A Japán Vonós Tanárok Egyesülete (JASTA), Ázsia egyik legnagyobb múltú zenei szakmai szervezete, valamint a hongkongi Association De Musique Asie (ADMA) mellett most a Thailand Music Educators Association (TMEA) is tiszteletbeli tagjai közé emelte Oláh Vilmos magyar hegedűművészt.
A Liszt-díjas művészt több évtizedes, kontinenseken átívelő művésztanári tevékenysége mellett az utóbbi időben az Egyesült Államokban 6 Emmy-díjjal kitüntetett The Violin Alone című film főszereplőjeként ismerhette meg a szélesebb közönség.
A díjnyertes alkotást Magyarországon legközelebb a Budapest International Documentary Festival programjában tekinthetik meg az érdeklődők a Cinema City Arénában január 29-én 17 órától, illetve a köztévé archívumából is elérhető a film.
A The Violin Alone című dokumentumfilm egy valószínűtlen, mégis megvalósult találkozást mutat be, egy olyan új zenedarab születését, amilyenre korábban még nem volt példa. A film a két modern zseni, Oláh Vilmos hegedűművész és Eric Funk kortárs klasszikus zeneszerző közös munkájáról szól, ahogyan tíz napig dolgoztak együtt egy különleges darab létrehozásán. A „Concerto for Violin Alone (Op. 109) című zenemű előadása egyszerre feszegeti a határokat és az általunk ismert lehetséges fogalmát: az előadónak, azaz Vilmosnak ugyanis egymagának kell játszania a saját és a zenekar szólamát. Látszólag tehát megoldhatatlan feladatra vállalkozik.
A film hűen visszaadja a hegedűművész, a zeneszerző és a kelet-európai ember lelkében szunnyadó erőt, a magyar emberek érzelmi és lelki gazdagságát, akik a sorozatos megszállások, háborúk és szenvedések dacára folyamatosan felülkerekednek a csapásokon.