Klasszikus

Hamarosan kezdődik a debreceni Bartók kórusverseny

Bartók Béla XXVIII. Nemzetközi Kórusverseny és Folklórfesztivál
2018.06.29. 11:40
Ajánlom
A világ minden tájáról, a Fülöp-szigetekről, Kínából, Amerikából, Oroszországból, Írországból, Dániából is érkeznek kórusok Debrecenbe, hogy énekszóval töltsék meg a város tereit július 5-8. között.

A 2018-as versengésre mintegy 1000 főnyi vendég érkezik majd, a hazai jelentkezők mellett a világ számos pontjáról. Három földrész 12 országának 21 kórusa versenyzik öt kategóriában (gyermekkarok, ifjúsági kórusok, egyneműkarok, énekegyüttesek és kamarakórusok, valamint vegyeskarok), megadott létszám- és életkori határok között. Az elnyerhető versenydíjak összege 800-1600 euró, a helyezésektől és a kategóriáktól függően. A kortárs zeneértő előadása érdekében karvezetői mesterkurzus is gazdagítja a programkínálatot.

Napközben a Kölcsey Központban zajlanak a versenyek, esténként pedig a Déri Múzeum parkját veszik birtokba a kórusok, hogy ízelítőt adjanak hazájuk népi hagyományaiból. Szabadidejükben az énekesek utcai meglepetés-koncertekkel és jótékonysági hangversenyekkel kedveskednek, vasárnap délelőtt pedig a liturgiák menetét színesítik a város templomaiban.

bartok_nemzetkozi_korusverseny-113351.jpg

Debreceni utcakép a fesztivál idején (Fotó/Forrás: Bartók Nemzetközi Kórusverseny és Fesztivál / Facebook)

A kórusversenyt és –fesztivált a legendás debreceni karnagy, Gulyás György alapította 1961-ben. Sajátossága, hogy kizárólag a modern kortárs zene megszólaltatására és népszerűsítésére koncentrál – Bartókra és az 1945 után keletkezett irodalomra.

2005-ben a Nemzetközi Kórusszövetség (IFCM) a világ tíz legjobb kórusversenye közé választotta a debrecenit. A Debrecenben nagydíjat nyert kórus automatikusan meghívást kap a 2019. évi „Kórusmuzsika Európa Nagydíjra”, a világ legjobb kórusainak versenyére.

Debrecen városa rendszeresen rendel új alkotásokat kortárs magyar komponistáktól, az elmúlt évtizedekben elhangzott ősbemutatók száma kilencvenhez közelít. 2018-as versenyünkre is készülnek új művek: Dragony Tímea, Kecskés D. Balázs, Varga Judit, és Zarándy Ákos a’ cappella kórusmű írására kapott felkérést, míg Kovács Zoltán nagyszabású oratorikus művet komponál.

Nemzetközi folklórfesztivál

A névadó Bartók szellemiségéhez kapcsolódva nemzetközi folklórfesztivál is részévé vált az eseménynek, melynek során a nívós folk-koncertek és táncházak mellett a kórusok is bemutatják hazájuk vokális népzenéjét.  A verseny utolsó napján zajló templomi fellépéssorozat, a Musica Sacra keretében Debrecen és a régió templomaiban kapnak fellépési lehetőséget a városba érkező énekkarok.

Egyre népszerűbbek a szabadtéri, közönséget is bevonó villámcsődület-jellegű akciók, emellett a kórusok jótékonysági hangversenyekkel is kedveskednek, templomokban, szeretetotthonokban, kórházakban és különböző szabadtéri helyszíneken. A versengő kórusok mellett a debreceni ifjúsági együttesek tagjai látnak el segítői és tolmács-feladatokat, szinte észrevétlenül nőve bele a nemzetközi kulturális nagyrendezvények pezsgésébe. Ezen eszközök révén is igyekeznek a verseny szervezői nemcsak a szakmai közönség, hanem szélesebb rétegek számára is népszerűvé tenni a közös éneklés, zenélés ügyét.

A rendezvény nyitó-, zárókoncertjét, és nagydíjas versenyét a Bartók Rádió élőben közvetíti. A teljes programot itt és itt találja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.