Klasszikus

Haáz Sándor: A Fili tagjai felnövekedve is közösségközpontúak maradnak

2024.12.13. 11:40
Ajánlom
Idén a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili) száztagú gyermekkórus és negyventagú ifjúsági szimfonikus zenekar nyerte a Prima Primissima Közönségdíjat. Haáz Sándor karnagy a Fili indulásáról, a közösség erejéről és a székely ruhás kórus látványáról mesélt.

A Prima Primissima díjátadó ünnepségen a Szentegyházi Gyermekfilharmónia küldöttsége mellett Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere, valamint a budapesti Filiért Alapítvány tagjai is részt vettek, és a helyszínen szurkoltak a győzelemért december 6-án a Müpa dísztermében. Sűrű időszakot élnek: a Fili adventi hangversenykörútjára készül már hetek óta. A száznegyven tagú zene- és énekkar december 14. és 21. között Békés városban, Kondoroson, Kétsopronyban, Budapesten a budavári Királyi Lovarda zártkörű rendezvényén, majd Dunakeszin, Dabason, Szarvason és Szabadszálláson koncertezik.

„A Prima Primissima Közönségdíjat nem Haáz Sándor kapta – szögezi le a kitüntetett pedagógus, zenetanár –, hanem a Gyermekfilharmónia. Az együttest éltető muzsikálást, a több mint 42 éve tartó közösségi életet jutalmazta szavazataival közönségünk. Hálás vagyok, hogy a Fili megalapításának és éltetésének lehetősége megadatott nekem a szülőföldemen. Erdélyben, azon belül Székelyföldön működő közösségként minket jelöltek kitüntetésre, és határtalan bizalommal öveztek a díj megálmodói, ezért úgy érzem, hogy a felelősségem az itthoni feladatvállalásokban megsokszorozódott.”

Haáz Sándor alapító karnagy az indulásra visszatekintve elmondta: székelyudvarhelyi gyökerekkel rendelkezik, Marosvásárhelyen nőtt föl, és 1978-ban került – akkor még úgy gondolta, hogy csak átmenetileg – Szentegyházasfaluba zenetanárnak. A helyi iskola talpraesett igazgatója, Kádár Levente éppen oktatót keresett a fúvószenekarának… Ennek már több mint negyven éve.

Hamarosan megalakult a rezesbanda utánpótlását szolgáló iskolai kisfúvós zenekar, Haáz Sándor a fúvósok mellett hegedűt is tanított, tanít mind a mai napig nagy örömmel.

„A történelmi időpont az 1982-es tanévzáró iskolaünnepély volt, amikor a tizennégy tagú kisfúvós, az időközben huszonöt főre gyarapodott vonószenekar és a száztagú iskolai gyermekkórus közös előadásában elhangzott Beethoven Örömódája három nyelven – magyarul, románul és németül. Ekkor született meg a Gyermekfilharmónia rendszeres működésének ötlete is, rá egy évre, az 1983-as, Megéneklünk, Románia fesztiválon megnyertük az országos első díjat. Még abban az évben bővített repertoárral érkeztünk Haáz Rezső nagyapám születésének századik évfordulójára Udvarhelyre – meséli a karnagy –, ez volt életünk első turnéja. Mondogattuk is büszkén, hogy megyünk a Filivel „Nyugatra”, vagyis Udvarhelyre, és a gyermekek valóban kivágták a rezet az ottani jóval nagyobb színpadon – nagyapám biztosan örvendezett ezen valahol…”

Hangszerelni, egyáltalán repertoárt összeállítani a gyerekkórusra és az ifjúsági szimfonikus zenekarra nagy kihívást jelentett a nyolcvanas években. A zeneüzletek kínálatában kommunista vívmányokat dicsőítő dalok voltak elsősorba, utána következett a nagy üresség, esetleg egy-két Bach-zongoradarab, amit viszont nem lehetett átírni a gyermekkórusra.

„Nemhogy internet, fénymásoló gép, de kottákhoz való hozzáférési lehetőségünk sem volt akkoriban – mondja Haáz Sándor. –

Bukarestbe is leutaztam, onnan vittem haza kottákat, hangszereltem át az együttesre, írtam és írtam, az elkészült műveket azután továbbadtam a gyermekeknek, hogy másolják le maguknak a szólamokat.

Persze másolás közben sok hibát vétettek, azt is javítani kellett… Rengeteg munka volt ebben, mégis csodálatos, élménnyel teli próbákra emlékszem vissza, és a mai napig őrzöm a nyolcvanas évekbeli kottalapokat, nem tudom eldobni a gyermekek másolatait. Ez az időszak volt a Fili első aranykora! Hogy valóban beépült az akkori generációk tudatába, érzelmi világába, annak bizonyítéka a negyvenedik évfordulónkra érkezett több mint hétszáz előadó, résztvevő, valamikori együttestag.”

KatonaSzabolcs-foto-113931.jpg

Haáz Sándor a Müpában rendezett díjátadón (Fotó/Forrás: Katona Szabolcs / MMA)

A kilencvenes években kinyílt a világ, Haáz Sándorék pedig megindultak a „maguk szakállára” Magyarországra. Erdélyi falvakba, városokba is sok kiszállást szerveztek. A repertoár, ahogyan a politika már megengedte, egyre szélesedett, kiegészült, elsősorban népdalfeldolgozásokkal és magyar történelmi dalokkal. A 2000-es évek elején életükben először hagyták el a Kárpát-medencét – eleveníti fel a karnagy a háromállomásos, rodostói, isztambuli, drinápolyi turnét, amelyre török énekekkel is érkeztek. 2010-től a Gyermekfilharmónia számára megnyíltak a nyugati határok, meghívást kaptak az Európai Parlament elnökétől Brüsszelbe, a következő évben pedig Ausztriába, Svájcba, Németországba, Lengyelországba és Svédországba is eljutottak, majd az eddigi legmesszebbre: Kanadába.

„A közösségi érzésben van az erőnk – állapítja meg a karnagy. – Az együttesbe kilenctől húszéves korig járnak a fiatalok, ez a kistársadalom határozza meg a filisek érdeklődését, identitását. Azt vettem észre, hogy tagjaink felnövekedve is közösségközpontúak maradnak. Elcsíptem én már jó néhány beszélgetést, megható pillanatot, amelyből kiderült, hogy a közösségi szellem marasztalta itthon azt a fiatalt, aki amúgy el akarta hagyni szülőföldjét. Olyan is van, hogy elvándorol, de a honvágya, a közösség iránti sóvárgása hazahozza őt. Megértem a bibliai tékozló fiú történetét mindenestül, mert

nemegyszer megtapasztaltam, hogy az idegenből visszatérő – más kultúrával, más szemlélettel gazdagodva – mekkora hazaszeretetet, közösségi ügybuzgalmat hoz magával!

Nagy nyereség ez nekünk. Pedagógusként is úgy érdemes viselkedünk a gyermekekkel, ahogyan szeretnénk, hogy majd ők viselkedjenek azokkal, akiket meggyőzhetnek arról, hogy jó, szép és élhető a Székelyföld. Megéri hazajönni. Én a közös éneklés és a közösségalkotás szellemét próbáltam meghonosítani Szentegyházán. A népdal különösen fontos része az életünknek, mert a magyar nyelvű éneklés az identitásunk egyik fő sarokpontja. A székely ruhás gyermekkórus látványa pedig olyan nekem, mint az álom!”

Szerző: Tóth Ida

Forrás: MMA

Fejléckép: Haáz Sándor és a Fili tagjai (fotó/forrás: Katona Szabolcs / MMA)

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

Kapcsolódó

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.