Klasszikus

Ízelítő a Nemzeti Filharmonikusok 2006-2007-es évadjából

2006.04.22. 00:00
Ajánlom
Második évadjukat kezdik a Nemzeti Filharmonikusok – a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Énekkar és Kottatár – szeptemberben a Művészetek Palotájában, ahová tavaly januárban költöztek be.

A 2006-2007-es szezonban két nagyzenekari bérletet hirdet a zenekar az immár Bartók Béla nevét viselő Nemzeti Hangversenyterembe: a Ferencsik-bérlet hat, a Klemperer-bérlet hét hangversenyből áll, s mindkettő sok izgalmas műsort tartogat. A Ferencsik-bérlet egy spanyol tematikájú esttel indul – a Kocsis Zoltán vezényelte koncerten közreműködik korunk egyik legünnepeltebb zongoraművésze, az 1991-es budapesti Nemzetközi Liszt Ferenc Zongoraverseny győztese, a fehéroroszországi születésű Leonyid Kuzmin. Áprilisban egy másik világhírű muzsikus, a szibériai születésű Vadim Repin lép fel az NFZ-vel, Brahms Hegedűversenyének szólistájaként. Januárban ismét együtt látható és hallható Kocsis Zoltán és Ránki Dezső, aki Bartók I. zongoraversenyét szólaltatja meg a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral. Az est második részében pedig – a Budapest Bábszínházzal tavaly kezdődött sikeres együttműködésük folytatásaként – Stravinsky Petruskáját adják elő, bábelőadással kísérve.

A Klemperer-bérlet Mahler csodálatos III. szimfóniájával kezdődik, amelyet egy nagyszerű francia vendégkarmester, Jean-Claude Casadesus dirigál, akinek az NFZ-vel 2003 októberében, a Zeneakadémián adott koncertjére bizonyára sokan emlékeznek. Áprilisban első ízben vezényli a Nemzeti Filharmonikus Zenekart és Énekkart Schiff András – és rögtön a zeneirodalom egyik örökbecsű, nagyszabású művében, Bach Máté-passiójában. A bérlet júniusi záró hangversenyének különlegessége Eötvös Péter Brácsaversenyének előadása lesz, amelynek szólistája a hangszere egyik legkitűnőbb művészének tartott Kim Kashkashian, aki először 2002 tavaszán, Bartók Brácsaversenyében játszott a Kocsis Zoltán vezette NFZ-vel.

Mindkét bérlet vásárlói meghallgathatják a kiváló Szlovák Filharmonikusok hangversenyét is, ugyanis programjukat májusban kétszer, két egymást követő napon játsszák el. Az NFZ áprilisban lép fel Pozsonyban, s az évad során vendégszerepel még Berlinben, Bécsben, Genfben, Párizsban (a Salle Pleyelben), Amiens-ben, Luxemburgban, Linzben és Prágában. Az NFZ évtizedek óta a vidéken leggyakrabban koncertező fővárosi szimfonikus zenekar, amely hagyományaihoz híven idén az ország hét városában (Veszprém, Debrecen, Győr, Pécs, Szombathely, Nyíregyháza, Kecskemét) lép fel térítésmentesen. Az énekkar mintegy húsz alkalommal vendégszerepel országszerte.

A következő szezonban is folytatódik az NFZ kamarazenei sorozata az MTA Dísztermében, amelynek keretében a zenekar tagjai lehetőséget kapnak arra, hogy az általuk szerkesztett és összeállított műsorban megcsillogtassák kamaramuzsikusi képességeiket. Ugyanott, az MTA Dísztermében várják a gyerekeket és szüleiket, nagyszüleiket Síppal, dobbal, nádi hegedűvel című, az előző évadban roppant népszerűségnek örvendő gyerekbérletükkel, amelyben Dunai Tamás kalauzolásával három koncerten ismerkedhetnek meg kicsik és nagyobbak a vonós, a fúvós és az ütőhangszerekkel.

A bérletek, nyilvános árusítását május 2-án kezdik meg az ismert jegyirodákban, de a nagyközönség már április 29-én, szombaton is hozzájuthat a bérletekhez a Művészetek Palotájában: ekkor rendezik meg ugyanis – a tavalyi Nagy Művészeti Vasárnap sikerén felbuzdulva – a Nemzeti Filharmonikusok, a Ludwig Múzeum és a Nemzeti Táncszínház közös, Kikötő a művészetekhez elnevezésű összművészeti napját, amelyen mind a Művészetek Palotájában, mind az erre az alkalomra indított hajókon számos programmal várják az érdeklődőket.

A bérletekkel egy időben kerülnek forgalomba a jegyek a Nemzeti Filharmonikusok hagyományos nyári, martonvásári Beethoven-estjeire, melyeken (július 22-én, 29-én és augusztus 5-én) a komponista kilenc szimfóniája közül összesen öt hangzik el (az I., II., V., VII. és VIII.), emellett a zenekar egyik koncertmestere, Koppándi Jenő közreműködésével eljátsszák a D-dúr hegedűversenyt, Kocsis Zoltán vezényletével és a fiatal Fejérvári Zoltán szólójával pedig a G-dúr zongoraversenyt. Ugyanakkortól lehet jegyet váltani az zenekar és az énekkar – szintén két Beethoven-műből, a III. Leonóra nyitányból és a IX. szimfóniából összeállított – jótékonysági hangversenyére, melyet december 5-én rendeznek – immár másodízben – az UNICEF javára.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Vizuál

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.
Klasszikus

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Plusz

Ahol a hazai és a nemzetközi művészet találkozik – közeleg a Liszt Ünnep

Október 9-én kezdődik, és egészen 22-éig várja az érdeklődőket a negyedik Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. Az eseménysorozat névadójának szellemiségében összeállított programon a klasszikus és kortárs zene nemzetközi sztárjai érkeznek Budapestre.
Vizuál

Irodalmi adaptációk és a női rendezők kerülnek fókuszba az idei Szemrevaló Filmfesztiválon

Október 10. és 20. között rendezik meg a 13. Szemrevaló Filmfesztivált a budapesti Művész moziban. A szemle a német nyelvterület legfrissebb filmjeiből ad ízelítőt, eredeti nyelven, magyar felirattal.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.