Klasszikus

Izgalmas találkozások, régi barátok, inspiráló muzsika

A Filharmónia Magyarország Unikum bérletének első koncertjét Baráti Kristóf és barátai adják október 6-án a Zeneakadémián. A zseniális hegedűművész hangszere zsonglőrje, természetesen társai is élvonalbeli muzsikusok.

A hangversenyen Enrico Pace zongoraművész, Pieter Wispelwey csellóművész, és Maxim Rysanov brácsaművész lesznek Baráti Kristóf vendégei. Kétség sem férhet hozzá, hogy maradandó élményt, lenyűgöző játékot kapunk majd tőlük.

Baráti Kristóf

Baráti Kristóf (Fotó/Forrás: Filharmónia Magyarország)

A következő esten, 2018. január 15-én Várdai István barátai inspirálják majd egymást, mutatják meg, mi teszi a barátságot barátsággá. Várdai István a világ legfoglalkoztatottabb csellistája, 2016 decemberében vette át 1673-ban készült Stradivari-csellóját, amelyet a közelmúltban egy anonimitását megőrizni kívánó német mecénás vásárolt számára a hangszer amerikai tulajdonosától. A legendás csellót „Ex du Pré-Harrell Stradivarius” néven tartják számon, utalva korábbi tulajdonosaira, a fiatalon, sclerosis multiplexben meghalt angol csellistára, Jacqueline du Pré-re és az amerikai művészre, Lynn Harrell-re. Stradivari mindössze 65 csellót készített, ebből az egyiket vásárolta meg a névtelen mecénás Várdai István számára. A magánemberként is rendkívül szimpatikus muzsikus társai – Guy Braunstein csellóművész, Eldar Nebolsin zongoraművész és Lars-Anders Tomter brácsaművész – társaságában adnak parádés koncertet.

Új hangszert kapott Várdai István

Kapcsolódó

Új hangszert kapott Várdai István

Világhírű csellistánk, Várdai István ma délelőtt mutatta be a Művészetek Palotájában a sajtó képviselőinek azt a Stradivari csellót, amelyet a közelmúltban egy anonomitását megőrizni kívánó német mecénás vásárolt számára a hangszer amerikai tulajdonosától.

Kelemen Barnabás és Kokas Katalin

Kelemen Barnabás és Kokas Katalin (Fotó/Forrás: Emmer László)

Március 17-én Kelemen Barnabás világhírű, virtuóz játékáról ismert hegedűművész egyik muzsikusbarátja, a temperamentumos argentin Jose Gallardo zongoraművész lesz. A ragyogó és rendkívüli zongorista alkalmazkodó készsége páratlan, amire szüksége is lesz, mert a Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Kokas Dóra és Pál István Szalonna alkotta muzsikusokból álló csapat, népzenei indíttatású programjával kitekint a megszokott klasszikus muzsikából.

Április 24-én egy egy színes, különleges program várja a közönséget, ami a trombitát a választott műveken keresztül a lehető legtöbb szerepben mutatja be. Különleges hangszerpárosítás a trombita, csembaló, cselló kamarajátéka is. Kertesi Ingrid művésznővel, Boldoczki Gábor már a diplomakoncertjén is adott elő barokk áriákat, de régi barátság fűz Fenyő Lászlóhoz is, akivel hasonló felállásban leginkább német koncerttermekben játszottak, és közös lemezt is készítettek. Dinyés Somával 2017 nyarán készült közös lemezükön ő a zenekart irányította a csembaló mellől. A többi előadóval sem új keletű a kapcsolat, Réti Balázzsal például 2015 tavaszán Wartburg várában játszottak egy kamarazenei sorozatban, trombita-, zongora-, ütő- és nagybőgő-összeállításban.

A további r észletek ről ide kattintva tájékozódhat.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Klasszikus interjú

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Klasszikus ajánló

Csaba Péter karmester és hegedűművész lánya koncertezik a MÁV Szimfonikus Zenekarral

A MÁV Szimfonikus Zenekar december 6-i, Generációk a pódiumon című hangversenyén a Franciaországban élő Csaba Péter, a zenekar állandó vendégkarmesterének vezényletével két nagyszabású művet hallhat a közönség a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Magyarország legfiatalabb kamarazenekara a közönség támogatását kéri

A Kemény Péter karmester által vezetett EraNova Kamarazenekar Azúrkéken című sorozata csupa hallgatói diplomakoncertből áll, amelyeket ingyenesen tekinthetnek meg az érdeklődők.