A hangverseny nyitányaként az alig ötévesen már a királyi udvar előtt játszó, éppen ezért csodagyereknek tartott Jean-François Dandrieu darabja hangzik el. Az 1721-ben a király orgonistája címet elnyerő zeneszerző Offertoire pour le jour de Pâques „O filii et filiæ” című műve, az ismert húsvéti ének, az O filii et filiae variációs feldolgozása.
Majd a barokk kor két legkiválóbb német zeneszerzőjének egy-egy darabja csendül fel. A lipcsei Collegium Musicum alapítója,
Georg Philipp Telemann az 1700-as években nem csak a legünnepeltebb, hanem a legtermékenyebb komponistának is számított, több mint ezer alkotásával. Több darabot szerzett, mint Händel és Bach együttvéve.
Solymosi Péter és Kosóczki Tamás a zeneszerző négytételes trombitaversenyét, a D-dúr concertót adja elő. Ezt követően Bach G-dúr prelúdium és fúga (BWV 550) című művét élvezheti a hallgatóság. A virtuóz, derűs hangvételű darab Bach egyik ritkábban játszott, fiatalkori kompozíciója.
Érdekesség, hogy a lipcsei Tamás-templom kántora eredetileg nem Bach, hanem Telemann lett volna, ő azonban elutasította a megbízatást. A legendák szerint ennek oka az volt, hogy tudta, művésztársa pályázik a posztra, de valójában csak azért érdekelte a pozíció, hogy magasabb fizetést érjen el.
A húsvéti hangverseny negyedik zeneszerzője az orosz zenei hagyomány megteremtője, Mihail Ivanovics Glinka. Der Nordstern, azaz Északi csillag című dalát Solymosi Péter tolmácsolja majd. A párizsi Trocadéro hangversenyterem Cavaille-Coll orgonájának felavatására írt művet, az 1878-ban komponált Cantabile No. 2. című darabot maga a zeneszerző, César Franck adta elő a korabeli ünnepségen. A darab hangvétele – a bizalommal, reménnyel telt, csendes ima – kiválóan illeszkedik a húsvéti ünnep gondolatköréhez.
Az eredetileg zenekarra és egy trombitás szólistára írt Tomasi-darab – Semaine sainte à Cuzco, azaz Nagyhét Cuzcóban – ezúttal trombitán és orgonán szólal meg a Szent Márton-bazilikában. A színpadi művek szerzőjeként ismertté váló Tomasit – a francia zeneszerzőknél maradva – Dupré követi. A Cortège et litanie-t két változatban készítette el a művész. Először orgonára, majd orgonára és zenekarra.
Mindkettőt ő maga mutatta be, a világ akkori legnagyobb orgonáján, a Wanamaker áruházban, New Yorkban.
Nem véletlen, ha a hangversenyen elhangzó Bernat Vivancos-mű ismerősnek tűnik majd. A katalán zeneszerző Franz Schubert Ave Mariáját alapul véve alkotta meg azonos címet viselő saját darabját. Végül a koncert Louis Vierne II. orgonaszimfóniájának szenvedélyes Allegro tételével zárul.
A Pannonhalmi Főapátság a húsvéti alkalom mellett Szent István király ünnepén, a Zene Világnapján és karácsony másnapján is évtizedek óta szervez orgonahangversenyt. A sorozatnak a 60-as, 70-es évekre visszanyúló hagyománya van.
A koncertekre a főapátság a magyarországi orgonaművészek legkiválóbbjait hívja meg. Időről időre pedig – ahogy idén húsvétkor is – nemcsak szólókoncertet hallhatnak a látogatók, hanem kamarazenét is.
Április 18-án a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végzett Kosóczki Tamás orgonajátékát élvezhetjük. Az orgonista summa cum laude minősítéssel szerezte meg művészdoktori fokozatát. Tanári pályáját 1999-ben kezdte, jelenleg is a bajai Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola orgona- és zongoratanára, valamint az Eötvös József Főiskola docense. Ő alapította meg Baján a Belvárosi Orgonaesték sorozatot, a helyi belvárosi templom orgonistája. Elnyerte a köztársasági ösztöndíjat és két egymást követő évben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által kiírt Fischer Annie-ösztöndíjat. Hazánkban és külföldön is rendszeresen koncertezik.
A húsvéti hangversenyen Kosóczki Tamással Solymosi Péter, a Pannon Filharmonikusok szólamvezető trombitása lép fel. Solymosi hétévesen kezdett zenét tanulni, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Zeneművészeti Intézetének hallgatója volt, egyetemi diplomát pedig a Szegedi Tudományegyetem Konzervatóriumában szerzett. 2000-ben első lett a bukaresti Jeunesses Musicales Nemzetközi Trombitaversenyen, a következő évben pedig második helyezést ért el a Szegedi és Debreceni Konzervatóriumok Trombitaversenyén. Szakközépiskolában és egyetemen is tanít, a Drezdai Modern Zene Fesztivál ösztöndíjasa volt. A Mozart Zenekar Pécs alapítótagja, számos egyéb formációban muzsikált és Kosóczki Tamás rendszeres kamarapartnere.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: A bazilika orgonája, Pannonhalmi Főapátság (fotó/forrás: Pannonhalmi Főapátság )