Klasszikus

Hivatalosan is együttműködik a Filharmónia Magyarország a Nemzeti Filharmonikusokkal

2017.12.01. 12:24
Ajánlom
Stratégiai együttműködésről írt alá megállapodást Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója és Herboly Domonkos, a Nemzeti Filharmonikusok megbízott főigazgatója csütörtökön Budapesten.

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár megemlítette, hogy a KSH adatai szerint az elmúlt 8 évben 30 százalékkal növekedett a koncertjegyet vásárlók száma Magyarországon. Ehhez hozzávéve a színházjegy-értékesítés több mint 50 százalékos növekedését és a múzeumlátogatók 10 millió fölé emelkedését, elmondható, hogy a minőségi kultúra iránti érdeklődés Magyarországon folyamatosan növekszik - mutatott rá Hoppál Péter. Mint kiemelte, ehhez a nemzeti intézmények fokozott szakmai megújulására van szükség, amely folyamatban van mind a művészeti, mind a közgyűjteményi területen.

A Nemzeti Filharmonikus Zenekar

A Nemzeti Filharmonikus Zenekar (Fotó/Forrás: Posztós János / Budapesti Tavaszi Fesztivál)

A Filharmónia Magyarország és a Nemzeti Filharmonikusok három intézményből - zenekarból, énekkarból és kottatárból - álló közössége újra a közös utat választja egy szimbolikus együttműködési aláírással, amely új minőséget fog jelenteni – mondta az államtitkár, megjegyezve: minden új korszak, minden szerződés annyit ér, amennyit tartalmilag is hozzátesz a közönség számára újabb értékek létrehozásával. Hangsúlyozta a Filharmónia Magyarország szerepét a különböző koncertbérletek terén, kiemelve a majdnem 300 ezer diákot elérő ifjúsági bérletsorozatot, amely a vidéki fiatalok elé visz minőséget a kulturális decentralizáció jegyében. A szándék szerint az együttműködés olyan új kapukat nyit meg, amelyeken keresztül ebben a misszióban a Nemzeti Filharmonikusok nagyobb szerepet tudnak vállalni – tette hozzá.

Herboly Domonkos felidézte a Filharmónia Magyarország és a Nemzeti Filharmonikusok közös gyökereit, múltját, produkcióit, és kiemelte: úgy döntöttek, hogy hivatalosan is formába öntik az együttműködést. Fontos elemként említette többek között, hogy

a jövőben megosztják kulturális terveiket és egyeztetve szervezik műsoraikat.

Szeretnék, ha a zenekar legalább háromévente visszatérne azokra a legfontosabb koncerthelyszínekre, amelyek a Filharmóniához tartoznak, valamint ha az énekkar ifjúsági programjait is közösen egyeztetve alakítanák ki, hogy minél több vidéki helyszínre eljuthassanak. Kiemelte: legalább 10 zenekari és 15 énekkari koncertre szeretnék kiterjeszteni a kulturális alapellátás keretein belül megvalósuló együttműködést, és számos kedvezményt is biztosítanak, így például a kottatár használatára vonatkozóan.

Szamosi Szabolcs arra hívta fel a figyelmet, hogy az együttműködés célja a kulturális alapellátás további bővítése az ország városaiban. Elmondta, hogy a Nemzeti Filharmonikus Zenekar 15 városban adott koncertet, idén pedig tovább növekedett a városok száma. Új helyszínként szerepelt Kecskemét, ahol idén két koncertet adnak, valamint Békéscsaba és Szeged, utóbbiban új bérletet indítottak. Kitért az ifjúsági koncertekre is, amelyeknek a Nemzeti Énekkar rendszeres fellépője.

A Filharmónia Magyarország eddigi 5 éve alatt mintegy százra tehető a Nemzeti Filharmonikusokkal együttműködésben létrejött hangversenyek száma. A Filharmónia 23 felnőtt bérletet hirdetett meg az ország 20 városában a 2017/18-as évadban, több mint 100 bérletes koncerttel évente 30 ezer nézőhöz viszi közelebb a klasszikus zenét. Ez kiegészül az ifjúságnak szóló mintegy 1100 hangversennyel, amely 280 ezer látogatót jelent.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Klasszikus interjú

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Klasszikus ajánló

Csaba Péter karmester és hegedűművész lánya koncertezik a MÁV Szimfonikus Zenekarral

A MÁV Szimfonikus Zenekar december 6-i, Generációk a pódiumon című hangversenyén a Franciaországban élő Csaba Péter, a zenekar állandó vendégkarmesterének vezényletével két nagyszabású művet hallhat a közönség a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Magyarország legfiatalabb kamarazenekara a közönség támogatását kéri

A Kemény Péter karmester által vezetett EraNova Kamarazenekar Azúrkéken című sorozata csupa hallgatói diplomakoncertből áll, amelyeket ingyenesen tekinthetnek meg az érdeklődők.