Klasszikus

Hadtörténet, romantika, a capella

2010.09.17. 16:52
Ajánlom
A Magyar Rádió Énekkara szeptember 18-án este fél nyolctól a capella koncertet ad romantikus szerzők műveiből a Hadtörténeti Múzeum dísztermében.

Az MR Énekkar A cappella bérletének első hangversenyén Brahms, Schumann, Mendelssohn és Schubert kórusművei szólalnak meg. Szólót énekel Fodor Beatrix, zongorán közreműködik Balog József, vezényel Somos Csaba. A XIX. század első felében született alkotások mindegyikét romantikus német költemények ihlették. A Hadtörténeti Múzeum különleges atmoszférája méltó környezetet szolgáltat az előadáshoz.

A hangversenyen először Brahms op. 54-es Schicksalsliedje szólal meg. Friedrich Hölderlin Hüperión sorsdala című költeménye 1868-ban, egy baráti körben töltött nyaralás alkalmával keletkezett. A mulandóság témája iránt fogékony Brahmsot minden bizonnyal mélyen megérintette Hölderlin verse, mely a halhatatlanok birodalmában „alvó csecsemőként lélegző égiek" időtlen boldogságát állítja szembe a vergődő, küszködő élők sorsával. Brahms darabja után Schumann Négy kétkórusos éneke csendül fel az MR Énekkar előadásában.Az 1840-es évek második felétől kezdve egyre több kórusmű került ki Schumann műhelyéből. Ezeket nagyrészt saját együttesei számára írta; amellett ugyanis, hogy 1847 végén átvette a drezdai Liedertafel vezetését, 1848 elején egy vegyeskart is alapított. A Vier doppelchörige Gesänge ez utóbbi számára született 1849-ben.

Mendelssohn négy évvel korábban, 1845-ben komponált Trauergesang (Gyászének) című művének alapjául a 19. század legnépszerűbb bajor költője, Friedrich Aulenbach (1810-1882) verse szolgált. Aulenbach lelkes zenebarát és gyakorlott kórusénekes is volt; 1844-ben magának Mendelssohnnak a vezényletével vett részt a komponista két művének előadásában. A Gyászének a költő egy barátjának halála felett érzett fájdalmából született.A koncert utolsó száma Schubert Mirjams Siegesgesang (Mirjam győzelmi éneke) című kantátája hangzik fel. Az Ószövetség tudósítása szerint az egyiptomi fogságból való megszabadulás után Mirjam prófétanő így énekelt: "Magasztaljátok az Urat, mert dicsőség övezi, a lovat és a lovast a tengerbe vetette". Franz Grillparzer, a neves osztrák drámaíró hosszú költeménnyé formálta a csodás megmenekülés történetét, Schubert pedig ennek nyomán komponálta meg kantátáját 1828-ban.

A romantika jegyében - az MR Énekkar koncertje

2010. szeptember 18. 19:00

Hadtörténeti Múzeum

Km.: Fodor Beatrix (ének), Balog József (zongora)
Vez.: Somos Csaba

Brahms: Schicksalslied, op. 54
Schumann: 4 doppelchörige Gesänge, op. 141
Mendelssohn: Trauergesang, op. 116
Schubert: Mirjam's Siegergesang, op. post. 136

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Klasszikus ajánló

Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János a Magyar Hospice Alapítványért

A Méltóság hangja című est bevételét a Budapest Hospice Ház egy betegszobájának éves fenntartására ajánlják fel a legendás művészek: Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Szokolay Sándor emléke előtt tisztelegnek Sopronban

December 8-án gyertyagyújtással, kiállítással és hangversennyel idézik meg a tíz évvel ezelőtt elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző alakját a soproni Liszt Ferenc Kulturális Központban. 
Klasszikus magazin

Zene a lakatlan szigeten

Nemrég azt a kérdést tettük fel olvasóinknak, milyen zenét vinnének magukkal egy lakatlan szigetre. Az izgalmas és változatos válaszokat olvasva persze mi is elgondolkodtunk, és összeállítottuk a magunk lakatlansziget-playlistjét.
Klasszikus ajánló

Világsztárok a Zeneakadémián – 6 érv, amiért ott a helyünk november 29-én

Ha klasszikus zene, akkor koncert; ha koncert, akkor a legjobb hangversenyterem és szólisták. Mutatjuk, miért érdemes november 29-én, szerdán este a Zeneakadémia Nagytermébe menni.