Klasszikus

Így készül a Zeneakadémia a Beethoven-emlékévre

2019.10.31. 16:00
Ajánlom
A Zeneakadémia szakemberei is részt vesznek a martonvásári Beethoven-tárlat megújításában, az egykori Brunszvik-birtokon koncertek is lesznek. Ezeket a bérletek kínálja a Zeneakadémia 2020 tavaszán.

David Fray, Gautier Capuçon, Yuja Wang, a Wiener Sängerknaben, Sir John Eliot Gardiner, Perényi Miklós és Frankl Péter – ők lesznek a Zeneakadémia 2020. tavaszi bérletes koncertjeink fellépői. Dr. Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora a saját bérleteket és programokat bemutató csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Zeneakadémia hagyományteremtő céllal újévi koncertsorozatot indít útjára, az első alkalom 2020. január 1-jén a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával, Vásáry Tamás vezényletével valósul meg.

A tavaszi bérletek

A tavaszi sorozatok egyike A zenekar mesterei, amelyen a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát Takács-Nagy Gábor, Dennis Russel Davies, Gilbert Varga és Hamar Zsolt vezényli. A jövőre 75 éves Rolla Jánost egy egész sorozat köszönti: a legjobb vonós növendékekből álló kamarazenekarral három különleges műsort adnak elő, és rögtön az első koncert vendége David Fray francia zongoraművész lesz.

Élvonalbeli vonósnégyesek szerepelnek a Négyszer négyes plusz egy sorozatban. A koncerteken a kvartettek egy-egy művésszel egészülnek ki. A legendás Borogyin Quartet az egyre jelentősebb nemzetközi karriert befutó Fenyő Lászlóval találkozik, de nem érdemes kihagyni a Hagen Quartet és Kirill Gerstein közös koncertjét sem.

Ranki_Fulop_Szollosi_ZAK_2-162001.jpg

Ránki Fülöp koncertje április 3-án a Zeneakadémián (Fotó/Forrás: Szöllősi Mátyás)

Kamarazene Nagyteremre – ez a címe annak a sorozatnak, amely olyan világhírű művészeket állít színpadra, mint Gautier Capuçon és Yuja Wang, Baráti Kristóf, Várdai István és Szűcs Máté, illetve Perényi Miklós, Frankl Péter és Keller András. Utóbbi est vendége Horti Lilla, a Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen díjat nyert kitűnő fiatal szoprán lesz.

A népszerű szólózongora-sorozat (A fekete-fehér színei) ismét különleges összeállítású műsorokat tartogat a hangszer szerelmeseinek. Ránki Fülöp, Csalog Gábor, Borbély László, Palojtay János és Báll Dávid koncertjeit halljuk majd.

A vokális zene mesterei bérletben három, a maga műfajában élvonalbeli együttes hallható. A belga Vox Luminis kamarakórus, a méltán világhírű osztrák Wiener Sängerknaben, és a Sir John Eliot Gardiner vezette Monteverdi Choir (az Angol Barokk Szólisták) közreműködésével. Kóruszenét ezúttal az Itt és most 2020 tavasz című bérlet is kínál: az egyik legkísérletezőbb, ugyanakkor kristálytiszta hangzásával a magyar közönséget is mindig meghódító Netherlands Kammerkor egy kortárs kórusmű hazai bemutatójával érkezik.

Az Orgona a központban bérletben a közönség által már jól ismert Szabó Balázs – a Zeneakadémia tanára – mellett a jelentős nemzetközi sikereket elért Elekes Zsuzsa lép fel, a német Wolfgang Seifen pedig az improvizáció művészetébe vezeti be a hallgatóságot. A Liszt-kukacok Akadémiája sorozatának középpontjában 2020 tavaszán a természet áll.

Beethoven-szobor_Martonvasar-160252.jpg

A martonvásári Beethoven-szobor (Fotó/Forrás: Harangozó Ádám / Wiki)

Beethoven-emlékév

Beethoven születésének 250. évfordulóját egy egész éven átívelő sorozattal ünnepli a Zeneakadémia (Beethoven plusz). A nyitány januárban a kitűnő Bécsi Szimfonikusok koncertje lesz az egyik legizgalmasabb svájci karmester, Philippe Jordan vezényletével, műsorukon a nagy szerző két szimfóniája szerepel – ismertette a kínálatot a Zeneakadémia programigazgatója, Csonka András.

A 2020 áprilisától decemberig tartó magyarországi Beethoven-emlékévet az Agrártudományi Kutatóközpont szervezi, többek közt a Zeneakadémia szakmai együttműködésével. Dr. Balázs Ervin professzor, az előbbi intézmény főigazgatója zenés tárlatvezetéseket, zenepedagógiai foglalkozásokat, művészettörténeti előadásokat ígért a Brunszvik-kastélyban. Péteri Lóránt, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Zenetudományi Tanszékének vezetője elmondta, hogy az együttműködés részeként bővül ki és újul meg a martonvásári Beethoven Emlékmúzeum kiállítása.

zenergia-balazs-janos-szabadteri-zongoraestje-original-77428-161732.jpg

Balázs János (Fotó/Forrás: MVM)

Balázs János és Rahmanyinov-összkiadás

Két egymást követő májusi estén Rahmanyinov összes zongoraversenyét megszólaltatja Balázs János zongoraművész, valamint a Hamar Zsolt vezette Nemzeti Filharmonikusok. A négy sorszámozott concerto mellett megszólal a népszerű Paganini-variációk is.

