Klasszikus

Hegedűs Endre avatja fel a Steinway zongorát

2014.09.26. 10:58
Ajánlom
A hódmezővásárhelyi születésű Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész, Hegedűs Endre zenekari koncertjével avatják fel a város új, közadakozásból vásárolt hangversenyzongoráját szeptember 28-án.

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata a Tornyai János Kulturális Városnegyed és benne a megújult Bessenyei Ferenc Művelődési Központ átadását követően összefogásra hívta a város polgárait és a kultúrát támogató vállalkozásokat, gazdasági társaságokat annak érdekében, hogy hozzájárulásukkal egy új, minden igényt kielégítő, világszínvonalú hangversenyzongorával válhasson teljessé a város kulturális életének megújulása. A széles körű összefogásnak köszönhetően a város a szakértők által is a világ egyik legjobb és legcsodálatosabb hangzású zongorájának tartott Steinway D-274-est vásárolhatta meg, mely június végén érkezett meg a Művelődési Központba.

A zongora megérkezésétől kezdve a közösségi élet részévé is vált: a többhónapos hangolási folyamatot a város úgy szervezte meg, hogy a helyi zeneiskolás diákok, a zeneakadémia tehetségei kisebb hangversenyek, zenei táborok keretében kipróbálhassák a nem mindennapi hangszert. Az új zongora premierjére szeptember 28-án kerül sor, amikor is az idén 60 éves Hegedűs Endre Kossuth-, Liszt- és nem utolsó sorban szülővárosának kiemelkedő művészeti elismerésével, Bessenyei Ferenc-díjjal kitüntetett zongoraművész ünnepi hangversenyével mond köszönetet Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata a felajánlásokért.

Hegedűs Endre zongoraművész a nemzetközi hangversenyélet ismert szólistája, Liszt Ferenc műveinek egyik legautentikusabb tolmácsolója, aki fellépéseivel és életével a zene túlcsorduló örömét igyekszik megosztani az emberekkel. Zeneművészeti tanulmányait szülővárosában, a helyi zeneiskola növendékeként kezdte. A budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia elvégzése után összesen 20 nemzetközi zongoraversenyen vett részt. Tíz rangos helyezést mondhat magáénak, többek közt a Milánói Scala, a Sydney-, a Monza- és a Rachmaninov versenyek első, illetve második díjait. 30 éves előadóművészi pályáján több mint 2700 alkalommal lépett fel, mintegy harminc album és Liszt koncert-DVD is őrzi játékát.

Rendszeresen hangversenyezik és tanít az Egyesült Államokban és Japánban, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen több mint egy évtizedig oktatott. 2010-ben Hegedűs Endre elnyerte szülővárosától, Hódmezővásárhelytől a Bessenyei Ferenc művészeti díjat. 2011-ben az egyik legmagasabb állami elismeréssel, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki. 2014-ben Kossuth-díjat kapott kiemelkedő zongoraművészi pályája során egyedülálló muzikalitással megformált, virtuóz előadásaiért, valamint kiemelkedő kamaraművészi és oktatói tevékenysége elismeréseként. Ars poeticáját így fogalmazta meg: "Nagy példaképem, Liszt Ferenc nyomában igyekszem lépkedni életemmel, zenémmel, emberi tartását, humánumát, határtalan segítőkészségét is csodálva." Hegedűs Endre zenekari zongoraestjén közreműködik az Óbudai Danubia Zenekar, vezényel Hámori Máté. A két felvonásos esten Beethoven Esz-dúr zongoraversenyét és Chopin e-moll zongoraversenyét adják elő.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.