Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A nagy múltú MÁV Szimfonikus Zenekart ma az ország élvonalbeli együttesei között tartják számon.
Repertoárja a barokk zenétől a nagy klasszikusokon át, a kortárs művek bemutatásáig terjed.
A zenekar 1947-től tart bérletes előadásokat Budapesten olyan rangos koncerttermekben, mint a Zeneakadémia, a Müpa és a Festetics Palota – neves karmesterek és kiváló szólisták közreműködésével.
A 2022/23-as évad második felében, azaz 2023. január 12-én indul a nagy sikernek örvendő, négy hangversenyből álló Szőke Tibor-mesterbérlet a Müpában, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Az első koncerten – január 12-én – Beethoven-estre várják a közönséget Kovács János vezényletével. Beethoven csodálatra méltó életművéből az I. és az V. („Sors”) szimfónia csendül fel, közöttük pedig a szerző egyik fiatalkori műve, az Ah perfido! (Ó, te álnok!) kezdetű hangversenyária, Kolonits Klára szoprán közreműködésével. Noha Beethoventől abban az időben még nagyon távol állt az opera világa, ez a mű mégis sikeres lett, a zeneszerző életében és azóta is gyakran elhangzik hangversenyeken.
A második hangversenyre Farkas Róbert, a MÁV Szimfonikusok vezető karmesterének vezényletével, február 9-én kerül sor, melynek műsorában Mahler és Csajkovszkij remekművei szerepelnek.
Az est közreműködője Elisabeth Leonskaja zongoraművész, egy élő legenda,
aki 1945-ben született Tbilisziben, és 1978 óta Ausztriában él. A világ leghíresebb koncerttermeiben szerepel, és számos hanglemeze jelent meg. Előadásában Csajkovszkij II. (G-dúr) zongoraversenyét hallhatja a közönség. A hangverseny Mahler I. szimfóniájával fejeződik be, amely eredetileg öttételes volt, de a második tételt később a szerző kivette. Ez a tétel a Blumine, egy szép, romantikus virágzene, amely a hangverseny nyitányaként szerepel, és feltétlenül megérdemli, hogy a mai közönség is megismerje.
A tavasz közeledtével a zenekar 2023. március 16-án igazi világsztárokkal lép színpadra.
A szólista a legendás orosz hegedűiskola folytatója, Maxim Vengerov hegedűművész lesz, akinek játékát megbabonázva hallgatják a világ minden táján.
A Beethoven Forever című est karmestere Takács-Nagy Gábor, a MÁV Szimfonikusok állandó vendégkarmestere, aki ragyogó hegedűművészi pályafutásának tapasztalataival, rendkívül érzékletesen vezényel minden alkalommal. Műsoron Beethoven III. (Eroica) szimfóniája szerepel, „a hősiesség, a hősi magatartás himnusza” – írta a műről Bartha Dénes zenetörténész. valamint Beethoven híres Hegedűversenye, Maxim Vengerov előadásában.
A Mesterbérlet negyedik hangversenyén, május 4-én, a Romantika géniuszai című esten Berlioz és Liszt népszerű műveit hallhatja a közönség a Grammy-díjas Charles Dutoit vezényletével. A két zeneszerző 1830 körül ismerkedett meg, és kötött barátságot egymással. Ketten, közösen alkották meg a szimfonikus költemény eszméjét. A hangversenyen Liszt első zongoraversenye, az Esz-dúr zongoraverseny hangzik el, Balázs János Liszt- és Kossuth-díjas érdemes művész előadásában, valamint Berlioz Római karnevál című művének nyitánya és a szerző Fantasztikus szimfónia című darabja, amely ma is modernnek hat a benne végigvonuló és sok alakot öltő „fixa idea” révén.
A koncertekről bővebb információ ide kattintva.
Zenei élményekben gazdag, boldog új évet kíván mindenkinek a MÁV Szimfonikus Zenekar!
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Elisabeth Leonskaja (fotó/forrás: Marco Borggreve / MÁV Szimfonikus Zenekar)