Klasszikus

Húsvéti orgonahangverseny Pannonhalmán

2022.04.13. 16:50
Ajánlom
Orgonahangversenyre várja a Pannonhalmi Főapátság a zeneszeretőket húsvéthétfőn. 2022. április 18-án a Szent Márton-bazilikában a kiváló hazai orgonaművész, Kosóczki Tamás, valamint Solymosi Péter trombitaművész ad koncertet többek között az apátság idei zenei évadát végigkísérő Bach műveiből.

A hangverseny nyitányaként az alig ötévesen már a királyi udvar előtt játszó, éppen ezért csodagyereknek tartott Jean-François Dandrieu darabja hangzik el. Az 1721-ben a király orgonistája címet elnyerő zeneszerző Offertoire pour le jour de Pâques „O filii et filiæ” című műve, az ismert húsvéti ének, az O filii et filiae variációs feldolgozása.

Majd a barokk kor két legkiválóbb német zeneszerzőjének egy-egy darabja csendül fel. A lipcsei Collegium Musicum alapítója,

Georg Philipp Telemann az 1700-as években nem csak a legünnepeltebb, hanem a legtermékenyebb komponistának is számított, több mint ezer alkotásával. Több darabot szerzett, mint Händel és Bach együttvéve.

Solymosi Péter és Kosóczki Tamás a zeneszerző négytételes trombitaversenyét, a D-dúr concertót adja elő. Ezt követően Bach G-dúr prelúdium és fúga (BWV 550) című művét élvezheti a hallgatóság. A virtuóz, derűs hangvételű darab Bach egyik ritkábban játszott, fiatalkori kompozíciója.

Érdekesség, hogy a lipcsei Tamás-templom kántora eredetileg nem Bach, hanem Telemann lett volna, ő azonban elutasította a megbízatást. A legendák szerint ennek oka az volt, hogy tudta, művésztársa pályázik a posztra, de valójában csak azért érdekelte a pozíció, hogy magasabb fizetést érjen el.

A húsvéti hangverseny negyedik zeneszerzője az orosz zenei hagyomány megteremtője, Mihail Ivanovics Glinka. Der Nordstern, azaz Északi csillag című dalát Solymosi Péter tolmácsolja majd. A párizsi Trocadéro hangversenyterem Cavaille-Coll orgonájának felavatására írt művet, az 1878-ban komponált Cantabile No. 2. című darabot maga a zeneszerző, César Franck adta elő a korabeli ünnepségen. A darab hangvétele – a bizalommal, reménnyel telt, csendes ima – kiválóan illeszkedik a húsvéti ünnep gondolatköréhez.

Az eredetileg zenekarra és egy trombitás szólistára írt Tomasi-darab – Semaine sainte à Cuzco, azaz Nagyhét Cuzcóban – ezúttal trombitán és orgonán szólal meg a Szent Márton-bazilikában. A színpadi művek szerzőjeként ismertté váló Tomasit – a francia zeneszerzőknél maradva –  Dupré követi. A Cortège et litanie-t két változatban készítette el a művész. Először orgonára, majd orgonára és zenekarra.

Mindkettőt ő maga mutatta be, a világ akkori legnagyobb orgonáján, a Wanamaker áruházban, New Yorkban.

Bazilika-163343.jpg

A Pannonhalmi Főapátság bazilikája (Fotó/Forrás: Pannonhalmi Főapátság)

Nem véletlen, ha a hangversenyen elhangzó Bernat Vivancos-mű ismerősnek tűnik majd. A katalán zeneszerző Franz Schubert Ave Mariát alapul véve alkotta meg azonos címet viselő saját darabját. Végül a koncert Louis Vierne II. orgonaszimfóniájának szenvedélyes Allegro tételével zárul.

A Pannonhalmi Főapátság a húsvéti alkalom mellett Szent István király ünnepén, a Zene Világnapján és karácsony másnapján is évtizedek óta szervez orgonahangversenyt. A sorozatnak a 60-as, 70-es évekre visszanyúló hagyománya van. 

A koncertekre a főapátság a magyarországi orgonaművészek legkiválóbbjait hívja meg. Időről időre pedig – ahogy idén húsvétkor is – nemcsak szólókoncertet hallhatnak a látogatók, hanem kamarazenét is.

Április 18-án a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végzett Kosóczki Tamás orgonajátékát élvezhetjük. Az orgonista summa cum laude minősítéssel szerezte meg művészdoktori fokozatát. Tanári pályáját 1999-ben kezdte, jelenleg is a bajai Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola orgona- és zongoratanára, valamint az Eötvös József Főiskola docense. Ő alapította meg Baján a Belvárosi Orgonaesték sorozatot, a helyi belvárosi templom orgonistája. Elnyerte a köztársasági ösztöndíjat és két egymást követő évben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által kiírt Fischer Annie-ösztöndíjat. Hazánkban és külföldön is rendszeresen koncertezik.

A húsvéti hangversenyen Kosóczki Tamással Solymosi Péter, a Pannon Filharmonikusok szólamvezető trombitása lép fel. Solymosi hétévesen kezdett zenét tanulni, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Zeneművészeti Intézetének hallgatója volt, egyetemi diplomát pedig a Szegedi Tudományegyetem Konzervatóriumában szerzett. 2000-ben első lett a bukaresti Jeunesses Musicales Nemzetközi Trombitaversenyen, a következő évben pedig második helyezést ért el a Szegedi és Debreceni Konzervatóriumok Trombitaversenyén. Szakközépiskolában és egyetemen is tanít, a Drezdai Modern Zene Fesztivál ösztöndíjasa volt. A Mozart Zenekar Pécs alapítótagja, számos egyéb formációban muzsikált és Kosóczki Tamás rendszeres kamarapartnere.  

Támogatott tartalom.

Fejléckép: A bazilika orgonája, Pannonhalmi Főapátság (fotó/forrás: Pannonhalmi Főapátság )   

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.