"Az évfordulóra készülve a kollégák megtaláltak egy filmet, amelyen Dohnányi a Szimfonikus perceket vezényli. Nagy élmény volt látni ezeket a kockákat, amelyek számomra azt jelentik, hogy az élő történelem részei vagyunk. Javában folyt a II. világháború, a csatazaj közepette Dohnányi maradandót hozott létre. A csúcstechnológia és a művészet találkozott, szalonzenekarból alapítottak valódi szimfonikus zenekart. Nemcsak a stúdióban játszottak, hanem élő koncerteket is adtak. Megtisztelő mindezt felidézni" - mondta el az MTI-nek Vajda Gergely, az MR Szimfonikusok vezető karmestere. "Újraolvasva a zenekar történetét újfent lenyűgözött mindaz, amit ez az együttes a hazai és nemzetközi zenei életben elért, a magyar kultúra területén létrehozott. A Rádiózenekar valamikor a klasszikus zene és az akkori modern technika metszéspontjában született. Ma, hetven évaddal később, a közszolgálati médiacsoport részeként feladataink nagyon hasonlóak és természetesen végtelenül különbözőek is. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy 2013. szeptember 21-én, mintegy két héttel a napra pontos évforduló előtt, az eredeti műsort vezényelve jómagam állhatok e nagyszerű együttes élén" - tette hozzá.
A hangversenyt élőben közvetíti a Bartók Rádió, valamint az Európai Műsorszolgáltatók Uniója (EBU) tagországai közül kilenc (Spanyolország, Németország, Csehország, Horvátország, Portugália, Románia, Litvánia, Bulgária és Svédország). A koncertről televíziós felvétel is készül - közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) sajtóirodája. A programot a karmester az évforduló jegyében úgy állította össze, hogy kiderüljön, milyen sokoldalú a zenekar. "A szlogenünk: minden, ami zene, ránk tartozik. Szerintem ez jó mottó, látszik, hogy a Csajkovszkij-szimfóniától a szinte ma vagy tegnap készült alkotásokig többféle kort és stílust mutatunk be. Úgy szeretném pozícionálni a zenekart, hogy látsszon, az együttes sokoldalúságának köszönhetően - a tradíció mellett - több szabad vegyértékkel is bír" - mondta Vajda Gergely.
Szeptember folyamán például a Nemzetközi Fuvolaverseny gálaestjén Medveczky Ádám vezényletével hallhatta az együttest a közönség, a jövő héten ők játszanak az Új Magyar Zenei Fórum kamara- és nagyzenekari döntőin, és rendszeresen fellépnek a Szimfonik Live-koncerteken. Újra elindultak az úgynevezett Z-felvételek, rögzítették a Szimfonikus perceket és Zombola Péter III. szimfóniáját is, amely az év komolyzenei kompozíciója volt tavaly, játszottak a Margitszigeten Erkel István király című operájában és a Budapesti Wagner-napokon.
"Az egyik bérletünket Lehel Györgyről neveztük el, aki európai arculatot adott a zenekarnak. Hiszem, hogy örökségét tovább kell ápolnunk. A másik sorozatunk a Jubileumi bérlet. Több évfordulót is köszönthetünk, például volt zeneigazgatónkét, a nyolcvanéves Vásáry Tamásét. Nemcsak zongorázik és vezényel, hanem újraindul A zenén túl című nagy sikerű televíziós sorozata is - ez utóbbi az újra megnyíló Zeneakadémián kap helyet" - sorolta a vezető karmester, aki szerint több kortárs darabot játszanak, mint a többi zenekar együttvéve. Kiemelte: ismét megszólaltatják Szöllősy András Trasfigurazioni című darabját, amit 1973-ban a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara mutatott be, köszöntik a hetvenéves Jeney Zoltánt és a hetvenéves Eötvös Pétert is.
Az Új Magyar Zenei Fórum zeneszerzőversenyének nemcsak dirigense, hanem aktív zeneszerzőként zsűritagja is lesz Vajda Gergely. Úgy látja, hogy a nemzedéktársainak legfőbb erénye az egyéni hang. Kiemelte, hogy idén a kilencven éve született Ligeti György munkásságához kellett kapcsolódniuk az indulóknak. "Ezt igen sokrétűen tették. Ligeti életműve rendkívül univerzális, így mindenkit más ihletett meg, egy vonós mű, egy zongoraciklus, egy etűd vagy egy zenekari mű" - mutatott rá Vajda Gergely.