Az esti hangversenyeken a világ legjelentősebb művészei adnak kamarazenei hangversenyeket, a fellépők között ott lesz többek között Joshua Bell, Vilde Frang, Alina Ibragimova, Ránki Dezső, Maxim Rysanov, Dejan Lazić, José Gallardo és természetesen a két művészeti vezető: Kokas Katalin és Kelemen Barnabás. A Fesztivál Akadémia idei tematikája:
Káosz és harmónia,
s a francia barokk zenszerző, Jean-Féry Rebel Káosz című kompozíciójával indul a nyitókoncert július 20-án, a Zeneakadémián.
Bő egy héttel később, július 28-án pedig az ugyancsak francia barokk Jean-Marie Leclair harmonikus g-moll hegedűversenye zárja a rendezvénysorozatot. A káoszból megszülető harmónia nemcsak egy hét távlatában, hanem nap mint nap is átélhető lesz a fesztiválon.
Július 21-én Balogh Máté ősbemutatóját TRIOverture címmel hallhatjuk. A zenemű Brahms op. 114-es triója előzményének (nyitányának) készült, és így is adja elő Maxim Rysanov brácsán, José Gallardo zongorán, Kokas Dóra pedig csellón.
Július 23-án fellép Joshua Bell, világhírű amerikai hegedűművész, aki Dvořák- és Beethoven-műveket ad elő a fesztivál művészeivel, a III. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny Ünnepélyes díjkiosztója és gálahangversenyét július 26-án este tartják a Zeneakadémia Solti Termében. A zeneirodalom ismert művei mellett ritkaságok is megszólalnak, július 27-én este Balogh Máté, illetve Tornyai Péter egy-egy, kifejezetten a Fesztivál Akadémia felkérésére készült művének ősbemutatójára kerül sor és július 28-án, a záró hangversenyen elhangzik Pierre Boulez Messagesquisse című hétcsellós darabja.
Kísérőprogramok
A Zeneakadémián a fellépő művészek által tartott ingyenes előadások és Dobos Tamás fotóművész kiállítása is várja az érdeklődőket, de Budapest számos csodás helyszínét megtöltik zenével a fesztivál fellépői. Például három kivételesen szép, és akusztikai szempontból is kiváló könyvtár olvasótermét: a „kulturális körmenet” keretében július 25-én az ELTE Egyetemi Könyvtárban, az Idegennyelvű Könyvtárban a Budapesti Műszaki Egyetem Könyvtárában és az Uránia Nemzeti Filmszínház nagytermében rövid koncerteken vehetnek részt az érdeklődők. A zenéhez minden alkalommal felolvasás is társul, mégpedig neves színészek – Pogány Judit, Kéry Kitti, Molnár Piroska és Eperjes Károly – közreműködésével.
Július 25-én az Országház kupolacsarnokához vezető lépcsőn magyar népzene szólal meg, illetve Liszt Ferenc Koronázási miséjéből hallható két tétel a Szent Korona tiszteletére. Másnap, július 26-án a Széchenyi Gyógyfürdőben valódi örömzene várja a vendégeket: Bach III. brandenburgi versenye, majd operettrészletek Horti Lilla, és cigányzene Sárközi Lajos és zenekara előadásában. A zenészek a medence partján, a közönség a vízben: ez lesz a késő esti koncert koreográfiája. Ezeken kívül élőzenés zenetörténeti előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, és éjszakába nyúló, kávéházi cigányzenével kísért vacsorákkal várják a nagyérdeműt a július 20-28-ig tartó programsorozaton.
A Fesztivál Akadémián tíz napon át egyedülállóan izzó kamarahangversenyekre, klasszikus zenei világsztárok bámulatos együttműködésére és pezsgő fesztiválhangulatra számíthat a közönség.