Harnoncourt az ötvenes-hatvanas években a Bécsi Szimfonikus Zenekar csellistája volt, a 2017 szeptemberében, német nyelven megjelent önéletrajzi könyvében pedig beszámol a világvezető együttesben elterjedt alkoholizmusról és antiszemitizmusról, illetve az együttes akkor zeneigazgatójának, Herbert von Karajannak végtelen hiúságáról. Azt írja, a karmester Harald Kreutzberg táncművésztől vett leckéket, hogy a színpadi mozgásán karmesterként javítson.
A szeptemberben megjelent könyv címe Wir sind eine Entdecker-gemeinschaft, és tabudöntögető stílusban ír benne a kollégáiról.
Harnoncourttól nem áll távol az ilyesmi, jóval fiatalabb korában, amikor a Der Spiegel emlékezetes interjút készített vele 1970-ben, merész dolgokat mondott karmesterekről. A botrányos interjúban Lorin Maazelt „hamis szentimentalistának”, Karl Richtert „kínosan pedáns protestánsnak” nevezte. Karajannak legalább van tehetsége, tette hozzá: – „az autóvezetéshez”. Ugyanis amikor az együttes turnéra ment, zöld sportkocsijával hajtott az turnébusz előtt.(Amikor a híresen sértődékeny Karajan olvasta az interjút, állítólag megfogadta, hogy soha nem engedi Harnoncourt-t Salzburgba.)
Persze nem csak anekdotákból áll a könyv, Harnoncourt értekezik a historikus előadásmódról, fontos zeneművekről és állandó zenészkérdésekről is. Ez egy olyan önéletrajz, amit szívesen olvasnánk magyarul. Addig be kell érnünk A beszédszerű zene című, itthon 1988-ban megjelent kötettel, amely szintén a régizenei játékról értekezik, illetve a Zene mint párbeszéddel (2002).

Kapcsolódó
„Lélektől lélekig” - Harnoncourt egy rajongó szemével
Nikolaus Harnoncourt osztrák karmester, az autentikus barokk és bécsi klasszikus zenét játszó Concentus Musicus Wien együttes alapítója 2015. december 5-én, a 86. születésnapja előtti estén – egészségi állapotára hivatkozva – nyílt levélben búcsúzott a publikumtól.

Kapcsolódó
Búcsúzik Nikolaus Harnoncourt
A karmester 86. születésnapja előtt egy nappal született meg az a kézzel írott levél, amellyel Harnoncourt elbúcsúzott a bécsi Musikverein közönségétől. A december 6-7-i koncerteket már nem vállalta.
Cikkünk korábbi változatában a Bécsi Szimfonikus Zenekar helyett a Bécsi Filharmonikusok tévesen szerepelt.