Klasszikus

Hazatérés idegenből

2015.04.03. 11:00
Ajánlom
Mendelssohn utolsó befejezett daljátékát a zeneszerző szüleinek ezüstlakodalmára komponálta, és 1829. karácsonyán a Mendelssohn család otthonában mutatták be. Az énekes szerepeket testvérei és barátai alakították, a szerző pedig saját zenekarát vezényelte. A darabot legközelebb április 28-án hallhatja közönség a Budapest Music Centerben.

A nagyhatású teológus-filozófus, Moses Mendelssohn fia és egy zenei lángelme édesapja, Abraham Mendelssohn cseppet sem keserűen így jellemezte önmagát: "Régebben az apám fia voltam, most a fiam apja vagyok". 1829 decemberére - születése napjára és az ezüstlakodalom megünneplésére - Felix és Fanny "merényletet" készített elő. Berlini otthonukban három egyfelvonásos daljáték előadását tervezték, "jelmezzel, rendes előadásban, teljes zenekarral. Első szám, a 'Katonaszerelem', vagyis híres csinálmányom - szüleimnek még ma is kedves - egyetlen kottányi változatás nélkül és a régi szereplőkkel, aztán egy új daljáték Fannytól, vőlegénye írja majd a szöveget, csinos, könnyed legyen, csupa báj, igen gyöngéd és szép [Fanny ünnepi játékot komponált 'Közelgő esküvő' címmel]. Aztán egy idill tőlem, már javában motoszkál a fejemben: egy éltes házaspár szerepel majd benne, egy szomszédlány, egy bolondos mezőcsősz, egy álruhás tengerész, és mit tudom, ki még".

A kis idill - Hazatérés idegenből - házi bemutatója nagy siker volt, Mendelssohn még arra is figyelt, hogy az egyik, énekelni nem tudó rokonának egyetlen hangból álló "áriát" komponáljon.

Az egyszerű történet szerint a városka polgármestere hivatalba lépésének 50-ik évfordulójára készül, miközben felesége fiuk, Hermann hosszúra nyúlt katonai szolgálata miatt kesereg. A fiút, akit sok-sok éve nem láttak már, gyerekkori szerelme és menyasszonya, Lisbeth is nagyon várja haza, mindhiába. Ekkor érkezik a városba a hírhedt szélhámos és világfi, Kauz, aki értesülve a helyzetről, a visszatérő Hermann-nak adja ki magát, így próbálván közel kerülni a csinos Lisbet-hez. Miközben a szülőket sikerrel megvezette, visszatér a valódi Hermann is, akit - bár álruhában van -, gyerekkori dalukról egyből felismer Lisbeth. A két rivális komikus helyzetek során sikerrel hiúsítja meg egymás csábítási kísérleteit, míg végül minden kiderül, és a polgármester családja boldogan fogadja a hazatérő fiút és menyasszonyát. Mendelssohn zenéje teljes fényében ragyog ebben a műben.

Program: Felix Mendelssohn: Hazatérés idegenből op 89. - daljáték

Rendező: Aczél András
Közreműködnek: Röser Orsolya, Bakos Kornélia, Balczó Péter, Bátki Fazekas Zoltán

Karmester: Hámori Máté

A sorozat házigazdája: Eckhardt Gábor

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Régi kedvencek és új vendégek érkeznek az idei Kaposfestre

Augusztus 10–14. között immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg a KaposFest – Nemzetközi Zenei és Művészeti Fesztivált Kaposváron. A rangos esemény a Szivárvány Kultúrpalota falai között kínál változatos programot a komolyzene szerelmeseinek.
Klasszikus hír

Rangos párizsi zongoraversenyen ért el dobogós helyezést a Zeneakadémia hallgatója

Nanami Takewa az Île-de-France Nemzetközi Zongoraversenyen harmadik helyezést ért el. Falvai Katalin és Farkas Gábor növendéke a Concert Pianist kategóriában nyújtott kiemelkedő teljesítményt.
Klasszikus ajánló

A Concerto Budapest nyáresti koncertjei: világszínpadokat megjárt művészek a Pesti Vármegyeháza díszudvarán

Két, karakterében is különleges koncerttel készül a Concerto Budapest a nyári szezon egyik legintimebb helyszínére, a Pesti Vármegyeháza díszudvarára, Június 19-ére és 26-ára.
Klasszikus interjú

Farkas Gábor: „A legtöbb oktatónk a diploma után sem engedi el a növendéke kezét”

Hosszú átmeneti periódus után újra van rektora a Zeneakadémiának, május közepétől Dr. Farkas Gábor zongoraművész tölti be a pozíciót. A legfontosabb tervezett újításokról, az elefántcsonttorony-létről és a közösségi szellemről is beszélgettünk vele
Klasszikus ajánló

Felülmúlhatatlan remekművek várják a közönséget a Dohnányi-bérletben

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara a 2025/26-os évadban is a zenetörténet lebilincselő és különleges darabjaival, a magyar és nemzetközi klasszikus zene figyelemre méltó karmestereivel és szólistáival kínál egyedülálló koncertélményt.