Klasszikus

Hetvenéves jubileumát ünnepli a Szent István Filharmonikusok

2024.09.24. 10:30
Ajánlom
A jeles évfordulóról két koncerttel is megemlékezik a zenekar, szeptember 28-án a Zeneakadémián, október 13-án pedig a Budapesti Kongresszusi Központban, ahol a Szent István Zenei Műhely együttesei is színpadra lépnek.

A Szent István Filharmonikusokat Záborszky József alapította 1954-ben az akkori I. István Gimnáziumban I. István Gimnázium Zenekara néven. Az együttes alapítása után két évvel már a Zeneakadémián adott koncertet. 1958-tól a zenekarnak éves bérletsorozata volt a Zeneakadémián. 1965-ben Ferencsik János bekapcsolódott az együttes szakmai nevelésébe, vendégkarmesterként haláláig rendszeres dolgozott velük.

A zenekar mellé a kezdetektől a legnevesebb karmesterek álltak, hogy a művészi színvonal folyamatosan fejlődhessen,

így Kovács Dénes, Kórodi András, később többek között Kocsis Zoltán, Jurij Szimonov is. Záborszky József halála után fia, Záborszky Kálmán vette át az együttes művészeti vezetését. Értékteremtő és ifjúságnevelő munkájuk elismeréseként 2000-ben Magyar Örökség-díjat kaptak, 2011 és 2017 között pedig folyamatosan elnyerték a Nemzeti Ifjúsági Zenekar címet.

Szeptember 28-án 18 órakor a Szent István Filharmonikusok és a Szent István Király Oratóriumkórus a Zeneakadémián ad ünnepi koncertet, művészeti vezetőjük, Záborszky Kálmán, valamint az együttesek állandó karmesterei, Horváth Gábor és Ménesi Gergely vezényletével. A műsoron magyar szerzők, Erkel Ferenc, Mosonyi Mihály, Liszt Ferenc és Bartók Béla művei szerepelnek, a második részben pedig Kodály Budavári Te Deuma, Váradi Zita, Megyesi Schwartz Lúcia, Szappanos Tibor és Kovács István közreműködésével.

Az egykori iskolai zenekari múlt szellemében a zenekar szorosan együttműködik a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola növendékeivel. A Szent István Filharmonikusok tehetséggondozó programjának köszönhetően a legtehetségesebb diákok lehetőséget kapnak a hivatásos együttes hangversenyein szólistaként vagy zenekari tagként közreműködni.

A két intézmény közötti szoros kapcsolat szellemében az október 13-án, a Budapesti Kongresszusi Központban tartott koncerten a hetvenedik évfordulót is közösen ünneplik,

azon az iskola együttesei, zenekarai, kórusai is részt vesznek, a legkisebbeket magába foglaló Kabóca és Tücsök Zenekartól az egykori gimnáziumi zenekari tagokból álló Jubileumi Zenekarig. A műsor a barokktól a ma muzsikájáig öleli fel a zenetörténetet, elhangzanak olyan jól ismert darabok, mint Dohnányi Magyar ünnepi nyitánya vagy Liszt Ferenc I. Mefisztó-keringője, de számos ritkán hallható különlegesség is.

Fejléckép: A Szent István Filharmonikusok és a Szent István Király Oratóriumkórus a Zeneakadémián (fotó/forrás: Németh Szabolcs / Szent István Filharmonikusok)

„A karmesternek pedagógusnak is kell lennie” – Interjú Záborszky Kálmánnal

Kapcsolódó

„A karmesternek pedagógusnak is kell lennie” – Interjú Záborszky Kálmánnal

A friss Kossuth-díjas Záborszky Kálmán életében is legalább olyan fontos a pedagógiai munka, mint az előadóművészet. A karmesterrel művészeti nevelésről, zenekar- és közösségépítésről beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.