Klasszikus

Innen „lopta” John Williams a Star Wars zenéjét

2017.12.18. 10:05
Ajánlom
A Star Wars múlt héten bemutatott, nyolcadik részével együtt megérkezett John Williams nyolcadik filmzenéje is a dollármilliárdokat érő franchise-hoz. A zeneszerző klasszikus zenei gyökereiről mindig is tudtunk, most megvizsgáljuk, mik ihlették a Star Wars híres dallamait.

John Williams új zenét írt a filmhez, de arról ne legyenek kétségeink, hogy a régi motívumok és vezérmotívumok visszatérnek. Ahogy a Cápában vagy a Reszkessetek betörőkben, Williams most is újrahasznosítja a régi ötleteit egy filmfolytatáshoz.

A Star Wars főtémája Hollywood egyik legismertebb zenéje, de a dallam elődjét is a filmgyárban kell keresnünk. Erich Korngold 1942-ben írt zenét a King's Row című filmhez. Ezt a két muzsikát halljuk most, említés szerinti sorrendben.

Han Solo és Leia hercegnő témáját Csajkovszkij ihlette. A D-dúr hegedűverseny első témájában hallunk ugyanis egy hangjegyeiben hasonló, de karakterükben egész más zenét. Williamsnél szentimentális, Csajkovszkijnál pedig a dallam energikus, harsány.

Luke Skywalker és Siegfried a Ringből hasonló karaktereknek tekinthetők: mindketten jelentéktelen fiatalokból lettek hősök, akik aztán egy egész birodalom történetét alakították. Talán ez ihlette meg Williamset, akit Wagner leitmotifja ihletett meg Luke témájának komponálásakor.

Még ha egy barlangban is élték az elmúlt negyven évben, akkor is ismerned kell Darth Vader témáját, a Birodalmi indulót. Ezt a rendkívül ismert dallamot két klasszikus inspirálhatta: Gustav Holst A bolygók című szvitjének Mars tétele, illetve Chopin Gyászindulója a b-moll szonátából, amelyet most zenekari változatban mutatunk meg.

John Williams-ről hosszabban itt olvashatsz. Arról is írtunk, hogy mit jósolhatunk a nyolcadik Star Wars előzetesének zenéje alapján. Ez meg egy vonósnégyes, akik a filmzenét játsszák. Cool stuff.

85 éves a zeneszerző, aki sosem látta a Csillagok háborúját

Kapcsolódó

85 éves a zeneszerző, aki sosem látta a Csillagok háborúját

John Williams nélkül a seprű nem repül, a galaxisban nincs Erő, nincsen vörös köpenyes szuperhős sem. Születésnapján megírtuk, hogyan lett ő Hollywood egyik első számú zeneszerzője.

Figyeljünk az új Star Wars előzetes zenéjére, hátha kiderül belőle valami!

Kapcsolódó

Figyeljünk az új Star Wars előzetes zenéjére, hátha kiderül belőle valami!

John Williams nagyon tudatos filmzene-komponista, nem egyszerűen leköveti a cselekményt, hanem szinte hozzá is tesz ahhoz a zenével. Érdemes az új trailert nyitott füllel hallgatni.

Így hangzik a Star Wars zenéje egy vonósnégyes előadásában

Kapcsolódó

Így hangzik a Star Wars zenéje egy vonósnégyes előadásában

Találó az együttes névadása is, az Attacca Quartet játssza John Williams legendás filmzenéjét. Nekünk nagyon tetszik!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.