A tinédzser Robertet apja, August nem kisebb mesterhez szerette volna küldeni, mint Carl Maria von Weberhez, a német romantikus komponisták legnagyobbjához. Weber viszont 1826-ban meghalt, és néhány hónappal később meghalt Schumann apja is. A tizenhét éves fiú összezuhant: dohányozni és inni kezdett, és letett a zenei pályáról. Anyja tanácsára joghallgató lett.
1830 húsvétján minden megváltozott.
aki elkápráztatta a közönségét. Robertet lenyűgözte, ahogy az ördög hegedűse „birtokolta az embereket” a játékával, és könyörögni kezdett az anyjának, hogy hadd folytassa a zongoratanulást. Az anya, Johanna engedett, így került a fiú Friedrich Wieckhez.
Wiecket jobban érdekelte, hogy a saját lányát, Clarát nagy művésszé tegye, de nem vitatta el, hogy Schumannból híres zongoraművész lehet. De ehhez nagy elköteleződés és rengeteg tanulás kell. Elköteleződésnek Schumann nem volt híján. A közismert történet szerint egy átalakított szivardobozzal erősítette az ujjait, ami rendkívül megterhelte az ízületeit, és lebénította a jobb kezén a mutató és a középső ujját.
Hogy valóban így ment tönkre Schumann keze, arról folytak viták. 1971-es tanulmányában Eric Sams alátesz a mítosznak. Schumann rengeteg betegséggel küzdött: általános rosszullét, fülzúgás, szédülés, álmatlanság, fejfájás, depresszió, zsibbadás, görcsök, zavart beszéd, memóriazavarok, csont- és ízületi fájdalom, elmezavar. Valószínűleg az 1830-as években már szifilisze is volt, és
amit akkor még nem tartottak mérgezőnek. A higany egyik hatása az izmok és az inak sorvadása, ami az ujjaknál kezdődik. Schumann a béna ujjait hasonlóan tudománytalan módon igyekezett gyógyítani. A homeopátiás szerek és a gyógyfüves borogatás mellett
és ott tartotta, amíg a természetes testmeleg tartott.
Közben kezdetleges ujjerősítő eszközt fabrikált – valószínűleg már létező modellek alapján, amelyeknek egyike az 1836-ban a híres zongorista és pedagógus, Henry Herz által feltalált Dacytilion volt. Valóban ez a mechanikus eszköz okozta Schumann ujjbénulását? Úgy tűnik, hogy a zeneszerzőnek a gépezet nélkül is volt elég baja, amin a halott állatok testmelege nem segített, a higany pedig úgy rombolta a testét, mint a keménydrogok.
Ez a cikk a Koktélparti című sorozat része. Ön is járt már úgy, hogy meghívták egy elegáns koktélpartiba, ahol csupa sznob és nagyvilági ember mulatta az időt, de Ön csak némán állt a sarokban, mert nem tudott miről beszélgetni? Nos, ennek vége! Vágjon fel előttük azzal a sok mindennel, amit itt olvas!