Klasszikus

Ingyenes őszi koncertek a Vigadóban

2022.10.13. 11:50
Ajánlom
November 6-án, 7-én és 9-én ingyenesen látogatható koncertekkel várja a közönséget a Pesti Vigadó, ahol, többek között, válogatást hallhatunk Farkas Ferenc 20. századi komponista és az MMA akadémikusainak szerzeményeiből, továbbá Soproni József és Balassa Sándor műveiből is. A programok látogatása regisztrációhoz kötött.

November 6-án, 19 órától a Balassa–Soproni emlékest keretében a Miskolci Szimfonikus Zenekar koncertjét hallgathatják meg az érdeklődők a Vigadó Dísztermében. A műsor keretében elhangzik majd Soproni József Kommentárok egy Händel-témához című műve, illetve a Soproni Oboaversenye is, melynek szólistája Horváth Béla oboaművész lesz.

Regisztrálni az alábbi oldalon lehet.

November 7-én, 19:30-tól „A Pannon derű mestere” címmel Farkas Ferenc-emlékhangversennyel várják az érdeklődőket: „Farkas Ferenc a huszadik századi magyar komponista nemzedék egyik legkiválóbb képviselője, valamint az újabb, a század közepén fellépett generáció legnagyobb jelentőségű nevelője volt.

Páratlanul hosszú életútját mindvégig aktivitás és kreativitás jellemezte, életműve ettől olyan rendkívül sokrétű és gazdag.

1905. december 15-én született Nagykanizsán, és 2000. október 10-én hunyt el Budapesten. A fővárosban járt gimnáziumba, zenei tanulmányait a Nemzeti Zenedében kezdte meg. 1921-től a Zeneakadémián Weiner Leó előkészítő osztályának növendéke volt, majd 1923-ban, az érettségit követően Siklós Albert irányításával tanult tovább és szerzett zeneszerzői diplomát 1927-ben. Két évig a Városi Színház korrepetitora és dirigense volt, majd 1929-től 1931-ig Rómában Ottorino Respighi mesteriskolájában tökéletesítette tudását. A római évek döntő szerepet játszottak egyedülálló műveltségének megszerzésében, valamint abban, hogy érdeklődése fokozott mértékben fordult a közös európai múlt, s ezen belül különösen az olasz és mediterrán kultúra irányába. A Rimszkij-Korszakov növendék Respighinek köszönhetően pedig a briliáns hangszerkezelés és hangszerelés páratlan ismeretét is megszerezte. Farkas Ferenc nemcsak a zene, hanem a képzőművészet és az irodalom alapos ismerője is volt. Enciklopédikus tudása és széles látóköre segítette hozzá, hogy stílusformálódásának idején meg tudta őrizni egyéniségét a hazájában meghatározó Bartók- és Kodály-hatással szemben” – írta róla Gombos László mmakademia.hu-n.

Regisztrálni az alábbi oldalon lehet.

Végezetül november 9-én, 19:30-tól az MMA akadémikusainak szerzeményeiből hallhatunk válogatást a Kortárs Kamarahangverseny című koncert keretében. Ezen az estén  a XXI. század magyar kamaraművei csendülnek fel

Dubrovay László, Huszár Lajos, Kovács Zoltán, Nógrádi Péter, Olsvay Endre, Reményi Attila és Tóth Péter tollából.

A hangverseny az MMA Akadémikusainak ad lehetőséget, hogy kamaradarabjaikat megmutathassák a komolyzeneértő közönségnek, valamint a hangszeres művészeknek is szép feladat az új darabok interpretálása.

Regisztrálni az alábbi oldalon lehet.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: A Miskolci Szimfonikus Zenekar (Forrás: Pesti Vigadó)

Pesti Vigadó

A Pesti Vigadó minden korban a társasági élet központi helyszíneként működött.

Otthonául szolgált Strauss, Liszt, Erkel, Wagner, Bartók, Dohnányi koncertjeinek, a Pesti Műegylet által szervezett első hazai kiállításnak, az első népképviseleti országgyűlésnek ugyanúgy, mint Bleriot XI-es repülőgépe bemutatásának vagy az aktuális korszak legnépszerűbb báljainak.

