Klasszikus

Hatalmas összegért került a salzburgi Mozarteumhoz Mozart egyik humoros levele

2018.06.13. 10:00
Ajánlom
Hatszámjegyű euróösszegért, vagyis legalább 30 millió forintért szerezte meg a salzburgi Mozarteum Alapítvány Wolfgang Amadeus Mozart egy humoros levelét, amelyet a zeneszerző jóbarátjának és kollégájának, Anton Stollnak írt.

Az 1791 júliusában, Mozart halála előtt hat hónappal kelt levélben a zeneszerző arra kéri barátját, hogy küldje el neki annak a két műnek a kottáit, melyeket korábban közösen játszottak el egy badeni templomban. Mozart kérését viccekkel körítve, egy kis versben fogalmazza meg. „Ez a levél bemutatja a szélesebb nyilvánosság előtt Mozart frivol humorát” – mondta Johannes Honsig-Erlenburg, az alapítvány elnöke kedden.

„Szavai egy éles elméjű, jó humorérzékű, ugyanakkor nagyon spirituális és intelligens emberre vallanak” – mondta az új szerzeményt bemutató keddi sajtótájékoztatón Rolando Villazón mexikói operaénekes, az alapítvány nagykövete. Élete utolsó hónapjaiban, amikor ez a levél is keletkezett, Mozart depresszióba süllyedt, bár itt olvasható szavaiból érződik az életkedv is. Még legsötétebb pillanataiban is meglátta az élet szépségét, és ez az ellentmondás kihallatszik a zenéjéből is – mondta a sztártenor.

A levélben Mozart szót ejt legújabb, készülő művéről, A varázsfuvoláról is, egyik leghíresebb szerzeményéről, amelynek bemutatójára pár hónappal később, 1791 szeptemberében került sor Bécsben. A pontosan nem ismert, „hatszámjegyű” euróösszegért megvásárolt levél ismeretlen magántulajdonostól történt megszerzését Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann osztrák-német üzletasszony finanszírozta.

A Mozarteum Alapítvány tulajdonában vannak eredeti Mozart-kották és a családi levelezés nagy része, köztük mintegy 200, Mozart által írt levél is. Mozartnak minden, a gyűjteményben lévő levele elérhető az alapítvány honlapján, keddtől az új kézirat is. A Mozarteumnak legutóbb 2001-ben sikerült megszerezni a zeneszerző egy eredeti levelét. (via MTI, vaaju.com)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Miller Lajos és Kecskés D. Balázs kapta a Bartók–Pásztory-díjat

A Zeneakadémia oktatóiból álló kuratórium 2025-ben Miller Lajos operaénekesnek és Kecskés D. Balázs zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.