Klasszikus

Így söröztek ők

2017.06.14. 12:17
Ajánlom
A nyári sörözések ideje elérkezett, nézzük hát végig, mit és hogyan ittak a nagy zeneszerzők, Smetana, Wagner, Brahms és a többiek!

Bedřich Smetana

A cseh zeneszerző ereiben, ha mondhatjuk így, vér mellett sör is csörgedezett. Az apja ugyanis sörfőzőmester volt egy nemesi szervezet foglalkoztatásában, Smetana így gyerekként is sok időt töltött a sörfőzdében. (Persze a Sörgyári capriccio után már korántsem meglepő, ha egy cseh életének jelentős részét ilyen helyen tölti.) A zenekedvelők legnagyobb előnyére Smetana végül a zeneszerzői pályát választotta, de nem felejtette el azt a sörszagú közeget, ahonnan jött. Az eladott menyasszony című opera egyik kórusszáma a második felvonásból így kezdődik: „To pivečko, to věru je nebeský dar”, ami annyit tesz:

Ez a sör minden bizonnyal az ég ajándéka.

Nem tudunk vitatkozni.

Richard Strauss

Szeretnék egy korsó sört olyan pontosan ábrázolni zeneileg, hogy a hallgató meg tudja mondani, hogy az Pilsner vagy Kulmbacher.

Igen, ezt a Zarathustra és A rózsalovag zeneszerzője mondta egy ízben, ami nemcsak azt jelzi, hogy nagy ambíciókkal rendelkezett, hanem azt is, hogy nem vetette meg a sört. Itthon ugyan kevésbé elérhető, a Hacker-Pschorr márka, de ha Németországban van, igyon egy korsóval a második Richard tiszteletére. A zeneszerző ugyanis a márka alapítóinak leszármazottja volt.

Johannes Brahms

Mielőtt még nagyszakállas, bibliás ember lett volna, Brahms kétes hírű helyeken zongorázott – „für twee Dahler un duhn” – azaz két tallérért és annyi piáért, amit meg tudott inni. (Igaz, ez csak a családi hagyomány folytatása volt a részéről, az apja ugyanis szintén bárokban és tánctermekben zenélt.) Az ivással kapcsolatban Brahms később sem helyezkedett más álláspontra, állítólag nem ivott keveset komponálás közben. Sőt, szívesen tett nagy túrákat a közeli Pörtschach nevű halászfaluban, de állítólag ilyenkor a söröcskével működött.

Amikor találkozott nagy pályatársával, Csajkovszkijjal, csak a nedű tartotta össze rövid barátságukat. Ötvenöt éves volt, amikor találkoztak, de nem szerették egymás zenéjét. Két évvel később, amikor Brahms egyenesen azért utazott Hamburgba, hogy jelen legyen Csajkovszkij Ötödik szimfóniájának bemutatóján, a koncert után együtt vacsorázott a két komponista. Brahms bevallotta, hogy nem érdekelte különösebben a szimfónia, Csajkovszkij pedig azt, hogy nem tetszik neki Brahms zenéje. Ebben meg is egyeztek, ledobtak még néhány sört, és soha többé nem találkoztak.

Anton Bruckner és Richard Wagner

Anton Bruckner csak tizenegy évvel volt fiatalabb Wagnernél, de a legelvetemültebb rajongója volt. 1873 szeptemberében – végre valahára – megmutathatta a II. és a III. szimfóniáját neki, azzal a tervvel, hogy amelyik jobban tetszik a nagy mesternek, azt neki dedikálja. Nem hiszem, hogy Wagner könnyekre fakadt volna ezen az ajánlaton, a két zeneszerző mindenesetre megtalálta az italosszekrényt azon az este. Amikor reggel felkelt, Bruckner rájött, hogy nem emlékszik, melyik szimfóniát választotta Wagner. Végül a III. szimfóniára került az ajánlást, melyet azóta is Wagner-szimfóniaként emlegetnek.

Wagnernek egyébként a sörökkel kapcsolatban is volt egy furcsa félelme: kórosan rettegett a sörösüvegektől, ugyanis gyerekkorától kezdve az alakváltó szellemeket juttatták eszébe. (Hogy miért? Várjuk az olvasói megfejtéseket!)

(via WQXR.org)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.
Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Dubóczky Gergely: Rajongok Ives elképesztően ötletgazdag szemléletéért

A kísérletező zeneszerző, Charles Ives két karmestert is foglalkoztató IV. szimfóniája először hangzik fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A mű második karmesterével, Dubóczky Gergellyel beszélgettünk.
Klasszikus interjú

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Klasszikus ajánló

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat

A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. A 2023-as sorozat nyitókoncertje A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem közreműködésével mutat be egy különleges zenei világot.
Klasszikus gyász

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Klasszikus hír

Fesztivállal és versennyel emlékeznek Tallér Zsófia zeneszerzőre

Tallér Zsófia elismert zeneszerző, tanár 2021-ben hunyt el, nagy űrt hagyva maga után a magyar kulturális életben. Emlékére idén tavasszal először szervezik meg hagyományteremtő céllal a Sofianetta Fesztivált.