Vigh Andrea - interjú

Vigh Andrea

Vigh Andrea (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea / Zeneakadémia)

Fidelio: A nyáron hírt adtunk arról, hogy a Quacquarelli Symonds rangsora szerint a Zeneakadémia az előadó-művészeti képzési kategóriában a világ első száz egyeteme között szerepel. Kell még tenni azért, hogy emelkedjen az intézmény nemzetközi rangja?

Dr. Vigh Andrea: Büszkék vagyunk a rangsorban elért helyre, és mindig a jobbra kell törekedjünk, ahogy azt a Zeneakadémia elmúlt 144 éve is mutatja. Hozzá kell azonban tennem, hogy megkérdőjelezhető ezeknek a rangsoroknak a hitele. Az biztos, hogy a Zeneakadémián folyó munkát sokféleképp lehetne mérni, de én azt szoktam mondani, hogy nálunk egyetlen átlag van: a kivétel. A törekvésünk, hogy tovább mélyítsük azokat a szakmai értékeket, amelyeket Liszt kitűzött.

Évtizedeken át a kamarazene oktatás volt az, amiért hírneves volt az intézmény – Weiner Leó, Kurtág György, Rados Ferenc és mások munkája nyomán. Jelenleg mi az, amiért keresett az egyetem?

Ezt az értéket gondozzuk és ápoljuk, hiszen egyedülálló módon egyenrangú a kamaraoktatásunk a főtárgyoktatással. Ezt a jellemzőt a külföldi növendékeink is értékelik, és ezért is hajlandók a borsos tandíjainkat megfizetni. A kamarazene műfaja a múltból kötődik, értékes, az európai klasszikus zene alapvető gyökere.

Büszkék vagyunk arra, hogy a kamarazenei koncerteket a nagyteremben is, teltházzal tudjuk eladni.

Igaz, a legkiválóbb képviselők lépnek fel – idén például a Hagen Quartet, a Borodin Quartet és a Magyar Kvartett. De magunk is kinevelünk fiatal kiválóságokat, akik nemzetközi versenyeket nyernek.

A közelmúltban új tanárai lettek a Zeneakadémiának. Balázs János zongoraművésszel, Baráti Kristóf hegedűművésszel, Szőke Zoltán kürtművésszel, Gyivicsán György harsonaművésszel és Szentpáli Roland tubaművésszel bővült a tanári kar, vendégoktatók lettek Zempléni Szabolcs (kürt) és David Fray (zongora). Milyen szempontokat vett figyelembe a Szenátus, és honnan lehet tudni, hogy jó tanár lesz abból, aki még nem tanított?

Az új tanárok nyílt pályázatok útján nyerték el a rangot, hogy a Zeneakadémián oktathatnak. Olyan művészek, akik területük legkiválóbb művelői nemzetközi szinten is. Aktív muzsikusokról van szó, akikről pontosan tudjuk, milyen értéket képviselnek. A pályázatukban benne van, hogy mit szeretnének megvalósítani, és a Zeneakadémia legfőbb döntéshozó testülete döntött úgy, hogy itt a helyük.

Fejléckép: Rudolf Klein

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Cate Blanchett a Zeneakadémián járt

A világhírű színésznő nem először fordul meg az intézményben, nemrég azonban egy koncerten fedezhették fel a szemfülesek: Baráti Kristófot és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát hallgatta meg.
Vizuál

Fotókiállítás nyílik a Magyarázat mindenre című film forgatásáról

A Képek, szavak című tárlaton különleges egységet képeznek a film forgatásán készült képek, valamint Reisz Gábor személyes, kézzel írt versei. A december 16-ig látogatható kiállítás valamennyi képe megvásárolható.
Színház

Dupla előadásokkal ünnepli utolsó karácsonyát a Kultúrbrigád az Átriumban

A Kultúrbrigád csapata utolsó átriumos decemberében sem pihen: karácsonyi hangulattal, forralt borral, finom süteményekkel és természetesen rengeteg izgalmas programmal, a nézők kedvenc előadásaival várja közönségét.
Színház

Háromszázadik alkalommal játszották Az utolsó órát a Rózsavölgyi Szalonban

December 3-án délután került sor a Rózsavölgyi Szalon Mark St. Germain darabjából készült produkció, Az utolsó óra jubileumi előadására: Jordán Tamás és Alföldi Róbert háromszázadik alkalommal álltak a közönség elé.
Jazz/World

Flavia Coelho napfényt hoz a szürke télbe

Brazíliában színpompás kulturális hatások érték, de végül Párizsban talált rá arra az egyedi zenei stílusra, amelyben jól megfér egymással a pop, a jazz, a rock, a funk és a tradicionális brazil műfajok.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Díjfelhívást tett közzé a Cziffra Fesztivál

A Cziffra György Fesztivál Balázs János művészeti vezető kezdeményezésére 2024 februárjában nyolcadik alkalommal adja át díjait Tehetség és Életműdíj kategóriában, valamint második alkalommal ítélik oda a Kreatív Művész díjat.
Klasszikus interjú

„Része vagyok egy nagyobb egésznek” – interjú Bucz Magorral

Immár tizenhat éve, hogy Junior Prima Díjjal jutalmazzák a fiatal tehetségek munkáját, az MVM Zrt. jóvoltából pedig jelentős anyagi támogatás és publicitás is jár az eszmei elismerés mellé. Ezúttal Bucz Magor zeneszerző mesél magáról.
Klasszikus hír

Cate Blanchett a Zeneakadémián járt

A világhírű színésznő nem először fordul meg az intézményben, nemrég azonban egy koncerten fedezhették fel a szemfülesek: Baráti Kristófot és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát hallgatta meg.
Klasszikus hír

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.
Klasszikus hír

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.