A fesztivál alapítása a magyar régizenei élet két meghatározó művészéhez, Lachegyi Imre furulya- és Szászvárosi Sándor viola da gamba-művészhez fűződik, akiket megihlettek a Dunakanyar páratlan szépségű települései. A hely géniusza időtlenséget és nyugalmat áraszt: a Duna tekintélyt parancsoló víztömege, a Börzsöny erdőkkel borított csúcsai és a közöttük megbúvó festői falvak tökéletes helyszínei a régizenei koncerteknek.
Az ember szinte úgy érzi: a hely – mind a természet, mind az ember alkotta tér – és a zene eggyé válik.
2004-ben három kis börzsönyi falu barokk templomaiban kezdődött a hangversenysorozat „Nógrádi Barokk Napok” néven, amelyet később a helyszínek bővülésével kereszteltek át mai nevére.
A sorozat 2007-ben léptéket váltott: gazdagabb programmal és több fellépővel, valamint a Hilliard Ensemble váci koncertjével országos jelentőségű fesztivállá vált. A Börzsöny Barokk Napok koncertjein évről évre a magyar régizenei élet legjobb kamaraegyüttesei és szólistái, valamint alkalmanként világhírű külföldi együttesek lépnek föl.
Az idei fesztivál keretében augusztus 21. és 25. között,
öt napon át öt helyszínen öt koncertre kerül sor.
A fesztivált a Budapest Bach Consort hangversenye nyitja, az egyik legfoglalkoztatottabb fiatal csembalista-karmester, Szokos Augustin vezetésével. A koncerten még a budapesti felavató előtt hallhatják az együttes új csembalóját, amelyet Thomas Culliford épített 1785-ben. Purcell és Händel, az angol zene két legkiemelkedőbb komponistájának triószonátáit Lachegyi Róza, Bréda Zsófia, Szabó Zsolt és Szokos Augustin adják elő.
Visszatérő fellépőnek számít a hágai Királyi Konzervatórium régizenész hallgatóiból álló Ensemble S105, valamint a veszprémi Recercare Régizenei Műhely. Mindkét együttes francia műsorral érkezik: az Ensemble S105 koncertjén francia barokk szerzők: Marais, Léclair, Duphly, Morel művei lesznek hallhatók, a Recercare pedig a francia középkort idézi meg.
A Kós Károly által tervezett, szecessziós zebegényi katolikus templom új helyszínként lép be a fesztivál történetébe: ez ad otthont az Ensemble S105 koncertjének. A trió a francia barokk legjellegzetesebb hangszereire: a barokk fuvolára, viola da gambára és csembalóra épül, amelyhez két mű erejéig a barokk hegedű is csatlakozik.
A Recercare Régizenei Műhely műsorában a „lángoló gótika” utolsó lobbanása – az ars subtilior – szerzeményei, a francia középkor és reneszánsz méltóságteljes palotatáncai és a jól ismert Machaut chansonok gyengéden fonják körül a nehéz balladákat.
A két utolsó hangversenyen a fesztivál „házigazdája”, a Lachegyi Imre által vezetett Sebastian Consort játszik, Ligeti Orsolya énekesnő közreműködésével. Míg az augusztus 24-i koncerten az érett barokk kamarazenéje csendül fel, az augusztus 25-i zárókoncerten a XII–XVII. századi Mediterráneum improvizációkkal összekapcsolt dallamai lesznek hallhatók. A zárókoncertre a gödi Szent István templomban kerül sor a Gödi Barokk Napok és a Börzsöny Barokk Napok közös szervezésében.
XVI. Börzsöny Barokk Napok régizenei fesztivál
www.borzsonybarokk.hu