Klasszikus

Január elsején látható a televízióban a BFZ ünnepi hangversenye

2023.12.29. 16:40
Ajánlom
A Budapesti Fesztiválzenekar december 26-án adta 40. születésnapját ünneplő karácsonyi koncertjét. A hangversenyt ezúttal felvételről az is megtekintheti, aki nem lehetett jelen a Budapest Kongresszusi Központban: az RTL tűzi műsorára január elsején 9.30-tól. Dvořák, a Söndörgő, Bernstein és Sibelius is szerepel az alternatív újévi koncert programján.

1986. december 26-án tartotta első nyilvános fellépését a Budapesti Fesztiválzenekar. Fischer Iván társalapító, zeneigazgató negyven évvel később olyan újévköszöntő ünnepi műsort állított össze, amely a monarchikus zenei sokszínűség gazdagabb keresztmetszetét mutatja meg, mint bécsi társa.

Míg a bécsi újévi koncert a Monarchia zenekultúrájának osztrák hagyományából merít, a BFZ koncertjének első fele a császári és királyi birodalom másik felében tesz kirándulást. Felhangzik Dvořák egy szláv tánca, és szerb népzene a Söndörgő együttes közreműködésével.

A Strauss családnak szóló főhajtások egyike, az ifjabb Johann Strauss Kirándulóvonata már a legendás, 1983-as koncert műsorán is helyet kapott – akkor ráadásként.

A hangverseny második felének színtiszta örömzenéje amerikai, francia, spanyol, orosz zeneszerzők közkedvelt darabjaiból áll.

Az est záródarabja váratlanul fajsúlyos és különleges zenemű, a finn Jean Sibelius narrátorra, kórusra és zenekarra írott Snöfridje. A darab tündérszereplője alkotásra, elszánt tevékenységre buzdítja Gunnart, az ifjú harcost.

Ez az intés a létrehozásra, a kitartó munkára és az új utak keresésére a negyvenéves BFZ egyszerű ünnepi üzenete.

A jubileumi alkalomból a kórusmű előadásának örömét a BFZ egykori muzsikusaival és közönségével is megosztotta. A szám előtt a jelenlévő egykori alapítótagok hangszereikkel a vonósok díszsorfala előtt vonultak a színpadra. Az amatőrökből verbuvált 150 fős kórus másfél hónapig készült a fellépésre, a művet kotta nélkül éneklik, svéd nyelven. A kart Nemes László Norbert tanította be, a narrátor szerepét Mészáros Blanka, a Radnóti Színház művésze vállalta.

Az RTL Magyarország újév napján mutatja be a koncert 70 perces, szerkesztett változatát, az alábbi műsorral:

Josef Strauss: A szférák zenéje – keringő, Op. 235
Antonín Dvořák: Szláv tánc, Op. 72, No. 2
Bartók Béla: Magyar parasztdalok Sz 100, BB 107
Szerb népzene (Eredics Salamon, Söndörgő zenekar)
ifj. Johann Strauss: Kirándulóvonat, Op. 281

Leonard Bernstein: Candide – nyitány
Dmitrij Sosztakovics: Szvit esztrádzenekarraKis polka, 2. keringő
Jean Sibelius: Snöfrid, Op. 29

A koncert az RTL-en 2024. január 1-jén, 9.30-tól tekinthető meg.

Fejléckép: A BFZ újévi koncertje (forrás: Budapesti Fesztiválzenekar)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.