A már végzett, de még mindig fiatal zenészek fóruma a Zeneakadémia Y Generáció című sorozata, amelynek koncertjein kiváló kamarazenei formációkat ismerhet meg a Solti Terembe látogató közönség. Szeptember 27-én a Trio Energico, azaz Ilosfai Csenge, Mády-Szabó Eszter és Vida Mónika Ruth lép majd színpadra.
A többszörös versenygyőztes Trio Energico a zongoratriók műfajában kiemelkedő együttes Magyarországon, ugyanis a művésznők fiatal koruk ellenére jelentős és komoly eredményeket tudhatnak magukénak. Nyolcéves fennállásuk óta töretlenül hisznek a zene felszabadító erejében. Közös vágyuk, hogy mindenki számára elvigyék a zene szeretetét és világát. Céljuk továbbá a klasszikus repertoáron túl a nemzetközi és magyar kortárs zene népszerűsítése is, amit örömmel illesztenek be koncertjeikbe. Az együttes 2015-ös megalakulásakor még mindhárom zenész a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanult.
A jó barátság és összhang a zenélésben is nagyon hamar megmutatkozott: alig pár hónap együttműködés után kiemelt nívódíjat kaptak a Dohnányi Ernő Országos Kamarazenei Versenyen,
majd ugyanebben az évben megnyerték a XIII. Premio Città di Padova Nemzetközi Zenei Versenyt Olaszországban, 2016-ban pedig a Danubia Talents Nemzetközi Versenyt, valamint a The Art of Chamber Music International Competitiont. Koncerteztek Európa több országában, valamint Amerikában, és szerepeltek a 2015-ös milánói világkiállításon.
A zongoratriót sokan a legkiegyensúlyozottabb, legharmonikusabb kamarazenei műfajnak tartják, a zongorista két keze és a két vonóshangszeres tökéletes egységet alkothat.
A koncert műsorán három különböző korszak szerzői szerepelnek, így egyszersmind a műfaj sokszínűségéről is képet kaphatunk.
Az első mű Haydn „Cigány” melléknévvel illetett G-dúr zongoratriója lesz, melynek harmadik, Rondo all'Ongarese tételében verbunkos dallamok is felcsendülnek. Mendelssohn 1. (d-moll) zongoratriójában a szerző különösen technikás billentyűs szólamot írt, amelyet a mű bemutatóján maga játszott. A darab azonnal sikert aratott, Robert Schumann saját koruk mestertriójának nevezte azt.
Sosztakovics magával ragadó szépségű II. (e-moll) zongoratrióját nem sokkal korábban elhunyt barátja, Ivan Szollertinszkij emlékének szentelte. A negyvenegy évesen szívrohamban elhunyt zenetudós, húsz nyelv, a színház- és történelemtudomány kiváló ismerője, a modern zene lelkes pártfogója volt, még a legsötétebb szovjet időkben sem volt hajlandó a zeneszerző ellen fordulni, amikor az a hivatalos kultúrpolitikától elütő művei miatt támadások célkeresztjébe került. A zárótétel vérfagyasztó haláltáncát más tragikus események ihlették, sajtóhírek
arról számoltak be, hogy Treblinka és Majdanek koncentrációs táboraiban az őrök nem csupán megásatták zsidó foglyaikkal a sírjaikat, hanem kényszerítették őket, hogy táncoljanak azokon.
A zongoratrió utolsó tételében egy klezmerdallam utal az áldozatokra, amelyet a komponista később egy másik művében, az önéletrajzi vonatkozású 8. vonósnégyesben is megidézett.
A koncertről további információ itt érhető el. >>>
Fejléckép: Trio Energico (fotó/forrás: Török Anna / Zeneakadémia)