Klasszikus

"Itáliai utazás" – Piknikkoncert

2016.06.27. 11:20
Ajánlom
A kismartoni Esterházy-kastély kedvencnek számító piknikkoncert sorozata július másodikán este 18:00-tól és harmadikán délelőtt 11:00-tól François Leleux oboaművész és a Camerata Salzburg előadásával folytatódik.
Francois Leleux

Francois Leleux (Fotó/Forrás: Uwe Arens)

A sorozat különlegessége, hogy az esti koncert előtt, illetve a délelőtti koncert szünetében a kastély kertjében piknikezve vacsorázhatnak illetve ebédelhetnek a vendégek. Mendelssohn és Sztravinszkij felcsendülő műveiben rafináltan jelenik meg a zene a zenében. Az orosz zeneszerző 1920-ban Pulcinellát, a nápolyi népszínház szemtelen alakját éleszti fel úgy, hogy a 18. század eleji dallamokat egy balettben szokatlan kísérettel – énekhanggal, a vonósok gyakori szólóival, trombitával és pozánnal – festi alá és így kokettál a közönséggel. Az eredeti darab koreográfusa Léonide Massine volt, a díszlet és a kosztümök Pablo Picasso nevéhez fűzödtek. Két évvel később dolgozta át egy a balett minden eleméről lemondó szvitté darabját és ekkor jelentek meg benne az énekhangok. A német zeneszerző 1833-ban itáliai benyomásait örökíti meg egy szimfóniában.

François Leleux és a Camerata Salzburg egy mesteri koncertet állít ezen „itáliai utazás“ középpontjába, amelyben Antonio Pasculli oboavirtuóz Donizetti A kegyencnő című operájából származó varázslatos és közkedvelt dallamokból írt pompázatos variációi hallhatók. Antonio Pasculli a 19. század második felében vált ismertté, tudását szívesen bizonyította saját kezűleg átírt, lélegzetelállító technikai bravúrokkal teletűzdelt Bellini, Donizetti Puccini és Verdi operarészleteinek előadásával.

Camerata Salzburg

Camerata Salzburg (Fotó/Forrás: Christian Schneider)

A francia világhírű oboista François Leleux repertoárja meglehetősen széles, a barokktól napjaink kortárs zeneszerzőinek neki ajánlott darabjáig terjed. Szólistaként megfordult a világ leghíresebb koncerttermeiben, olyan karmesterek vezénylete alatt, mint Pierre Boulez, Mariss Jansons vagy Daniel Harding. A kortárs zene iránti különös vonzalmának köszönhetően számos neves kortárs zeneszerzővel, mint például MacMillans vagy Albert Schnelzer, dolgozott együtt. Gyakran lépnek fel közösen feleségével, Lisa Batiashvili hegedűművésszel. Leleux koncerttevékenysége mellett tanít is, a Müncheni Zene- és Színházművészeti Főiskola professzora.

Program:

Igor Sztravinszkij: Pulcinella szvit

Antonio Pasculli: Concerto sopra motivi dell'opera “La favorite” di Donizetti

Felix Mendelssohn-Bartholdy: 4. A-dúr „Olasz” szimfónia, op. 90

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.