Művészi pályán rendszerint a teljesítményt, az egyediséget, a virtuozitást, vagy éppen a népszerűséget jutalmazzák. Arról azonban jóval ritkábban hallani, hogy valakit azért díjazzanak, mert segít másoknak. A jó emberek jó cselekedetei legtöbbször szinte láthatatlanok.
De mi büszkén vállaljuk, hogy reflektorfényt irányítunk rájuk.
Ezért csatlakozott a Fidelio tavaly az Art is Business kezdeményezéséhez, hogy az Art is Business Díjak mellé felajánljon egy különdíjat „Művészek a művészekért” szlogennel, amellyel azokat az alkotókat ismerjük el, akik valamilyen módon, a saját vagyonukból – ellenszolgáltatás nélkül – támogatják a saját művészeti szektorukat.
Ahhoz, hogy valaki ezen díj birtokosa lehessen, a Fidelio magazin szerkesztőivel kell megmérettetnie magát, majd az Art is Business Díj kuratóriuma mondja ki a végső döntést. A kuratóriumban az ország elismert kulturális kommunikációs szakemberei vesznek részt: Juhász Dóra, a Müpa PR-vezetője, Drucker Dávid, a Trafó – Kortárs Művészetek Háza marketing és kommunikációs vezetője, Fehér Zsuzsa, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum marketing és kommunikációs vezetője, Hóbor Helga, a Nemzeti Táncszínház kommunikációs és értékesítési vezetője, Batta Barnabás, a MITTE Communicatons stratégiai vezetője, valamint Balogh Máté András, a kortársPRos és az Art is Business tulajdonosa.
Az Art is Business Díjat 2019-ben alapították, azzal a céllal, hogy a példaértékű magyarországi forprofit és kulturális együttműködéseket bemutassák. Minden évben a nagyvállalatok, valamint a kis- és középvállalkozások pályázattal jelentkezhetnek. A kulturális szektor pedig nevezheti a számára fontos támogatóit és mecénásait. 2020-ban először osztanak kulturális turizmus kategóriában is díjat.
Az Art is Business kulturális mecénás díjának idei kitüntetettje Horgas Eszter.
Az országosan ismert fuvolaművészről bátran kijelenthetjük, hogy ő ma itthon a fuvolaművész elnevezés egyik legfőbb „bitorlója”. Aki járt már a koncertjén, tudja, hogy folyamatosan tágítja a fuvola és a műfajok határait és rendre eljátszhatatlan műveket tűz a repertoárjára.
Hangszere egyszer angyalszárnynak, máskor egyenesen fegyvernek tűnik a kezében.
Nem ijed meg a reflektorfénytől sem és bátran, gyakran kendőzetlenül mesél saját életéről. Arról viszont csak nagyon kevesen tudnak, mennyi mindent tesz a fiatal muzsikosokért, milyen sokat segít tanítványainak.
Ingyen ad magánórákat. Minden évben saját pénzéből vásárol hangszert olyan tehetségeknek, akik ezt nem engedhetik meg maguknak. Magánkoncerteket ad, hogy előteremtse a külföldi tanulmányaikhoz szükséges költségeket. Önerőből és pályázatok útján finanszíroz nyaranta Balatonfüreden összművészeti kurzusokat, amelyeken már tizedik esztendeje vehetnek részt a művészetet szerető fiatalok.
Büszkék vagyunk rá, hogy ezzel a díjjal elismerhettük önzetlen és máig tartó, a koronavírus okozta nehézségek ellenére is töretlen segítségnyújtását. S titkon talán azt is szeretnénk, hogy most egy pillanatra álljon meg a világ.