óhajt karkötőt készíteni, ráadásul nemcsak magának, hanem eladásra szánva azt.

zongorahúrból készült nyaklánc

zongorahúrból készült nyaklánc

A zongorahúrok persze a mai napig is elszakadnak időnként, és az, hogy ki hogyan kezeli a szituációt, mindössze találékonyság kérdése. A következő videóban még nem is annyira a brutális forték miatt történik meg a baleset: Borisz Berezovszkij Liszt f-moll transzcendens etűdjét játszva szakít húrt a diszkantban, a problémát pedig saját maga orvosolja:

Persze a magas hangoknál mindig egyszerűbb húrokat szaggatni, de arra is akad példa, hogy egy basszushúr mond csődöt, amit bizony nem könnyű nem észrevenni. Nemrég Heinz Lengersdorf német zongoraművész éppen otthoni Bechstein zongoráján gyakorolt, amikor Chopin g-moll balladája befejezése előtt nem sokkal egyszer csak bumm (vagy csatt)...Az alábbi videón a lassított felvételt is megnézhetjük:

De ha nem a húrral van baj, akkor a pedál is hajlamos bizonyos rendellenességekre. Például beragad, mint ahogyan tavaly évvégén Rotterdamban történt a brazil zongoraművész, Eliane Rodrigues koncertjén, aki szintén épp Chopint kezdett el játszani, amikor észrevette, hogy a hangszer aktuális adottságaival csak bajosan tudná eljátszani a darabot. És mivel a pedál javítása már nem olyan könnyű feladat, amit másodpercek alatt meg lehetne oldani, ezért inkább úgy döntött, némi stand-up (illetve néha sit-down) comedyvel szórakoztatja a nagyérdeműt, amíg kicserélik a hangszert. Hogy emlékezetes koncert marad a művész és közönsége számára is, ahhoz kétség nem fér.

Something is not right... Brazilian pianist, Eliane Rodrigues, LITERALLY taking the performance below the stage. from Eliane Rodrigues on Vimeo.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Tíz premierrel vág neki az új évadnak a húszéves Örkény Színház

A 2024/25-ös évadban összesen hét kortárs adaptációt mutat be a fővárosi teátrum, mások mellett Tompa Andrea és Parti Nagy Lajos szövegéből. A társulat nagyszabású arénakoncerttel ünnepli jubileumát jövő tavasszal.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Klasszikus

Egyedülálló művészeti élményt hozott idén is az MVM ZENERGIA gálakoncert

Az MVM kilencedik alkalommal hívta életre az MVM ZENERGIA összművészeti koncertjét, ahol a klasszikus és könnyűzene mellett helyet kapott a vizuális élmény, valamint az irodalom.
Könyv

Ebből a tíz könyvből kerül ki az idei Margó-díjas

Tizedik alkalommal adják át idén a Margó Irodalmi Fesztiválon a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat, amelynek célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, valamint hogy ráirányítsa a figyelmet a pályakezdőkre.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.
Klasszikus hír

Egyedülálló művészeti élményt hozott idén is az MVM ZENERGIA gálakoncert

Az MVM kilencedik alkalommal hívta életre az MVM ZENERGIA összművészeti koncertjét, ahol a klasszikus és könnyűzene mellett helyet kapott a vizuális élmény, valamint az irodalom.