Klasszikus

Így emlékeztek a háború kitörésének évfordulójára a müncheni opera művészei

2023.02.27. 16:40
Ajánlom
Az éppen Prokofjev Háború és békéjének bemutatójára készülő Bajor Állami Opera művészei a főzeneigazgató, Vlagyimir Jurovszkij vezetésével egy ukrán népdalból készítettek videót február 24-én, az ukrajnai háború kitörésének évfordulóján.

Zenés üzenettel fejezték ki a háború sújtotta Ukrajna iránti szolidaritásukat a Bajor Állami Opera művészei, február 24-én, a háború kezdetének évfordulója alkalmából.

Videójukban egy Beethoven feldolgozásában népszerűvé vált ukrán népdalt adnak elő, amelyben egy háborúba induló katona búcsúzik kedvesétől.

Az intézmény éppen Prokofjev Háború és béke című operájának március 5-i premierjére készül, a produkcióban nagyrészt az előadás szereplői vettek részt: Olga Kulcsinszka, Stanyiszlav Kufljuk, Alexandra Jangel, Andrej Zsilikovszkij, Vida Miknevičiūtė, Misa Selomjanszkij, Violeta Urmana és Szergej Leiferkusz. A hegedűszólamot Hanna Aszjejeva játszotta, csellón Darima Csrempilova működött közre, míg a zongoraszólamot a Bajor Állami Opera főzeneigazgatója és a Háború és béke karmestere, Vlagyimir Jurovszkij szólaltatta meg.

Vlagyimir Jurovszkij nemrég egy hosszú interjúban mesélt a készülő premierről és a háborúval kapcsolatos nézeteiről.

Ez a rendezés a válaszunk az elmúlt tizenkét hónap eseményeire

– nyilatkozta a maga és a rendező, Dmitrij Csernyakov nevében. Elmondása szerint a közreműködőktől nem kértek hivatalos állásfoglalást a háborúval kapcsolatban, de köztudott volt, hogy ő és az alkotók milyen álláspontot képviselnek, így aki csatlakozott hozzájuk, azt hallgatólagosan elfogadta. „Majdnem az egész Szovjetunió itt van, ha az ember az egykori tagköztársaságokat nézzük” – nyilatkozta a szereplők nemzetiségi hovatartozása kapcsán. „Ukrajnából, Oroszországból, Fehéroroszországból, Moldovából, Üzbegisztánból, Tádzsikisztánból, Örményországból és Litvániából is vannak művészeink. [...] Igazán nemzetközi a szereposztás. Szinte mindenki többnyelvű. A próbateremben beszélnek oroszul, de németül és angolul is, néha olaszul és franciául, a zongoristák miatt.

Mindenesetre a légkör igen békés.

Fejléckép: Olga Kulcsinszka, Stanyiszlav Kufljuk, Alexandra Jangel, Andrej Zsilikovszkij és Vida Miknevičiūtė (fotó/forrás: Christoph Hertel & Peter Gordon Armstrong / Bayerische Staatsoper)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.