2014 óta az épület fenntartását és üzemeltetését a Magyar Művészeti Akadémia, mint tulajdonos megbízásából a Pesti Vigadó Nonprofit Kft. biztosítja, amelynek célja továbbra is fenntartani, és megőrizni a közönség számára e kulturális sokféleséget és a magas művészeti színvonalat.

Az elmúlt években megvalósult rendezvények minősége és a látogatottsági adatok azt bizonyítják, hogy sikerült ismét a magyarországi kulturális és turisztikai életben korábban méltán elfoglalt pozíciójába visszahelyezni a Főváros szívében található Pesti Vigadót!

Legolvasottabb

Zenés színház

Új fénytörésben – Barta Dóra a Turandotról

Hosszú idő után új rendezésben láthatjuk az Operaházban Turandot, a kínai hercegnő történetét. Barta Dóra rendező-koreográfussal a novemberi bemutató kapcsán beszélgettünk.
Vizuál

Gusztustalanul jó ez a film – A szer kritika

Coralie Fargeat filmje egy igazán provokatív allegórián keresztül mutat rá, hogy a modern kori szépségfelfogásunk egyenes úton vezethet az öngyűlölethez. A szer egyszerre abszurd médiakritika, nyomasztó lélektani dráma és provokatív testhorror.
Színház

Elhunyt Tatár Eszter rendező

A Jászai Mari-díjas alkotót, aki a MMA Színházművészeti Tagozatának Díját is elnyerte, kilencvenkét éves korában érte a halál. Munkásságáról egykori munkahelye, a Nemzeti Színház emlékezett meg.
Vizuál

Kiosztották a Verzió Filmfesztivál díjait

November 10-én adták át a 21. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál elismeréseit: a zsűri az Apa, Az életed nélkülem, a Queendom, a Nincs más föld, valamint a Dalok a lassan égő földről című alkotásokat ítélte a legjobbnak.
Színház

Utolsó alkalom, hogy kultelőadásokat ajándékozz karácsonyra

Már csak 2025 tavaszáig láthatók a Kultúrbrigád előadásai, így aki egy különleges színházi élménnyel szeretne kedveskedni szeretteinek, gyorsan ragadja meg az alkalmat a jegy- vagy az utalványvásárlásra!

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Keller András: „Pokolra kell mennünk, hogy néhány hang a mennybe juthasson”

A tavalyi évadban indult útjára a Concerto Budapest Mesteriskola elnevezésű projektje, amely során a zenekarhoz érkező világhírű szólisták tartanak kurzusokat fiatal művészek számára. A kezdeményezés kapcsán Keller András főzeneigazgatóval beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Verdi Requiemjében mélyülhetnek el Komlósi Ildikó mesterkurzusának hallgatói

A Kossuth-díjas művész november 29. és december 2. között dolgozik a kiválasztott fiatal énekesekkel. A kurzust és annak zárókoncertjét a közönség is meghallgathatja.
Klasszikus ajánló

Kundera művére fókuszál a Zeneakadémia kamarazenei fesztiválja

Minden évben egy-egy irodalmi alkotás köré szerveződik a kamara.hu zenei programja, ezúttal A lét elviselhetetlen könnyűsége című regény a vezérfonala a fesztiválnak, amelyen világhírű zenészek lépnek fel november 14. és 17. között.
Klasszikus hír

Rangos díjat nyert a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napi élő közvetítése

Komolyzenével aratott világsikert a Concerto Budapest Európa legrangosabb internetes versenyén: a Mozart-nap 2024 élő közvetítése megnyerte a Music & Entertainment in Film & Video kategóriát és a nemzetközi közönségszavazást is a Lovie Awardson.
Klasszikus hír

Kínában népszerűsíti a magyar kultúrát a Honvéd Együttes férfikara

A Honvéd Együttes férfikara (új nevén Magyar Nemzeti Férfikar) Magyarország pekingi nagykövetségének meghívására Kínába érkezett, ahol november 3-12. között három koncertet is adnak a kínai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából.