A nemzetközi zenei felsőoktatási élet is aktív figyelemmel követi a Liszt Ferenc Egyetem rektorválasztása körül kialakult helyzetet: Csák János kulturális és innovációs miniszternek összesen öt országból írtak levelet, amelyben az akadémiák közti együttműködésről, a Zeneakadémia művészi és oktatási színvonaláról, az intézmény nemzetközi zenei életben elfoglalt helyéről írnak – tudta meg az Index.
A Bécsi Zeneakadémia nemzetközi kapcsolatokért és a művészeti területért felelős rektorhelyettese, Johannes Meissl például megdöbbenésének adott hangot, amiért megkérdőjeleződött a Liszt Ferenc Egyetem nemzetközi rangja és jelentősége. Ezzel minden bizonnyal arra utalt, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium előbb közleményben írt róla, majd Csák János az ATV műsorában is arról beszélt, céljuk, hogy olyan rektor kerüljön az intézmény élére, akinek a vezetésével az egyetem visszakerülhet abba a pozícióba, ahol nemzetközileg lennie kellene. „A szakterület egyik legkiemelkedőbb felsőoktatási intézményeként nagyon körültekintően választjuk ki azokat az intézményeket, amelyekkel intenzív együttműködést folytatunk.
Reméljük, hogy kiváló kapcsolataink megmaradnak, és a jövőben is folytatjuk az együttműködést a Zeneakadémiával!
– írta levelében Johannes Meissl.
Michael Klinghoffer, Izrael első számú zenei, tánc- és előadó-művészeti oktatást nyújtó intézményének, a Jeruzsálemi Zene- és Táncművészeti Akadémia elnöke úgyszintén levelet írt Csák Jánosnak. A vezető egyebek közt úgy fogalmazott:
az izraeli intézmény számos nemzetközi kapcsolata között a Zeneakadémia az egyik legértékesebb és legmegbízhatóbb partnere.
Hozzátette, a magyar intézmény oktatási és művészi kiválóságát nemzetközileg is elismerik, nemcsak Európában, hanem a tengerentúlon is.
Erre utalhat az is, hogy a miniszernek a Manhattan School of Music New York elnöke, James Gandre, valamint a kínai Zhejiang Conservatory of Music elnöke, Wang Rui is levelet írt. Mindketten az intézmények közti sikeres és hasznos együttműködést emelték ki.
Az Index cikke szerint rajtuk kívül még a moszkvai Gnyeszin Zeneakadémia rektora is felkereste Csák Jánost, kiemelve, hogy az elmúlt években az orosz egyetem professzorai koncertet adtak és mesterkurzusokat tartottak a Zeneakadémián, tavaly pedig az Altro Coro tartott ortodox karácsonyi kóruskoncertet a Solti Teremben. „Mivel a Zeneakadémia elsőrangú nemzetközi zenei egyetem, szeretnénk továbbra is velük dolgozni” – írta Alekszandr Ryshinskii.
Mint arról beszámoltunk, a Zeneakadémia ügye itthon is egyre több feszültséget okoz, legutóbb Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnökének levelét közöltük, amelyben az akadémia Zeneművészeti Tagozatának aggályaira reagált.
Fejléckép: Csák János (Fotó/Forrás: Csák János hivatalos Facebook-oldala)