A 2018-as versengésre mintegy 1000 főnyi vendég érkezik majd, a hazai jelentkezők mellett a világ számos pontjáról. Három földrész 12 országának 21 kórusa versenyzik öt kategóriában (gyermekkarok, ifjúsági kórusok, egyneműkarok, énekegyüttesek és kamarakórusok, valamint vegyeskarok), megadott létszám- és életkori határok között. Az elnyerhető versenydíjak összege 800-1600 euró, a helyezésektől és a kategóriáktól függően. A kortárs zeneértő előadása érdekében karvezetői mesterkurzus is gazdagítja a programkínálatot.
Napközben a Kölcsey Központban zajlanak a versenyek, esténként pedig a Déri Múzeum parkját veszik birtokba a kórusok, hogy ízelítőt adjanak hazájuk népi hagyományaiból. Szabadidejükben az énekesek utcai meglepetés-koncertekkel és jótékonysági hangversenyekkel kedveskednek, vasárnap délelőtt pedig a liturgiák menetét színesítik a város templomaiban.

Debreceni utcakép a fesztivál idején (Fotó/Forrás: Bartók Nemzetközi Kórusverseny és Fesztivál / Facebook)
A kórusversenyt és –fesztivált a legendás debreceni karnagy, Gulyás György alapította 1961-ben. Sajátossága, hogy kizárólag a modern kortárs zene megszólaltatására és népszerűsítésére koncentrál – Bartókra és az 1945 után keletkezett irodalomra.
2005-ben a Nemzetközi Kórusszövetség (IFCM) a világ tíz legjobb kórusversenye közé választotta a debrecenit. A Debrecenben nagydíjat nyert kórus automatikusan meghívást kap a 2019. évi „Kórusmuzsika Európa Nagydíjra”, a világ legjobb kórusainak versenyére.
Debrecen városa rendszeresen rendel új alkotásokat kortárs magyar komponistáktól, az elmúlt évtizedekben elhangzott ősbemutatók száma kilencvenhez közelít. 2018-as versenyünkre is készülnek új művek: Dragony Tímea, Kecskés D. Balázs, Varga Judit, és Zarándy Ákos a’ cappella kórusmű írására kapott felkérést, míg Kovács Zoltán nagyszabású oratorikus művet komponál.
Nemzetközi folklórfesztivál
A névadó Bartók szellemiségéhez kapcsolódva nemzetközi folklórfesztivál is részévé vált az eseménynek, melynek során a nívós folk-koncertek és táncházak mellett a kórusok is bemutatják hazájuk vokális népzenéjét. A verseny utolsó napján zajló templomi fellépéssorozat, a Musica Sacra keretében Debrecen és a régió templomaiban kapnak fellépési lehetőséget a városba érkező énekkarok.
Egyre népszerűbbek a szabadtéri, közönséget is bevonó villámcsődület-jellegű akciók, emellett a kórusok jótékonysági hangversenyekkel is kedveskednek, templomokban, szeretetotthonokban, kórházakban és különböző szabadtéri helyszíneken. A versengő kórusok mellett a debreceni ifjúsági együttesek tagjai látnak el segítői és tolmács-feladatokat, szinte észrevétlenül nőve bele a nemzetközi kulturális nagyrendezvények pezsgésébe. Ezen eszközök révén is igyekeznek a verseny szervezői nemcsak a szakmai közönség, hanem szélesebb rétegek számára is népszerűvé tenni a közös éneklés, zenélés ügyét.