A klasszikus gitár magyarországi fejlődésében 2002-ben fontos változás indult el, amikor Eötvös József gitárművész vezetésével elindult a Liszt Ferenc Zeneakadémia klasszikus gitár osztálya.
Rövid időn belül bebizonyosodott, hogy a gitár méltó partnere a többi hangszernek. A hangszer "felemelkedését" a Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivál is segíti, amelyhez nemzetközi versenyek és mesterkurzus is csatlakoznak.
Kevés zenésznek sikerült olyan szaktekintéllyé válni, mint Paul O’Dette-nek a lanton. Ő segített kialakítani azt a technikai és stilisztikai színvonalat, amire a 21.századi zenészek törekednek. "Amikor elkezdtem lantozni, a reneszánsz zenére egyfajta kifejezés előtti korként tekintettek, az volt az általános vélekedés, hogy ekkoriban az emberek nem használtak dinamikát és különböző hangszíneket. De minél többet tanultunk, annál világosabbá vált, hogy mindezeket a kifejező eszközöket már a 16. században is használták" - fogalmaz O’Dette, aki a reneszánsz zenének ezen aspektusait az előadási gyakorlatba is beemelte.
David Russel a londoni királyi Zeneakadémia munkatársa. Tanulmányai alatt a Királyi Akadémián kétszer is megkapta a Julian Bream-díjat, majd számos más nemzetközi versenyt is megnyert, többek között az Andrés Segovia versenyt, a José Ramírez Versenyt és a tekintélyes Francisco Tárrega Versenyt is. Idejének nagy részét világkörüli turnékkal tölti, és rendszeresen fellép York, London, Tokió, Los Angeles, Madrid, Torontó vagy Róma híres koncerttermeiben. Közönsége csodálja zenei zsenialitását és magával ragadó színpadi jelenlétét.
Manuel Barrueco korunk egyik legkiemelkedőbb gitárosa. Elegáns zenész, aki rendkívüli líraisággal játszik. Munkásságának legfőbb célja, hogy a gitárt a világ főbb zenei centrumaiba eljuttassa. Az utóbbi harminc évben fellépett az Egyesült Államok legfontosabb koncerttermeiben, a miami New World Symphony-tól, a Seattle Symphony-ig, a Hollywood Bowl-on át a New York-i Lincoln Centerig.
További információért látogasson el a fesztivál honlapjára. A fejlécképen David Russel.